Amerykańskie remaki zagranicznych seriali
Amerykańska telewizja w ogromnej mierze składa się z nowych wersji zagranicznych produkcji. Poznajcie kilka z nich.
Amerykańska telewizja w ogromnej mierze składa się z nowych wersji zagranicznych produkcji. Poznajcie kilka z nich.
Amerykańska telewizja składa się z obcych pomysłów, choć to żadne zaskoczenie. Szczególnie widoczne jest to w programach typu reality TV - Big Brother, Hell's Kitchen, Idol, X Factor i inne tego typu produkcje to programy oparte o europejskie formaty. Przejawia się to także w serialach w postaci mniej lub bardziej wymyślnych adaptacji. Prym tutaj wiodą produkcje brytyjskie i skandynawskie, które chętnie kupowane są i tworzone na nowo na rynek amerykański. Już wkrótce otrzymamy amerykańską wersję Luther i Utopia, a ostatnio doszły do nas wieści, że norweski serial Maniac będzie inspiracją dla nowego serialu komediowego z Emmą Stone i Jonah Hillem. Zerknijcie więc na kilka z dotychczasowych najpopularniejszych amerykańskich remake'ów zagranicznych seriali.
House of Cards
Jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych aktualnie seriali, telewizyjny fenomen, którego premiera na Netfliksie pozwoliła otworzyć nowy rozdział w historii telewizji. Serial oparty jest o brytyjski program o tym samym tytule. W pierwotnej wersji Francis Urquhart (w amerykańskiej jest to Francis Underwood) walczył ze swoimi politycznymi przeciwnikami o fotel premiera Wielkiej Brytanii. Obie wersje bohaterów są dosyć podobne, także uciekają się do szantaży i morderstw oraz łamią czwartą ścianę, mówiąc bezpośrednio do widzów. Brytyjskie House of Cards doczekało się trzech krótkich sezonów, natomiast amerykanie otrzymają na pewno piątą odsłonę, a być może także i kolejne.
The Prisoner
W brytyjskiej wersji agent wywiadu rezygnuje z pracy, po czym ma zamiar najprawdopodobniej wynieść się z kraju. Niestety zostaje powstrzymany i uśpiony w swoim własnym mieszkaniu. Gdy się budzi, jest już w zupełnie innym miejscu, w tzw. Wiosce, w której ludzie nie mają imion, lecz numery, a każdy, kto chce uciec, jest zabijany przez ogromną białą kulę. Oprawcy próbują wyciągnąć od bohatera (nadano mu imię Sześć) różne informacje na temat jego pracy. Powstały w latach 60. serial korespondował z tematyką zimnowojenną, pojedynku między indywidualizmem a kolektywizmem. Amerykańska wersja z 2010 roku z Jimem Cavizelem w roli głównej pozbawiona jest większości tych tematów, jednak jest znacznie bardziej surrealistyczna i tajemnicza. O bohaterze nie dowiadujemy się praktycznie nic, zaś motywacje jego oprawców też są bardzo słabo znane. Uwięziony nadrabia jednak rewelacyjnym aktorstwem Cavizela, a przede wszystkim Iana McKellena, który wciela się w demonicznego Numer 2.
The Bridge
The Bridge oparty jest na duńsko-szwedzkiej produkcji Bron / Broen. Europejska wersja opowiada o współpracy dwóch policji, które próbują rozwiązać zagadkę morderstwa w cieśninie Sund, gdzie zlokalizowany jest tytułowy most łączący oba państwa. W wersji amerykańskiej granica jest bardziej kłopotliwa, ponieważ znajduje się między USA a Meksykiem. Dwójka detektywów, Amerykanka i Meksykanin, prowadzą śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, który na tej właśnie granicy przeprowadza swoje mordercze praktyki. W międzyczasie powstała także brytyjsko-francuska wersja serialu, The Tunnel, która opowiada o współpracy detektywów z tych dwóch państw. Mają oni rozwiązać zagadkę mordercy, który zostawia ciało w tunelu łączącym Wielką Brytanie i Francję.
The Office (US)
Brytyjska i amerykańska wersja Biura różni się praktycznie pod każdym względem. Niby punkt wyjściowy jest podobny, lecz największe różnice widać między poczuciem humoru obu tych narodowości. Wersja stworzona przez Ricky’ego Gervaisa to specyficzny typ humoru, obnażający i wyśmiewający wady bohaterów – ci zaś najczęściej są mało atrakcyjni, żałośni, pozbawieni perspektyw. Amerykańska wersja, ze Steve'em Carrellem, to zupełnie inne tony, choć czasem podczas oglądania tej wersji można poczuć zażenowanie. Trzeba jednak przyznać, że obie wersje głównych bohaterów są zagrane wprost wyśmienicie. Zarówno Gervais, jak i Carrell dostali za swoje role Złote Globy. Brytyjska wersja obecna była w telewizji przez dwa krótkie sezony, natomiast amerykański remake doczekał się aż dziewięciu serii i 200 odcinków.
Shameless
Oparty o brytyjską wersję o tym samym tytule serial Shameless opowiada o dysfunkcyjnej rodzinie Gallagherów, której głowa, Frank, jest alkoholikiem i kompletnie nie interesuje się tym, co dzieje się w jego rodzinnym domu zamieszkałym przez szóstkę dzieci. Twórca serialu, Paul Abbott, chciał stworzyć serial komediowy o przedstawicielach klasy robotniczej, jednak z mocnym dramatycznym wątkiem. Tak więc alkoholizm głównego bohatera oraz problemy całej rodziny nie są tylko okazją do kolejnych zabawnych momentów, lecz jest to także mocny społeczny komentarz. Brytyjska wersja doczekała się aż 11 serii, a remake emitowany jest już 6 sezon.
Premiera serialu Mad Dogs w środę 30 marca o godz. 22:00 w AXN. Kolejne odcinki w każdą środę o 22:00
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1961, kończy 63 lat