Czyściciele w filmach

W kinie często spotykamy bohaterów, którzy wykonują wymagające zawody. Sztuką jednak nie jest zabijanie kolejnych setek wrogów niczym John Wick. Sztuką jest tak po nich posprzątać, by nikt nie mógł przypuszczać, że w tym danym mieszkaniu doszło do okrutnego morderstwa.

W kinie często spotykamy bohaterów, którzy wykonują wymagające zawody. Sztuką jednak nie jest zabijanie kolejnych setek wrogów niczym John Wick. Sztuką jest tak po nich posprzątać, by nikt nie mógł przypuszczać, że w tym danym mieszkaniu doszło do okrutnego morderstwa.

O sprzątaniu trudno mówić w kategoriach zajęć przyjemnych. Chociażby z tego powodu powstało wiele firm i instytucji, które oferują wykonanie tej żmudnej pracy za ciebie. Jeśli przez przypadek na twoim dywanie znajdzie się martwe ciało lub jeśli chcesz zamieść pod dywan bardzo niewygodne fakty na temat twojej osoby, to zgłoś się koniecznie do nich... czyścicieli! Są to osoby, które muszą trzymać język za zębami i wykonywać swoją pracę bardzo dyskretnie. Zależy im także na tym, by wszyscy klienci byli zadowoleni, a przeciwnicy nie stwarzali więcej problemów. W kinie sprzątacze przedstawiani są jako persony twarde i tajemnicze; niektórzy są egoistami, inni zaś uwielbiają prawić morały, co sprawia dodatkową trudność w określeniu ich moralności w filmowym świecie.

1. Charlie - John Wick (2014)

Keanu Reeves jako John Wick pozbawia życia kolejnych partnerów. Ten skrzywdzony twardziel dokonuje osądu swoich wrogów i natychmiastowo egzekwuje wydany przez siebie wyrok, którym jest śmierć. Można zatem sobie wyobrazić, że trup ściele się gęsto, a fani prześcigają się w liczeniu zgonów, które miały miejsce podczas seansu. Na pewno John Wick nie miałby takiej swobody w działaniu, gdyby nie świadomość, że ktoś (za opłatą oczywiście) wysprząta za niego cały ten bałagan. Wtedy właśnie pojawia się Charlie i razem ze swoją fachową ekipą sprząta mieszkanie z trupów tak, by wyglądało równie niewinnie jak przed wizytą Johna. Obaj panowie mają wiele korzyści ze współpracy.

2. Leon - Léon

Śpi na siedząco, codziennie ćwiczy, pije mleko i dba o swoją roślinkę. No, chyba że akurat "sprząta". Leon to prawdziwy zawodowiec, a zarazem największy wrażliwiec wśród filmowych kilerów. Już na samym początku filmu możemy zobaczyć w jak efektowny sposób Leon sprząta kolejne pomieszczenia od żywych ludzkich ciał. Nie jest mu jednak obojętny los małej dziewczynki, której rodzinę wymordowała grupa skorumpowanych policjantów. Pomiędzy przerwami w sprzątaniu 12-letnia Matylda uczy Leona czytać, a ten pokazuje jej, jak używać broni. Bo w duecie sprząta się przyjemniej.

3. Wiktor Czyściciel - La Femme Nikita

Wiktor, genialnie zagrany przez Jeana Reno to karykatura wcześniej wspomnianego bohatera z innego filmu Bessona – Leona. Wiktor Czyściciel zjawia się podczas nieudanej akcji, gdy ma pomóc w "czyszczeniu" czyli usuwaniu niewygodnych osób. Wiktor to mistrz w swoim fachu, czyszczenie to jedyna rzecz, którą potrafi, poza tym zachowuje się (podobnie jak Leon) jak ktoś ograniczony umysłowo, ale gdy ma "czyścić" nie ma w jego poczynaniach chwili zawahania. Jest postacią o tyle tajemniczą, co przerażającą. Nawet w sytuacji bez szans widzi tylko jedno rozwiązanie – "to może ja wyjdę i wyczyszczę" – mówi na widok tuzina biegnących w jego stronę żołnierzy.

4. Winston Wolf - Pulp Fiction

Słoneczny poranek, bezchmurne niebo. Wnętrze zielonego Chevroleta w jednej chwili z białego, zmienia się w krwistoczerwone. Mózg pasażera oblepia tylną szybę, podsufitkę i pozostałych pasażerów. Trzeba to wszystko posprzątać. Tutaj może pomóc jedynie Winston Wolf. Jest człowiekiem honorowym, punktualnym i stanowczym, a zarazem tajemniczym. Na domiar wszystkiego jest także bardzo kreatywny i kiedy trzeba pomóc Julesowi i Vincentowi uprzątnąć zwłoki z tylnego siedzenia samochodu, wykorzystuje do tego zwykłe koce, a wszystko czyni z gracją i elegancją.

5. Ghostbusters

Straszydła niewiadomego pochodzenia niszczą twoje miasto? Dzwoń koniecznie po Pogromców Duchów! Czwórka niezwykłych bohaterów sprząta ulice z sił nadprzyrodzonych i innego plugastwa.


Serial Cleaner od dziś na PS4
Serial Cleaner od dziś na PS4

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kevin Alejandro

Kevin Alejandro

ur. 1976, kończy 44 lat

Russell Crowe

Russell Crowe

ur. 1964, kończy 56 lat

Jackie Chan

Jackie Chan

ur. 1954, kończy 66 lat

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

ur. 1939, kończy 81 lat

Clarke Peters

Clarke Peters

ur. 1952, kończy 68 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV