Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Co oglądają i czytają pisarze SF

Wiemy, że wielu z Was kocha fantastykę, dlatego postanowiliśmy zapytać polskich pisarzy fantastów o ich ulubione filmy, gry, seriale, książki i komiksy. Czy zainteresowania ulubionych autorów będą zgodne z Waszymi, a może jednak będziecie zaskoczeni?

Anna Kańtoch

Anna Kańtoch - zdjęcie
fot. Sławomir Okrzesik

Mieszkająca na Śląsku pisarka, z wykształcenia arabistka, z zamiłowania pisarka i czytelniczka fantastyki i kryminałów. Te dwa nurty obecne są także w jej twórczości. Zaczynała od cyklu opowiadań o Domenicu Jordanie (niedawno do niego powróciła) w 2004 roku, w którym połączyła te gatunki. Do jej najważniejszych utworów należy zaliczyć opowiadania zebrane w Światach Dantego, a także trylogię Przedksiężycowi, powieść Czarne i – jak na razie – dwutomową serię młodzieżową zapoczątkowaną Tajemnicą Diabelskiego Kręgu. W 2015 roku wydała swoją pierwszą w pełni niefantastyczną powieść – kryminał Łaska.

Była pięciokrotnie nagradzana nagrodą im. Janusza A. Zajdla za powieści i opowiadania. Kolejne pięć utworów uzyskało nominacje. Powieść Czarne została także wyróżniona Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Marcin Sergiusz Przybyłek

Marcin Przybyłek - zdjęcie
fot. mat. prasowe

Z wykształcenia lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, a obecnie trener i konsultant biznesowy. Autor znany przede wszystkim z kilkutomowej sagi sci-fi pt. Gamedec (w 2015 wyszła jej najnowsza część, dwutomowe Obrazki z Imperium). Napisał także antyporadnik dla menedżerów Sprzedaż albo śmierć?, powieść (teoretycznie dla dzieci) Kalina i Kaj oraz zbiór anegdot dla graczy Grao Story. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, przekazuje swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń.

Marta Kisiel

Marta Kisiel - zdjęcie
fot. martakisiel.pl

Polonistka z wykształcenia, zadebiutowała w magazynie internetowym Fahrenheit opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Swoją pierwszą powieść, Dożywocie, wydała w 2010 roku. Jej druga, wydana cztery lata później powieść Nomen Omen została nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Obecnie pracuje nad kontynuacją DożywociaSiła niższa ma się ukazać jesienią 2016 roku.

Paweł Majka

Paweł Majka - zdjęcie
fot. Insignis

Urodził się w 1972 roku w Krakowie i mieszka w nim dotychczas. Pracował jako dziennikarz, pracownik mediów oraz urzędnik. Debiutował w 1987 roku w Świecie Młodych. Publikował w najważniejszych pismach i na portalach internetowych, a także antologiach opowiadań fantastycznych. Napisał Dzielnicę Obiecaną, pierwszą polską powieść należącą do Uniwersum Metro 2033, a także nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego Pokój Światów. W 2015 roku wydał space operę Niebiańskie pastwiska, również nominowaną do ww. nagród.

Rafał Kosik

Rafał Kosik - zdjęcie
fot. rafalkosik.com

Studiował architekturę, prowadził agencję reklamową, a od dłuższego czasu – wraz z żoną Katarzyną – prowadzi z powodzeniem wydawnictwo Powergraph. Autor licznych opowiadań, a także cenionych, wyróżnianych i nominowanych powieści science fiction: Vertical, Mars, Kameleon. Największą popularność przyniosły mu jednak powieści młodzieżowe z serii Felix, Net i Nika. Jak do tej pory powstało ich kilkanaście, doczekały się także ekranizacji. Od pewnego czasu tworzy także serię dla dzieci Amelia i Kuba.

Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk - zdjęcie
fot. bookarest.pl

Dziennikarz z wykształcenia, pisał artykuły i felietony do licznych tytułów prasowych, m.in. Lampy, Machiny, Dziennika, Tygodnika Powszechnego czy Playboya. Pracował również w radiu i telewizji. Zadebiutował w 2006 roku powieścią Zrób mi jakąś krzywdę. Od tego czasu na rynku ukazało się jeszcze pięć innych jego książek: Radio Armageddon, Instytut, Zmrojewo, Świątynia oraz Ślepnąc od świateł.

Paweł Paliński

Paweł Paliński - zdjęcie
fot. materiały prasowe

Urodzony w Warszawie lekarz, obecnie mieszkający i pracujący na Podkarpaciu. Specjalizuje się w fantastyce z pogranicza horroru i grozy. Debiutował w Nowej Fantastyce w 2006 roku opowiadaniem Ukochane maleństwa. W 2009 wydał zbiór opowiadań 4 pory mroku, a w 2014 ukazała się jego pierwsza powieść, zatytułowana Polaroidy z zagłady, za którą otrzymał złote wyróżnienie przyznawanej przez naukowców i krytyków nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Źródło: grafika główna: History

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Piotr Piskozub
-

Netflix – co jest prawdziwym powodem…

Portal Hollywood Reporter rzucił nowe światło na umowę firm Netflix i Disney związaną z emisją…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.