Repertuar kin Nowość Program TV

Ray Donovan (2013)

Śr. ocena 8.3

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

12. odcinek konkluduje szóstą serię Raya Donovana. Był to sezon bardzo nierówny, ale zakończenie trzeba uznać za udane. Mimo że nie obyło się bez kilku spłyceń fabularnych, serial zostawia nas z pozytywnymi wrażeniami.

Poprzedni odcinek Raya Donovana był dość brutalny. Owa makabreska nie działała jednak jak należy, bo twórcom nie udało się w odpowiedni sposób podbudować groteskowych momentów humorem. W najnowszym odcinku te niedociągnięcia rekompensują nam pierwsze minuty odcinka. Kręcona na jednym ujęciu scena pokazuje, jak Donovanowie radzą sobie z kłopotliwymi problemami. Zbiorowa mogiła przygotowana dla zamordowanych gliniarzy, martwy szop, mający zmylić psy gończe i Bridget, która bez mrugnięcia okiem odcina głowę trupowi za pomocą piły spalinowej. Wszystko to obserwujemy z perspektywy Smitty’ego, którego nerwy i żołądek nie wytrzymują takiego natężenia emocji. Scena została zrealizowana w ciekawy sposób, a jej zawartość wreszcie spełnia swoją rolę. Wszystko to jest tak przerysowane, że ciężko się nie roześmiać z absurdów sytuacyjnych. Co prawda trudno uwierzyć w przemianę Bridget w zimnokrwistą rzeźniczkę, ale uznajmy karykaturalne podejście do jej postaci za element nadający kolorytu scenie. Po co analizować, jeśli motyw działa jak należy.

W finałowym epizodzie szwankuje nieco rozstrzygnięcie intrygi związanej z rozgrywką polityczną pomiędzy Sam Winslow a burmistrzem Ferrati. Wszystkie problemy, jak za dotknięciem magicznej różdżki, znikają. Ray dzięki kilku sprytnym ruchom znów jest na szczycie. Dogaduje się z jedną ze stron, pogrąża drugą i otrzymuje wszystko, co chce. Przy okazji wyrównuje rachunki z nowym zakapiorem Winslow, który ginie straszną śmiercią po konfrontacji z Leną. Zbyt szybko, za łatwo, mało finezyjnie. Twórcy definitywnie zamykają ten rozdział i dobrze, bo z perspektywy czasu wątek przewodni był mało atrakcyjny i dłużył się niemiłosiernie. Szkoda jednak, że rozplątując fabularny węzeł gordyjski, twórcy po raz kolejny idą śladami Aleksandra Macedońskiego. Nie zawsze najprostsze rozwiązania są najlepsze – w przypadku jedenastoodcinkowej złożonej intrygi należałoby w sposób bardziej zaawansowany podejść do jej konkluzji.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku wątków dramatycznych i dobrze, że tak się dzieje, bo to właśnie dzięki nim szósty sezon trzymał porządny poziom. Dysfunkcyjna i patologiczna rodzina Donovanów wreszcie siada wspólnie przy jednym stole. Poszczególni bohaterowie są pokręceni i poharatani przez życie. Każdy z nich ma w sobie pewną dziwaczność i niepospolitość. Siadając przy wspólnym stole, tworzą jedność. To przesłanie jest najmocniejszym momentem zarówno odcinka, jak i całego sezonu. Sceny z rodziną Donovanów to prawdziwe złoto. Piękny, ale niedoskonały taniec Terry’ego chwyta za serce. Również sentymentalizm Mickeya jest godny uwagi. Nestor rodu wreszcie znajduje się na pierwszym planie i w końcu zostaje potraktowany jak należy. Jego finałowy monolog robi wielkie wrażenie, zarówno pod względem fabularnym, jak i aktorskim. Mickey za wszelką cenę stara się przekonać swoich potomków oraz samego siebie, że jest członkiem rodziny Donovanów. W głębi duszy wie jednak, że jego rola w familii nie była taka, jaka powinna być.

Co ciekawe, ta rozczulająca końcówka z Mickeyem w roli głównej może wyrokować jego odejście z serialu. Bohater udaje się do więzienia i nic tego już nie jest w stanie zmienić. Twórcy przecież nie zorganizują mu kolejnej wielkiej ucieczki z rąk prawa, bo to już mieliśmy kilkakrotnie. Na dodatek jego występ w omawianym odcinku naprawdę chwyta za gardło i byłby doskonałym pożegnaniem Jona Voighta z Rayem Donovanem. Warto też wspomnieć, że po dwóch sezonach z serialu odchodzi Susan Sarandon. Czy postać popełniła samobójstwo? A może została zamordowana przez Raya? Trudno tłumaczyć śmierć Winslow inaczej niż fabularną potrzebą lub castingowymi koniecznościami. Dobrze jednak, że ta bohaterka opuszcza serial, bo antagonistka z niej była marna, a Sarandon ewidentnie nie czuła się komfortowo w tej roli.

W ostatnich minutach epizodu Nowy Jork zostaje pokryty śniegiem. Ten symboliczny moment stanowi zarówno nawiązanie do opowieści Mickeya, jak i do szansy stającej przed Donovanami. Mimo przerażających kłopotów, które zgotował im Nowy Jork, każdy z nich może zacząć od początku. Pojawia się nadzieja i perspektywa szczęścia. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że rodzina jest jak kruche gałązki, które razem tworzą mocną i trwałą wiązkę. To przesłanie doskonale koresponduje z myślą przewodnią Raya Donovana i dlatego też warto ten serial docenić. Mimo że w szóstym sezonie nie wszystko działało jak należy, opowieść o losach tej niedoskonałej familii wciąż fascynuje. Dlatego też 7. sezon będzie kolejnym must see na liście wszystkich serialomaniaków lubujących się w poruszających i emocjonalnych historiach

Sprawdź, gdzie obejrzeć ten i inne seriale w VOD na stronie vod.naekranie.pl

Pokaż całą recenzję

Obsada

Ray Donovan
Abby Donovan
Mickey Donovan
Terry Donovan
Bunchy Donovan

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

Sezon 6:

Powiązane Artykuły

Michał Kujawiński
-

Najlepsze seriale października 2018 – wyniki głosowania czytelników

Czas podsumować październik, który oznacza naprawdę pokaźną liczbę ciekawych produkcji i nie przypadkowo wówczas za…

Wiktor Fisz
-

Nowe seriale i kolejne sezony na październik 2018

Październik będzie bardzo gorącym miesiącem dla wszystkich fanów seriali. Co prawda w najbliższym miesiącu nie…

Norbert Zaskórski
-

Nowe sezony seriali 2018 – jesień w Polsce i w USA

Wszyscy czekamy na nowe sezony seriali, które uwielbiam oglądać. Jesień w Polsce i w USA…

Wiktor Fisz
-

Najlepsze kreacje aktorskie w obecnie emitowanych serialach

Współczesny serial cierpi na klęskę urodzaju jeśli chodzi o ciekawe kreacje aktorskie. Specjalnie dla Was…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.