1981 rok w popkulturze
Cofamy się w czasie aż do 1981 roku i wspominamy, co wówczas było wartego uwagi w świecie filmów, seriali, muzyki, gier i książek.
Cofamy się w czasie aż do 1981 roku i wspominamy, co wówczas było wartego uwagi w świecie filmów, seriali, muzyki, gier i książek.
KOMIKSY
Koniec magazynu „Relax”
Gdzieś w ostatnich miesiącach przed ogłoszeniem stanu wojennego swój koniec ogłosił najpopularniejszy magazyn komiksowy czasów PRL - „Relax”. W ciągu 5 lat (od premiery w 1976 roku) wyszło 31 zeszytów. Na jego łamach można było znaleźć m.in. „Orient Mana” Tadeusza Baranowskiego, „Kajka i Kokosza” Janusza Christy, polski debiut „Thorgala” Grzegorza Rosińskiego, a obok tego wiele innych świetnych komiksów. To tu Grzegorz Rosiński opowiadał o pierwszych władcach państwa polskiego i o naukowcach, którzy cofają się w czasie i badają dinozaury („Najdłuższa podróż”), Jerzy Wróblewski opublikował kilka odcinkowych świetnych fabuł (m.in. „Vahanara”, „Wywiadowca XX wieku”), a Janusz Christa udowadniał, że umie tworzyć nie tylko dla dzieci (w „Bajkach dla dorosłych”). To był magazyn!
„Antresolka Profesorka Nerwosolka” rządzi
Najważniejszym dostarczycielem komiksów w tamtych czasach była ostatnia strona „Świata Młodych”. W młodzieżowej gazecie wydawanej 3 razy w tygodniu (wtorek, czwartek, sobota) ostatnia, 8 strona tej wielkiej płachty zawierała przede wszystkim komiks – po jednej planszy na numer. Wiele słynnych polskich komiksów (od „Tytusa, Romka i A'tomka” poczynając) debiutowało właśnie w „Świecie Młodych”. Początek lat 80. był tam czasem Tadeusza Baranowskiego. W 3 kolejnych latach (1980, 1981, 1982) opublikował on tam 3 albumy z serii „Antresolka Profesorka Nerwosolka”, w której absurdalny humor łączył się z zabawnie podaną wiedzą i wzbudzał radość oraz podziw ówczesnych nastolatków.
Świat:
Frank Miller w pełni przejmuje „Daredevila” - teraz to będzie jego autorska seria. Już w pierwszym zeszycie tworzy postać Elektry. To tu zaczyna się wielka kariera tego scenarzysty i rysownika.
We Francji premierę ma album „Czarny Incal” Jodorowskiego i Moebiusa, pierwszy tom serii, która uważana jest za jedno z najważniejszych i najlepszych dzieł w historii komiksu i całego SF.
W USA debiutuje pierwsza słynna seria fali komiksów niezależnych lat 80. - „Love & Rockets” autorstwa braci Hernandez. Tworzą ją do dzisiaj.
MUZYKA
"Mury"
Ciągle trwał jeszcze „karnawał Solidarności”, więc Jacek Kaczmarski mógł wydać razem ze Zbigniewem Łapińskim i Przemysławem Gintrowskim płytę „Mury”. Kolejne nagrania ukazywały się już wyłącznie na przegrywanych w nieskończoność nielegalnie kasetach. Im dalej byłeś w kolejce, tym coraz mniej było słychać. Kaczmarskiego i Gintrowskiego niestety już z nami nie ma, ale piosenki pozostały, a wiele z nich nie straciło nic ze swojej aktualności.
[video-browser playlist="679462" suggest=""]
Maanam i Perfect
Lata 80. to złota dekada polskiego rocka. Na polską scenę wdarły się przebojem grupy Maanam i Perfect, które w 1981 roku wydały swoje debiutanckie albumy. Obie płyty to obecnie klasyki.
Maanam i Kora pokazali się szerszej publiczności na festiwalu piosenki w Opolu rok wcześniej. Image i sposób śpiewania Kory oraz muzyka nieżyjącego już Marka Jackowskiego były jak dynamit w porównaniu ze standardowymi piosenkami z okresu późnego Gierka.
[video-browser playlist="679464" suggest=""]
Piosenka „Chcemy być sobą” z pierwszej płyty Perfectu stała się hymnem pokolenia, manifestem buntu wobec otaczającej PRL-owskiej rzeczywistości. Grzegorz Markowski buntował się również czynem, bodaj jako pierwszy prezentując na scenie swoją klatę.
[video-browser playlist="679465" suggest=""]
Zresztą Grzegorz Markowski, o czym pewnie niewiele osób pamięta, nie był wtedy debiutantem. Śpiewał wcześniej m.in. w grupie VOX razem z Ryszardem Rynkowskim. Wykonał również słynną wokalizę pojawiającą się w czołówce kultowego serialu „07 zgłoś się”.
[video-browser playlist="679468" suggest=""]
Debiut Depeche Mode
Na świecie rok 1981 przyniósł debiut Depeche Mode. Martin Gore i Dave Gahan muszą się pewnie nieźle bawić, słuchając jednego z hitów z tej płyty.
[video-browser playlist="679470" suggest=""]
The Exploited
Na drugim biegunie muzycznym znalazła się płyta „Punk’s Not Dead” rozpoczynającej karierę grupy The Exploited. U nas o ruchu punk w tym czasie niewielu słyszało, a gdyby Waatie Buchan pojawił się na ulicy, na pewno zająłby się nim porucznik Borewicz.
[video-browser playlist="679472" suggest=""]
"Rydwany ognia"
W tym samym roku ukazał się również soundtrack do filmu „Rydwany ognia”. O filmie prawie nikt dzisiaj niestety nie pamięta, za to główny motyw skomponowany przez Vangelisa i nagrodzony Oscarem ciągle jest jednym z najbardziej znanych utworów w historii muzyki filmowej.
[video-browser playlist="679473" suggest=""]
Tak oto kończymy popkulturowe podsumowanie roku 1981. Jeśli macie ochotę je rozszerzyć, zapraszamy do komentowania.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1977, kończy 47 lat
ur. 1993, kończy 31 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1969, kończy 55 lat