Filmy i seriale o powstaniu warszawskim
Co roku 1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, podczas którego tysiące Polaków walczyło z nazistami o wolność. Po dzień dzisiejszy jest to temat, który poruszają - z różnym skutkiem - polscy filmowcy. Przyjrzymy się zatem filmom i serialom o powstaniu warszawskim.
Co roku 1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, podczas którego tysiące Polaków walczyło z nazistami o wolność. Po dzień dzisiejszy jest to temat, który poruszają - z różnym skutkiem - polscy filmowcy. Przyjrzymy się zatem filmom i serialom o powstaniu warszawskim.
Urodziny młodego Warszawiaka (1980)
Kolejny film Ewy i Czesława Petelskich, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Stefana Stawińskiego zatytułowanej Młodego Warszawiaka zapiski z urodzin. Stawiński, tak jak przy wcześniej wymienionych produkcjach, opierał się na własnych doświadczeniach.
I tak też obserwujemy życie Jurka podczas czterech jego urodzin, z czego ostatni akt to końcówka powstania warszawskiego. Film warty uwagi nie tylko dlatego, że pokazuje w ciekawy sposób wydarzenia powstania, ale skupia się na dojrzewaniu młodego człowieka od wybuchu II wojny światowej. Obserwujemy, jak bohater zmienia się przez traumę wydarzeń.
Pierścionek z orłem w koronie (1992)
Film oparty na książce Aleksandra Ścibora-Rylskiego, którym zajął się sam Andrzej Wajda, twórca wspomnianego już Kanał.
Pierścionek z orłem w koronie to przede wszystkim aktorski popis wielu osób na czele z Rafałem Królikowskim, Cezarym Pazurą, Piotrem Bajorem czy Mirosławem Baką. To głównie ich zasługa, że warto zapoznać się z tym tytułem, bo to oni nadają mu wiarygodności, emocji i sprawiają, że widzowi zależy na bohaterach.
Akcja rozpoczyna się pod koniec powstania warszawskiego, które Wajda ukazuje w sposób wstrząsający. Obraz jednak porusza też kwestie życia tych walczących żołnierzy po jego zakończeniu, gdy kontrolę przejęli sowieci. Kino bezapelacyjnie dla wymagającego widza, ale z uwagi na tematykę i świetne kreacje - warte uwagi. Po prostu jeden z tych polskich filmów, które warto znać.
Miasto 44 (2014)
Głośna polska superprodukcja Jana Komasy z 2014 roku. Film traktuje bezpośrednio o powstaniu warszawskim i skupia się na młodych uczestnikach tych walk. Produkcja jednak wywołuje skrajnie mieszane odczucia - od uwielbienia po wielką nienawiść. Wszystko przez pewne eksperymenty, które nie trafią w gust każdego odbiorcy - mowa oczywiście o słynnej już scenie pocałunku na tle latających kul czy o wykorzystaniu dubstepu.
Film na pewno można uznać za wyjątkowy w polskiej kinematografii z uwagi na wykonanie techniczne. Jest to jeden z pierwszych polskich filmów, które pod tym względem prezentują poziom światowy - efekty specjalne, scenografia, sceny akcji, praca kaskaderów czy charakteryzacje mogą zachwycić.
Obraz był bardzo krytykowany przez samych powstańców, którzy twierdzili, że nie ma on wiele wspólnego z rzeczywistością. Najbardziej bulwersowały ich: scena seksu (wtedy myśleli o przeżyciu, a nie o seksie), wulgaryzmy oraz traktowanie niemieckich jeńców. Być może to też jest powodem podzielenia widzów w Polsce.
Powstanie Warszawskie (2014)
Śmiało można powiedzieć, że jest to najlepsza i najbardziej autentyczna rzecz w niniejszym artykule. Oto bowiem fabularny film w całości zmontowany z archiwalnych nagrań z samego powstania. Każdy kadr został ręcznie pokolorowany, co daje niezwykły efekt wizualny, a w tle towarzyszy nam wywołująca emocje muzyka Bartosza Chajdeckiego.
Za reżyserię odpowiada Jan Komasa, który połączył wszystko w całość i stworzył narrację z perspektywy operatorów kręcących te wydarzenia. Naprawdę przejmujący i prawdziwie wzruszający film - nic dziwnego, że wychwalają go także na świecie.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat