Amerykańskie remaki zagranicznych seriali
Amerykańska telewizja w ogromnej mierze składa się z nowych wersji zagranicznych produkcji. Poznajcie kilka z nich.
Amerykańska telewizja w ogromnej mierze składa się z nowych wersji zagranicznych produkcji. Poznajcie kilka z nich.
The Killing
Trzysezonowy, często doceniany duński serial Forbrydelsen skupiał się na śledztwach prowadzonych przez detektyw Sarę Lund, która pracuje dla kopenhaskiej policji. Bardzo mroczny, deszczowy klimat przeniesiony został na grunt amerykański, a dokładniej do Seattle, równie klimatycznego miejsca. Serial walczył o swoje miejsce w ramówce przez cały czas jego produkcji. Wpierw został anulowany przez stację AMC po drugim sezonie, jednak platforma Netflix podjęła się zakupu serialu przy współpracy z AMC. Po trzecim sezonie serial znów został anulowany, jednak fani pokazali, że zależy im na tym, by śledztwa Sary Linden i Stephena Holdera były wciąż kontynuowane, Netflix postanowił więc zamówić sześcioodcinkowy czwarty sezon.
Mad Dogs
Punkt wyjściowy obu wersji jest taki sam: czwórka przyjaciół przyjeżdża do pięknej willi swojego przyjaciela, by świętować jego wczesną emeryturę, jednak w pewnym momencie zjawia się dziwna postać, która morduje bogatego kumpla, a przyjaciele muszą oczyścić się z podejrzeń policji oraz uciec przed gangsterami. Twórcą obu wersji jest Cris Cole, zaś amerykański serial, tworzony dla portalu Amazon, współtworzy także Shawn Ryan. Obie serie są czarnymi komediami, brutalnymi i groteskowymi, skupiającymi się na tematach przyjaźni i dorastania. W wersji brytyjskiej tajemniczy morderca nosi maskę Tony’ego Blaira, zaś w serialu Amazonu to maska kota, co jest nieodżałowanym elementem, bo przecież tylu polityków można było wykorzystać.
Homeland
W izraelskim serialu Prisoners of War dwójka żołnierzy po wielu latach negocjacji powraca do domu. Przez prawie dwie dekady byli oni więźniami gdzieś w Libanie, a ich powrót wiąże się z ogromną psychiczną traumą i budowaniem na nowo rodzinnego życia. Jednak gdy podczas przesłuchań historie obu żołnierzy zaczynają się między sobą różnić, rozpoczyna się śledztwo, które ma odkryć, co bohaterowie ukrywają. Jeszcze zanim pierwszy odcinek został wyemitowany, 20th Century Fox Television wykupiło prawa do adaptacji serialu, który stworzony został dla stacji Showtime. W amerykańskiej wersji Nicholas Brody po ośmiu latach niewoli wraca do domu, jednak agentka CIA podejrzewa, że nie jest to przypadek, lecz zaplanowana akcja Al-Kaidy. Brody pnie się po szczeblach kariery, co według agentki Carrie Mathison jest częścią planu mającego zakończyć się zamachem na prezydenta USA. Serial doczekał się pięciu sezonów, a od czwartego zmienił swój klimat z thrillera szpiegowskiego na political fiction i porusza tematy współczesnego terroryzmu, szczególnie w Europie.
Gracepoint
Gracepoint to remake brytyjskiego serialu Broadchurch. Oba stworzone zostały przez Chrisa Chibnalla i w obu główną rolę zagrał David Tennant, choć nie tę samą postać. Fabuła pierwszego sezonu i serii limitowanej wygląda dość podobnie: dwójka detektywów próbuje rozwikłać zagadkę zabójstwa młodego chłopca. Do zbrodni doszło w niewielkim tytułowym miasteczku, gdzie mieszkańcy trzymają się blisko, ale także skrywają przed sobą sporo sekretów. Serial ukazuje więc nie tylko śledztwo, ale także wpływ zbrodni na mieszkańców i to, jak media opowiadają tę historię.
Veep
Zanim Julia Louis-Dreyfus siała postrach w Białym Domu i walczyła o fotel prezydenta, w Wielkiej Brytanii emitowano serial The Thick of It Armando Innauciego, który odkrywał sekrety brytyjskiego rządu oraz komentował na bieżąco aktualne wydarzenia w kraju. Sezony emitowane były w bardzo nieregularnych odstępach, jednak serial zdobył sporą grupę miłośników, szczególnie tych zachwyconych rolą Petera Capaldiego. Jeszcze podczas produkcji stacja ABC planowała jego remake, lecz projekt porzucono, a ostatecznie HBO poprosiło Innauciego o stworzenie serialu w podobnym tonie. Tak powstała Figuratnka, która skupia się na wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, która zmagać musi się z wadami pracy w cieniu prezydenta. Louis-Freyfus za swoją rolę była nagradzana aż czterokrotnie nagrodą Emmy.
- 1
- 2 (current)
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat