Jak działają nagrody Emmy?
Co roku, zazwyczaj we wrześniu, na maniaków seriali czeka nie byle jakie wydarzenie. Emmy Awards, choć mogą bulwersować i zaskakiwać, są wciąż najbardziej prestiżowymi nagrodami telewizyjnymi. Mało osób wie jednak, jak w rzeczywistości działają.
Co roku, zazwyczaj we wrześniu, na maniaków seriali czeka nie byle jakie wydarzenie. Emmy Awards, choć mogą bulwersować i zaskakiwać, są wciąż najbardziej prestiżowymi nagrodami telewizyjnymi. Mało osób wie jednak, jak w rzeczywistości działają.
Nagrody Emmy wręczane są od 1949 roku i stanowią o tradycji amerykańskiej telewizji. Przyznawane są na wielu polach – wyróżnia się między innymi Sports Emmy Awards, Daytime Emmy Awards (tu konkurują telenowele) oraz Primetime Emmy Awards. To te ostatnie najbardziej ekscytują fanów seriali czy filmów telewizyjnych – obejmują programy emitowane w amerykańskiej telewizji od godziny 20 wieczorem do 2 w nocy, w okresie od 1 czerwca do 31 maja danych lat. Tegoroczne Emmy (2014) nagradzają programy z sezonu telewizyjnego 2013/2014.
Telewizyjne Oscary przyznawane są przez amerykańską Academy of Television Arts & Sciences. Liczy ona ponad 17 tysięcy członków, którzy zrzeszeni są w kilkunastu grupach. Grupy te wyznaczane są na podstawie zawodu, a więc reżyserzy będą stanowić jedną grupę, a aktorzy inną. Będzie to ważne przy procesie wybierania zwycięzców.
Czytaj więcej: Zabawna zapowiedź rozdania nagród Emmy
Nazwa statuetki pochodzi od skrótu IMMY, którym określano lampy obrazowe będące częścią kamery. Nazwa została zmieniona na żeńskie Emmy, by pasowała do statuetki, która przedstawia kobietę.
Jak wygląda zaś proces wyboru zwycięzców? Zaczyna się on od zgłoszenia kandydatów. Fani często narzekają na brak nominacji dla kogoś, jednak czasami osoby te nie są nawet zgłaszane do konkurowania. Tymczasem to stacje telewizyjne decydują o tym, kogo umieścić na listach do głosowania, a co najważniejsze, w jakiej kategorii. Wywołuje to mnóstwo kontrowersji i obniża status Akademii, która zamiast kontrolować wszechmoc stacji, pozwala na różnorakie manewry.
Orange is the New Black, tegorocznego kandydata do zdetronizowania ukochanej przez Akademię Współczesnej rodziny, trudno nazwać komedią. Serial zawiera sporą dawkę czarnego humoru, ale czy rzeczywiście jest komedią i powinien konkurować z sitcomami bądź półgodzinnymi komediami? Innym przykładem może być Shameless. Stacja Showtime przez pierwsze trzy sezony utrzymywała, że serial o dysfunkcyjnej rodzinie jest dramatem, by w tym roku zmienić zdanie i stwierdzić, że jest komedią. Opłacało się – po dwóch latach absencji na ceremonii William H. Macy otrzymał nominację. Dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w komedii.
Jeszcze bardziej kuriozalnym przykładem zawiłości tych nagród jest brytyjskie Downton Abbey. Za swój pierwszy sezon serial ten wygrał nagrodę dla najlepszego miniserialu lub filmu telewizyjnego. Przez kolejne lata, na przekór wszystkiemu, nominowany był w kategorii najlepszy serial dramatyczny. Dyskusja na temat tzw. category fraud odżyła także w tym sezonie telewizyjnym wraz z dwoma antologiami – Detektywem i Fargo. Włodarze HBO wybrali dla swojego serialu bardziej prestiżową kategorię (najlepszy dramat), podczas gdy serial FX konkuruje o miano najlepszego miniserialu. Wydaje się, że obie produkcje powinny konkurować w jednej kategorii (są tego samego formatu). Nic nie można jednak na to poradzić, ponieważ zasad w tej kwestii właściwie nie ma.
Czytaj więcej: Kimmel, Fallon, Lynch - najlepsze otwarcia gal Emmy
Pomijając wszelkie dziwne rozwiązania, po zgłoszeniach następuje proces nominacji. Tu powraca kwestia grup "zawodowych". Scenarzyści wybierają więc najlepsze scenariusze, aktorzy nominują aktorów, a choreografowie - choreografów. Wszyscy mają jednak możliwość głosować w najważniejszych kategoriach: na najlepszą komedię, dramat, miniserial, program typu variety, reality show czy film telewizyjny. Po wybraniu najlepszych głosujący przesyłają swoje karty do głosowania do firmy, która sumuje głosy. Najczęściej wskazywana piątka lub szóstka kandydatów zostaje określona jako nominowani.
Po ogłoszeniu nominacji następuje proces wyboru zwycięzców. Każdy nominowany serial czy program telewizyjny musi zgłosić swoje najlepsze odcinki i to na ich podstawie wybierani są zwycięzcy. Nominowani producenci, w kategoriach najlepszy serial dramatyczny czy komediowy, muszą przedłożyć członkom Akademii sześć odcinków. Dzieli się je w pary, tak by powstały trzy reprezentatywne taśmy, które rozsyłane są do głosujących. Ważne jest dobre połączenie odcinków, ponieważ każdy członek otrzyma jedną z trzech taśm, a więc obejrzy w sumie tylko dwa odcinki danego serialu. Jeśli chodzi o nagrody indywidualne, tam nominowani wybierają jeden najlepszy odcinek.
Taśmy odgrywają największe znaczenie, jeśli chodzi o wybór zwycięzców. Należy zauważyć, że ktoś mimo świetnego, równego sezonu może nie mieć jednego pamiętnego odcinka. Ktoś inny za to może nic nie robić przez cały sezon, mieć jeden wybuchowy odcinek i wygrać Emmy. W grę wchodzą jednak także inne czynniki, jak na przykład kampania reklamowa, tzw. buzz, czyli szum wokół nominowanego, nazwisko (świetnym przykładem jest Ellen Burstyn, która otrzymała nominację za 15-sekundową rolę!).
Z 17-tysięcznej Akademii tylko niewielka grupa członków wybiera zwycięzców. Członkowie muszą zgłosić chęć do wzięcia udziału w głosowaniu (wiadomo, że nie każdy ma czas czy chęci). Wtedy dobierani są w tzw. panele (jeden panel wybiera zwycięzców w danej kategorii, inny w innej). Każdy głosujący może wyłaniać zwycięzców w maksymalnie pięciu kategoriach, z czego dwie są za najlepszy program, a trzy w ramach swoich grup zawodowych. Przykładowo, jakiś reżyser może wybrać, że będzie oceniał najlepsze dramaty i variety series oraz najlepszą reżyserie w komedii, dramacie czy miniserialu. Ten sam reżyser nie będzie mógł więcej niż dwa lata z rzędu oceniać tej samej kategorii (zabrania tego regulamin). Na tej podstawie można zauważyć, że co roku głosy oddawane są przez inne grono głosujących.
Czytaj więcej: Emmy 2014 - pierwsze nagrody rozdane. "Detektyw" liderem
Wybierający po obejrzeniu taśm (muszą podpisać nawet oświadczenie, że je obejrzeli) układają ranking nominowanych od najlepszego (pierwsze miejsce) do najgorszego (szóste). Po oddaniu głosów podlicza się miejsca w rankingach i osoba/serial z najmniejszą liczbą punktów wygrywa. Gdy dochodzi do remisu, liczy się liczba uzyskanych pierwszych miejsc.
Cały proces, jak widać, jest dość skomplikowany i, rzecz jasna, ma on swoje plusy oraz minusy. Dobrze, że zwycięzcy wybierani są na podstawie swojej pracy (odcinków), a nie powietrza. Źle, że Akademia nie może przedstawić jasnych reguł zgłaszania pretendentów do poszczególnych kategorii.
Niezależnie od procedur, tegoroczne Emmy Awards odbędą się 25 sierpnia. I niezależnie od tego, czy proces wyboru nam się podoba, czy zgadzamy się z werdyktami Akademii, czy przywiązujemy uwagę do nagród, fani seriali obok wyników nie przejdą obojętnie.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat