Co oglądają i czytają pisarze SF

Wiemy, że wielu z Was kocha fantastykę, dlatego postanowiliśmy zapytać polskich pisarzy fantastów o ich ulubione filmy, gry, seriale, książki i komiksy. Czy zainteresowania ulubionych autorów będą zgodne z Waszymi, a może jednak będziecie zaskoczeni?

Wiemy, że wielu z Was kocha fantastykę, dlatego postanowiliśmy zapytać polskich pisarzy fantastów o ich ulubione filmy, gry, seriale, książki i komiksy. Czy zainteresowania ulubionych autorów będą zgodne z Waszymi, a może jednak będziecie zaskoczeni?

Anna Kańtoch

Anna Kańtoch - zdjęcie
fot. Sławomir Okrzesik

Mieszkająca na Śląsku pisarka, z wykształcenia arabistka, z zamiłowania pisarka i czytelniczka fantastyki i kryminałów. Te dwa nurty obecne są także w jej twórczości. Zaczynała od cyklu opowiadań o Domenicu Jordanie (niedawno do niego powróciła) w 2004 roku, w którym połączyła te gatunki. Do jej najważniejszych utworów należy zaliczyć opowiadania zebrane w Światy Dantego, a także trylogię Przedksiężycowi, tom I, powieść Czarne i - jak na razie - dwutomową serię młodzieżową zapoczątkowaną Tajemnica diabelskiego kręgu. W 2015 roku wydała swoją pierwszą w pełni niefantastyczną powieść - kryminał Łaska.

Była pięciokrotnie nagradzana nagrodą im. Janusza A. Zajdla za powieści i opowiadania. Kolejne pięć utworów uzyskało nominacje. Powieść Czarne została także wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Marcin Sergiusz Przybyłek

Marcin Przybyłek - zdjęcie
fot. mat. prasowe

Z wykształcenia lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, a obecnie trener i konsultant biznesowy. Autor znany przede wszystkim z kilkutomowej sagi sci-fi pt. Gamedec (w 2015 wyszła jej najnowsza część, dwutomowe Gamedec. Obrazki z Imperium. Część 1). Napisał także antyporadnik dla menedżerów Sprzedaż albo śmierć?, powieść (teoretycznie dla dzieci) Kalina i Kaj oraz zbiór anegdot dla graczy Grao Story. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, przekazuje swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń.

Marta Kisiel

Marta Kisiel - zdjęcie
fot. martakisiel.pl

Polonistka z wykształcenia, zadebiutowała w magazynie internetowym Fahrenheit opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Swoją pierwszą powieść, Dożywocie, wydała w 2010 roku. Jej druga, wydana cztery lata później powieść Nomen omen została nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Obecnie pracuje nad kontynuacją Dożywocia - Siła niższa ma się ukazać jesienią 2016 roku.

Paweł Majka

Paweł Majka - zdjęcie
fot. Insignis

Urodził się w 1972 roku w Krakowie i mieszka w nim dotychczas. Pracował jako dziennikarz, pracownik mediów oraz urzędnik. Debiutował w 1987 roku w Świecie Młodych. Publikował w najważniejszych pismach i na portalach internetowych, a także antologiach opowiadań fantastycznych. Napisał Dzielnica obiecana, pierwszą polską powieść należącą do Uniwersum Metro 2033, a także nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego Pokój światów. W 2015 roku wydał space operę Niebiańskie pastwiska, również nominowaną do ww. nagród.

Rafał Kosik

Rafał Kosik - zdjęcie
fot. rafalkosik.com

Studiował architekturę, prowadził agencję reklamową, a od dłuższego czasu - wraz z żoną Katarzyną - prowadzi z powodzeniem wydawnictwo Powergraph. Autor licznych opowiadań, a także cenionych, wyróżnianych i nominowanych powieści science fiction: Vertical, Mars, Kameleon. Największą popularność przyniosły mu jednak powieści młodzieżowe z serii Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie. Jak do tej pory powstało ich kilkanaście, doczekały się także ekranizacji. Od pewnego czasu tworzy także serię dla dzieci Amelia i Kuba.

Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk - zdjęcie
fot. bookarest.pl

Dziennikarz z wykształcenia, pisał artykuły i felietony do licznych tytułów prasowych, m.in. Lampy, Machiny, Dziennika, Tygodnika Powszechnego czy Playboya. Pracował również w radiu i telewizji. Zadebiutował w 2006 roku powieścią Zrób mi jakąś krzywdę. Od tego czasu na rynku ukazało się jeszcze pięć innych jego książek: Radio Armageddon, Instytut, Zmrojewo, Świątynia oraz Ślepnąc od świateł.

Paweł Paliński

Paweł Paliński - zdjęcie
fot. materiały prasowe

Urodzony w Warszawie lekarz, obecnie mieszkający i pracujący na Podkarpaciu. Specjalizuje się w fantastyce z pogranicza horroru i grozy. Debiutował w Nowej Fantastyce w 2006 roku opowiadaniem Ukochane maleństwa. W 2009 wydał zbiór opowiadań 4 pory mroku, a w 2014 ukazała się jego pierwsza powieść, zatytułowana Polaroidy z zagłady, za którą otrzymał złote wyróżnienie przyznawanej przez naukowców i krytyków nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Źródło: grafika główna: History

 

 

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV