Filmy i seriale o powstaniu warszawskim
Co roku 1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, podczas którego tysiące Polaków walczyło z nazistami o wolność. Po dzień dzisiejszy jest to temat, który poruszają - z różnym skutkiem - polscy filmowcy. Przyjrzymy się zatem filmom i serialom o powstaniu warszawskim.
Co roku 1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, podczas którego tysiące Polaków walczyło z nazistami o wolność. Po dzień dzisiejszy jest to temat, który poruszają - z różnym skutkiem - polscy filmowcy. Przyjrzymy się zatem filmom i serialom o powstaniu warszawskim.
Powstanie warszawskie to jedno z najsłynniejszych zbrojnych wydarzeń rozgrywanych w Polsce podczas II wojny światowej. Podczas niego zginęły tysiące żołnierzy i do 200 tys. cywili.
W tym artykule nie będziemy poruszać kwestii historycznego znaczenia powstania warszawskiego, ale skupimy się na jego obecności w filmach i serialach. Polscy filmowcy często przez lata poruszali tę tematykę na różne sposoby. Czasem wychodziło lepiej, czasem gorzej, a niektórzy nawet mówią, że nadal czekamy na naprawdę godny film o tym historycznym wydarzeniu.
Zakazane piosenki (1946)
Oto pierwszy film, który w pewien sposób odwołał się do powstania warszawskiego, rozgrywającego się zaledwie 2 lata wcześniej. Obraz Leonarda Buczkowskiego w założeniu miał przedstawić antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną z czasów II wojny światowej. Siłą rzeczy rozpiętość czasu akcji jest trochę szersza, ale jeden z segmentów filmu rozgrywa się w czasach powstania.
Zakazane piosenki to wyjątkowe dzieło w historii polskiej kinematografii, bo nie tylko jest to nasz pierwszy film po zakończeniu wojny, ale jednocześnie jest to coś, co w sposób emocjonalny oddziałuje na widza nawet dzisiaj. W obsadzie pojawiły się między innymi dwie wybitne aktorki - Danuta Szaflarska oraz Alina Janowska. Poniżej cały film do obejrzenia.
Kanał (1957)
Pierwszy polski film, który bezpośrednio opowiada o powstaniu warszawskim. Odpowiada za niego Andrzej Wajda, który stworzył go w oparciu o scenariusz Jerzego Stefana Stawińskiego, uczestnika tych wydarzeń.
Akcja rozgrywa się pod koniec powstania, kiedy to polscy żołnierze próbowali ewakuować się kanałami. Film ukazuje tragedię tych wydarzeń w sposób dość dosadny, mocny i można rzec prawdziwy. Nie jest to wesoła historia o młodych ludziach całujących się na tle latających kul.
Kamienne niebo (1959)
Historia o pięciu osobach uwięzionych w piwnicy po bombardowaniu Niemców. Tak w zasadzie w tym filmie w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich powstanie warszawskie jest zaledwie pretekstem do analizy ludzkiej natury.
Duet reżyserski tworzy psychologiczny film ukazujący różne ludzkie postawy w momencie traumatycznego przeżycia i wielkiego zagrożenia. Aktorzy spisali się wyśmienicie, nadając wszystkiemu wiarygodności. Pozycja dla widza wymagającego.
Kolumbowie (1970)
Pamiętny serial telewizyjny w reżyserii Janusza Morgensterna oparty na książce Romana Bratnego, który jest także autorem scenariusza. Śmiało można uznać go za kultową produkcję w historii polskiej telewizji.
Morgenstern opowiadał o młodych ludziach, którzy walczyli o wolność w sposób przemawiający nie tylko do pokolenia lat 70., ale także współcześnie. Robił to bez szczególnego zadęcia czy patosu, ale prawdziwie i przekonująco, przez co można uwierzyć, że jest to tak bliskie rzeczywistości, jak to tylko było możliwe. Wisienką na torcie są świetne kreacje młodych aktorów na czele z Janem Englertem i Władysławem Kowalskim.
Godzina 'W' (1979)
Janusz Morgenstern po raz kolejny wziął na warsztat tematykę powstania warszawskiego. Tym razem była to adaptacja opowiadania uczestnika tamtych wydarzeń - Jerzego Stefana Stawińskiego, czyli scenarzysty wspominanego wyżej Kanał. Obraz opowiada o pierwszym dniu powstańczych walk.
Film świetnie zagrany przez młodych aktorów, którzy potrafią przekonać i nadać opowieści wiarygodności. Nie brak też emocji i godnego oddania realiów tamtych wydarzeń. Ciekawe jest to, że sam Morgenstern mówi, iż nie traktuje tematyki okupacyjnej jako historię, ale jako okres obfitujący w rozwój społeczeństwa, dramaty, tragedie i zróżnicowane losy. Innymi słowy - ten okres pozwala opowiedzieć historie, które mają głębsze, bardziej uniwersalne znaczenie.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat