Co oglądają i czytają pisarze SF
Wiemy, że wielu z Was kocha fantastykę, dlatego postanowiliśmy zapytać polskich pisarzy fantastów o ich ulubione filmy, gry, seriale, książki i komiksy. Czy zainteresowania ulubionych autorów będą zgodne z Waszymi, a może jednak będziecie zaskoczeni?
Wiemy, że wielu z Was kocha fantastykę, dlatego postanowiliśmy zapytać polskich pisarzy fantastów o ich ulubione filmy, gry, seriale, książki i komiksy. Czy zainteresowania ulubionych autorów będą zgodne z Waszymi, a może jednak będziecie zaskoczeni?
Anna Kańtoch
Mieszkająca na Śląsku pisarka, z wykształcenia arabistka, z zamiłowania pisarka i czytelniczka fantastyki i kryminałów. Te dwa nurty obecne są także w jej twórczości. Zaczynała od cyklu opowiadań o Domenicu Jordanie (niedawno do niego powróciła) w 2004 roku, w którym połączyła te gatunki. Do jej najważniejszych utworów należy zaliczyć opowiadania zebrane w Światy Dantego, a także trylogię Przedksiężycowi, tom I, powieść Czarne i - jak na razie - dwutomową serię młodzieżową zapoczątkowaną Tajemnica diabelskiego kręgu. W 2015 roku wydała swoją pierwszą w pełni niefantastyczną powieść - kryminał Łaska.
Była pięciokrotnie nagradzana nagrodą im. Janusza A. Zajdla za powieści i opowiadania. Kolejne pięć utworów uzyskało nominacje. Powieść Czarne została także wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.
Marcin Sergiusz Przybyłek
Z wykształcenia lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, a obecnie trener i konsultant biznesowy. Autor znany przede wszystkim z kilkutomowej sagi sci-fi pt. Gamedec (w 2015 wyszła jej najnowsza część, dwutomowe Gamedec. Obrazki z Imperium. Część 1). Napisał także antyporadnik dla menedżerów Sprzedaż albo śmierć?, powieść (teoretycznie dla dzieci) Kalina i Kaj oraz zbiór anegdot dla graczy Grao Story. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, przekazuje swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń.
Marta Kisiel
Polonistka z wykształcenia, zadebiutowała w magazynie internetowym Fahrenheit opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Swoją pierwszą powieść, Dożywocie, wydała w 2010 roku. Jej druga, wydana cztery lata później powieść Nomen omen została nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Obecnie pracuje nad kontynuacją Dożywocia - Siła niższa ma się ukazać jesienią 2016 roku.
Paweł Majka
Urodził się w 1972 roku w Krakowie i mieszka w nim dotychczas. Pracował jako dziennikarz, pracownik mediów oraz urzędnik. Debiutował w 1987 roku w Świecie Młodych. Publikował w najważniejszych pismach i na portalach internetowych, a także antologiach opowiadań fantastycznych. Napisał Dzielnica obiecana, pierwszą polską powieść należącą do Uniwersum Metro 2033, a także nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego Pokój światów. W 2015 roku wydał space operę Niebiańskie pastwiska, również nominowaną do ww. nagród.
Rafał Kosik
Studiował architekturę, prowadził agencję reklamową, a od dłuższego czasu - wraz z żoną Katarzyną - prowadzi z powodzeniem wydawnictwo Powergraph. Autor licznych opowiadań, a także cenionych, wyróżnianych i nominowanych powieści science fiction: Vertical, Mars, Kameleon. Największą popularność przyniosły mu jednak powieści młodzieżowe z serii Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie. Jak do tej pory powstało ich kilkanaście, doczekały się także ekranizacji. Od pewnego czasu tworzy także serię dla dzieci Amelia i Kuba.
Jakub Żulczyk
Dziennikarz z wykształcenia, pisał artykuły i felietony do licznych tytułów prasowych, m.in. Lampy, Machiny, Dziennika, Tygodnika Powszechnego czy Playboya. Pracował również w radiu i telewizji. Zadebiutował w 2006 roku powieścią Zrób mi jakąś krzywdę. Od tego czasu na rynku ukazało się jeszcze pięć innych jego książek: Radio Armageddon, Instytut, Zmrojewo, Świątynia oraz Ślepnąc od świateł.
Paweł Paliński
Urodzony w Warszawie lekarz, obecnie mieszkający i pracujący na Podkarpaciu. Specjalizuje się w fantastyce z pogranicza horroru i grozy. Debiutował w Nowej Fantastyce w 2006 roku opowiadaniem Ukochane maleństwa. W 2009 wydał zbiór opowiadań 4 pory mroku, a w 2014 ukazała się jego pierwsza powieść, zatytułowana Polaroidy z zagłady, za którą otrzymał złote wyróżnienie przyznawanej przez naukowców i krytyków nagrody im. Jerzego Żuławskiego.
Źródło: grafika główna: History
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat