Filmy i seriale, na które wpłynęły prawdziwe tragedie
Przemysł rozrywkowy od zawsze reagował na toczące się wydarzenia. Szczególnie znamienna jest postprodukcja filmów kinowych i seriali telewizyjnych w reakcji na niespodziewane tragedie i dyskusyjne kontrowersje. Poniżej prezentujemy listę przykładów, kiedy to życie krzyżowało plany artystów, dystrybutorów i producentów.
Przemysł rozrywkowy od zawsze reagował na toczące się wydarzenia. Szczególnie znamienna jest postprodukcja filmów kinowych i seriali telewizyjnych w reakcji na niespodziewane tragedie i dyskusyjne kontrowersje. Poniżej prezentujemy listę przykładów, kiedy to życie krzyżowało plany artystów, dystrybutorów i producentów.
Polowanie (The Hunt) to thriller studia Blumhouse, który miał trafić do dystrybucji kinowej we wrześniu. Ze względu na niedawną tragedię w stanie Ohio, gdzie dwudziestoczterolatek zastrzelił 9 osób i ranił blisko 30, studio filmowe zdecydowało się wstrzymać marketing obrazu, a następnie wycofać premierę kinową. Miał na to wpływ z pewnością tweet Donalda Trumpa, który oskarżył twórców Polowania o szerzenie gniewu i nienawiści. Produkcja miała opowiadać o zabawach bogatych konserwatywnych Amerykanów, którzy urządzali sobie polowania na współobywateli.
Studio uznało, że nie jest to właściwy czas na dystrybucję tego obrazu. Decyzja ta, mimo że radykalna, nie jest czymś wyjątkowym w Hollywood. Co ciekawe, ostatnimi czasy wydarzyła się podobna sytuacja również na naszym rodzimym podwórku. Poniżej prezentujemy listę najbardziej znanych filmów i seriali, które musiały zmagać się z podobnymi problemami.
Escape Room
4 stycznia 2019 roku grupa 15-latek zginęła w pożarze w koszalińskim pokoju zagadek. 11 stycznia do kin w całej Polsce miał wejść film pod tytułem Escape Room, opowiadający o młodych ludziach walczących o życie w najeżonym pułapkami pomieszczeniu. Data premiery zbiegła się bardzo niefortunnie z koszalińską tragedią. Polski dystrybutor podjął decyzję o niewprowadzaniu do kin tego obrazu, mimo że prognozy finansowe (jak to zwykle bywa w przypadku horrorów) nie były złe.
Telefon
Telefon z Colinem Farrellem okazał się wielkim kinowym hitem. Zanim jednak trafił do szerokiej dystrybucji, zmagał się z wielkimi problemami. Najpierw premiera obrazu została opóźniona ze względu na atak terrorystyczny z 11 września 2001 roku. Później film nie trafił planowo do kin z powodu ataku snajpera w Waszyngtonie (2002 rok). Finalnie opowieść o uwięzionym w budce telefonicznej człowieku, który jest terroryzowany przez tajemniczego snajpera, ujrzała światło dzienne w kwietniu 2003 roku.
Brüno
Bruno to kolejny prześmiewczy projekt Sachy Barona Cohena. Tym razem słynny komik wcielił się w geja, który chce zaistnieć w amerykańskim showbiznesie. W tym celu rozmawia z celebrytami, stawiając ich często w absurdalnych i kuriozalnych sytuacjach. Jedną z rozmówczyń satyryka była siostra Michaela Jacksona LaToya. Niestety, segment z nią został wycięty w dniu premiery. Stało się to, ze względu na śmierć króla popu. Michael Jackson zmarł tego samego dnia, którego obraz miał trafić do amerykańskich kin.
Nosebleed
Ten obraz nie trafił do kin, choć zapowiadał się bardzo ciekawie. Historia miała opowiadać o czyścicielu okien, który podczas pracy w World Trade Center musi zmagać się z terrorystami. Całość miała mieć charakter komedii kung-fu, a w głównej roli zobaczylibyśmy Jackiego Chana. Jak łatwo się domyślić, plany filmowców pokrzyżował zamach z 11 września.
Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę
Klasyka Stanleya Kubricka również zmagała się z dużymi problemami z dystrybucją. Premiera obrazu miała się odbyć 22 listopada 1963. Jak wiemy, tego dnia został zastrzelony prezydent Kennedy. Produkcja będąca polityczną satyrą, która kończyła się wybuchem bomby atomowej, uraziłaby wielu Amerykanów rozpaczających po śmierci Kennedy’ego. Finalnie zdecydowano się przenieść premierę na początek 1964 roku i dokonać kilku zmian w dialogach.
Heathers
Heathers to serial telewizyjny podejmujący kontrowersyjne tematy związane z życiem licealnej młodzieży w Stanach Zjednoczonych. Jeden z wątków produkcji skupia się na powszechnym dostępie do broni i strzelaninach w szkołach. Być może wpłynęło to na decyzję o przesunięciu premiery, którą pierwotnie zaplanowano na początek 2018 roku. Wtedy też w USA miała miejsce masakra w Parkland, gdzie zginęło 18 osób. Mimo że data premiery w Ameryce wciąż była nieznana, produkcja w Polsce pojawiła się latem 2018 roku. Finalnie Heathers trafił do USA w październiku 2018. Serial był jednak skrócony. Obcięto między innymi kontrowersyjne momenty związane ze strzelaninami.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: 20th Century Fox
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat