Filmy o lądowaniu na Księżycu - najciekawsze propozycje

Z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu zebraliśmy dla Was najciekawsze filmy skupiające się na trudnych relacjach człowiek – srebrny glob. Wielu próbowało, nie każdemu się udało. X muza pięknie zobrazowała romantyczne wysiłki ludzkości dotarcia na Lunę. Oto najznamienitsze tytuły.

Z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu zebraliśmy dla Was najciekawsze filmy skupiające się na trudnych relacjach człowiek – srebrny glob. Wielu próbowało, nie każdemu się udało. X muza pięknie zobrazowała romantyczne wysiłki ludzkości dotarcia na Lunę. Oto najznamienitsze tytuły.

Pamiętacie rok 1969 i słynną telewizyjną transmisję, podczas której amerykański heros Neil Armstrong postawił pierwsze kroki na Księżycu? To zdarzyło się 20 lipca, równo pięćdziesiąt lat temu. Większości z nas z pewnością nie było jeszcze na świecie, a ci, którzy byli, z wiadomych przyczyn nie mogli obejrzeć na żywo tego wiekopomnego wydarzenia. Wielka szkoda, bo być może zauważyliby to, co wielu ludzi mówi otwarcie. Transmisja lądowania na Księżycu była świetnie nakręconą hollywoodzką produkcją w reżyserii Stanleya Kubricka! Nie ma oczywiście na to dowodów, ale zwolennicy tej teorii wiedzą swoje! Jeśli to okazałoby się prawdą, mielibyśmy do czynienia z jednym z największych wyczynów Hollywood, zarówno pod względem technicznym, jak i socjologicznym.

Kłamstwo czy nie, historia lądowania na Księżycu do dziś rozpala wyobraźnie ludzi na całym świecie. W końcu to przedsionek kosmosu – czegoś wciąż niezbadanego i tajemniczego. Poniżej prezentujemy zestaw filmów, które zarówno przedstawiają dawne wydarzenia, jak i teoretyzują oraz bawią się konwencją science fiction. Zapraszamy do lektury.

Pierwszy człowiek

Pierwszy człowiek to niezwykły film biograficzny. Reżyser obrazu, Damien Chazelle, nie tylko funduje nam podróż przez słynne wydarzenia zwieńczone wylądowaniem Neila Armstronga na Księżycu, ale też prowadzi nas przez meandry umysłu słynnego kosmonauty. Finałowa sekwencja lądowania robi olbrzymie wrażenie. Nie bez kozery film zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne.

Apollo 11

Amerykański film skupiający się na misji Apollo 11 z 1969 roku. Obraz składa się wyłącznie z archiwalnych materiałów, w tym z nieopublikowanego filmu nakręconego na taśmie 70 mm, który nie zawiera narracji, wywiadów i niewiele ma wspólnego ze współczesną estetyką produkcji dokumentalnych.

Podróż na księżyc

Jeden z najważniejszych filmów w historii kinematografii. Francuski niemy obraz z 1902 roku w reżyserii Georges’a Mélièsa był ówcześnie prawdziwym technicznym novum i stanowił prawdziwą gratkę dla fanów raczkującej X muzy. Produkcja powstała na podstawie powieści: Z Ziemi na Księżyc Julesa Verne’a oraz Pierwsi ludzie na Księżycu H.G. Wellsa. Fabuła skupiała się na wyprawie sześciu astronautów na Księżyc. Podróżnicy dostają się tam za pomocą armaty, która wystrzela ich w przestrzeń. Co spotyka ich na Srebrnym Globie? Zobaczcie sami – to absolutna klasyka.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Źródło: zdjęcie główne: materiały promocyjne

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV