Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Downton Abbey (2010)

Śr. ocena 8.7

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Downton Abbey - trailer 1. sezonu

Najnowsza recenzja redakcji

Czwarty sezon „Downton Abbey” jest pełen emocji. Wzloty, upadki, stawianie czoła przeciwnościom, a to wszystko osnute doskonałym klimatem Anglii lat 20. XX wieku.

Downton Abbey” to przykład doskonale zrobionego dramatu kostiumowego. Serial już od pierwszego sezonu zachwyca kostiumami i scenografią. Nawet najdrobniejsze szczegóły są dopracowane, a co ważne, zmieniają się wraz z czasami, w jakich przychodzi żyć bohaterom. Jednak „Downton Abbey” to nie tylko wizualny majstersztyk – na sukces serii składa się także idealna mieszanka tragedii, nadziei i radości, którą fundują widzom scenarzyści. Historie zarówno służby, jak i członków rodziny są ciekawie napisane i wciągają bez reszty. Łatwo zaangażować się w problemy bohaterów i zatopić w ten wyjątkowy świat, który filmowcy pokazali z ogromną precyzją.

Czwarty sezon w ciekawy sposób kontynuuje losy arystokratów i ich służby. Mimo upływu czasu i wykorzystania wielu pomysłów w poprzednich seriach Julianowi Fellowes wciąż udaje się budować interesującą i wiarygodną historię. Jest ona stworzona w rozważny i uzasadniony sposób. Nie ma tutaj niedorzeczności i nadęcia. Nowe wątki są ciekawe, istotne dla fabuły i wprowadzają pewną różnorodność. Dzięki temu czwarty sezon ciągle wydaje się świeży, spójny i wciąż interesuje widzów.

Dużym plusem serialu jest także przemyślany rozwój postaci. Nie są one jednowymiarowe i zamknięte w schematach. Wyłamują się one z ram, przez co są wiarygodne i bardzo ludzkie. Dzięki temu ich problemy, niepowodzenia, tragedie i radości jeszcze bardziej oddziałują na widza, pozwalają mu lepiej poznać bohaterów, zżyć się z nimi i zrozumieć ich motywacje. Za przykład można podać tu Lady Mary – z jednej strony jest zimna i oschła, z drugiej to zraniona kobieta ze złamanym sercem, która swoją postawą chce ochronić się przed kolejnymi ranami. Jest też Thomas Barrow, będący nie tylko złośliwym i knującym cwaniakiem, który zawsze chce wyjść na swoje – to także skonfliktowany wewnętrznie, zagubiony młody mężczyzna, któremu zależy na innych, jednak nie zawsze potrafi to pokazać. Nietuzinkowe, wciąż rozwijające się postacie pozwalają także lepiej poczuć klimat serialu oraz zrozumieć przedstawione czasy i ogromne zmiany, jakie wtedy zachodziły, m.in. upadek społeczeństwa klasowego.

Polskie, czteropłytowe wydanie DVD czwartego sezonu „Downton Abbey” zawiera wszystkie osiem odcinków zarówno w wersji oryginalnej, jak i z polskim lektorem lub polskimi napisami. Wydanie zawiera także trzy materiały dodatkowe – jak powstał serial, sceny zza kulis i przedstawienie nowych bohaterów. Materiały te są dość ogólne, ale ciekawe i rzucające fajne światło na realizację. Warto się z nimi zapoznać.

Czwarty sezon „Downton Abbey” nie zawodzi. Stanowi spójną całość tej fenomenalnej serii; w płynny sposób wprowadza nowe wątki, a rozwinięcie postaci i ich historii jest przemyślane i pozwala bez reszty zatopić się w wykreowanym świecie. Kostiumy i scenografia wciąż pozostają na najwyższym poziomie – są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach i doskonale podkreślają zmiany, jakie zachodziły w społeczeństwie oraz mentalności ludzi tamtych lat. Czwarty sezon serialu utrzymał poziom poprzednich i jest doskonałą odpowiedzią na oczekiwania widzów.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Robert Crawley
Edith Crawley
Isobel Crawley
Mary Crawley
Violet Crawley

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

Sezon 6:

Powiązane Artykuły

Wiktor Fisz
-

Amazon Prime Video – przegląd oferty

Podczas gdy Netflix próbuje zdominować rynek, Showmax wypracować sobie markę, a HBO GO zaskoczyć ofertą,…

Michalina Reda
-

Najlepsze brytyjskie seriale. Zobacz nasze propozycje

Obok USA to właśnie Wielka Brytania jest kolebką najpopularniejszych seriali, błyskawicznie podbijających serca widzów z…

Tymoteusz Wronka
-

Jesienne bestsellery książkowe i komiksowe: przegląd premier

Jesienią w księgarniach zaczęło się pojawiać wiele interesujących pozycji, więc postanowiliśmy przejrzeć propozycje wydawców w…

Karolina Szendera
1-

Czy warto obejrzeć serial Downton Abbey?

Downton Abbey to serial, który zrobił ogromną karierę nie tylko w Europie, ale także za…

Lubią ten serial (1)

5,0
Jeri Ryan

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.