Przeczytaj w weekend

Najciekawsze filmy, w których zło wygrywa

Wszyscy kochamy szczęśliwe zakończenia, jednak to filmy, w których zło wygrywa, zostają nam najdłużej w pamięci. Prezentujemy zestawienie najciekawszych produkcji, gdzie dobro ponosi sromotną porażkę.

Wszyscy kochamy szczęśliwe zakończenia, jednak to filmy, w których zło wygrywa, zostają nam najdłużej w pamięci. Prezentujemy zestawienie najciekawszych produkcji, gdzie dobro ponosi sromotną porażkę.

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Film bez happy endu to nie lada wyzwanie dla masowej widowni, która przeważnie chodzi do kina po to, żeby nieco się rozerwać. Widzowie oczekują relaksu i pozytywnych emocji, a tutaj zaskoczenie – ponury koniec, który na dodatek zmusza do myślenia. Pesymistyczne przesłanie wiąże się zazwyczaj z ambitniejszą opowieścią, jednak bardzo często wprowadza oglądających w konsternację. Fani nieszablonowego kina to uwielbiają, miłośnicy szczęśliwych finałów mniej. W poniższym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze i najbardziej znane obrazy z niepokojącym zakończeniem. Czy są wśród nich i wasi faworyci?

Filmy, w których zło wygrywa

Avengers: Wojna bez granic

Finał marvelowskiego blockbustera wywoływał ciszę na salach kinowych. Nikt nie spodziewał się, że akurat w takim obrazie zło odniesie zwycięstwo. Nikt nie był przygotowany na niespodziewaną śmierć ukochanych superbohaterów. Thanos zatriumfował i wymazał połowę istnień we wszechświecie. Czy może być bardziej złowieszcze zakończenie? Fakt, że mamy tutaj do czynienia z superprodukcją skonstruowaną pod masową widownię, tylko nadaje sugestywność temu kierunkowi fabularnemu. Koniec gry z 2019 roku oczywiście odwrócił efekt Thanosa, jednak finał Wojny bez granic już na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako jeden z najbardziej szokujących momentów w mainstreamowym kinie ostatnich czasów.

Siedem

Seryjny morderca oddaje się w ręce policji, a następnie przekazuje stróżom prawa informacje, gdzie ukryte są ciała kolejnych ofiar. Wraz z dwoma gliniarzami przybywa na miejsce zbrodni. Jest skuty, zabezpieczony i pilnowany przez uzbrojone oddziały policyjne. Mimo to sytuacja zmienia się w przeciągu chwili, wynikiem czego szaleniec odnosi przerażające zwycięstwo. Finał Siedem Davida Finchera to jeden z najbardziej poruszających momentów w historii kina. To dzięki niemu reżyser z impetem wszedł do czołówki hollywoodzkich twórców. W roli "złola" wystąpił tutaj Kevin Spacey. Ten pan pojawia się również w kolejnym obrazie.

Podejrzani

Roger "Verbal" Kint to drobny złodziejaszek i do tego niezbyt lotny. Jest on właśnie przesłuchiwany przez policję w sprawie masakry, która wydarzyła się w jednym z amerykańskich portów. Jako że Kint sprawia wrażenie niezbyt rozgarniętego "chłopka-roztropka", nikt nie traktuje go poważnie. Policjanci nie przypuszczają, że siedzi przed nimi prawdziwy geniusz zbrodni. Król występku, który bez większego trudu wodzi wszystkich za nos. W Verbala wcielił się Kevin Spacey, który za swój występ otrzymał Oscara. Kolejna niepokojąca rola tego aktora. Ewidentnie ma on w sobie coś, co pozwala mu czuć się w podobnych kreacjach jak ryba w wodzie.

Joker

Obraz ten od pierwszych minut jest tak pesymistyczny, że dziwne byłoby w tym przypadku szczęśliwe zakończenie. Cierpiący człowiek, ignorowany i pogardzany przez społeczeństwo popada w szaleństwo. Finał obrazu to paranoiczny krzyk rozpaczy, a zarazem narodziny zła pozbawionego jakichkolwiek hamulców. Niezwykle sugestywna wizja, która spotkała się z wielkim uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków.

Midsommar. W biały dzień

Groźna sekta ściąga z Ameryki grupkę młodych studentów, a następnie wrzuca ich w sam środek krwawych obrzędów. Bohaterowie przemieniają się z obserwatorów w ofiary, a tajemnicza społeczność doprowadza swoje rytuały do końca. Midsommar to obraz bardzo nieoczywisty. Jego warstwa fabularna składa się z kilku płaszczyzn, a zakończenie można interpretować wielorako. Niezależnie jak spojrzymy na finał opowieści, nie ma tu mowy o optymistycznej konkluzji.

Strony:

Źródło: zdjęcie główne: Marvel

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Olga Bołądź

Olga Bołądź

ur. 1984, kończy 36 lat

Krzysztof Łukaszewicz

Krzysztof Łukaszewicz

ur. 1976, kończy 44 lat

Daisy Bevan

Daisy Bevan

ur. 1992, kończy 28 lat

Joss Ackland

Joss Ackland

ur. 1928, kończy 92 lat

Antonio Sabato Jr.

Antonio Sabato Jr.

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV