Kobieta szpieg w filmach

Z okazji premiery filmu Czerwona jaskółka postanowiliśmy przedstawić wam kobiety, które w zawodzie szpiega niczym nie ustępują mężczyznom.

Z okazji premiery filmu Czerwona jaskółka postanowiliśmy przedstawić wam kobiety, które w zawodzie szpiega niczym nie ustępują mężczyznom.

Ludzie kochają filmy o szpiegach. I chociaż powstało ich już wiele, bardzo rzadko w głównych rolach obsadzane były aktorki. Na szczęście, przemysł filmowy staje się coraz bardziej otwarty i każdego roku dostajemy więcej produkcji o inteligentnych, silnych i odważnych kobietach, a większość z nich okazuje się hitami. Podczas gdy świat nadal czeka na kobietę w roli Jamesa Bonda, my przychodzimy do was z zestawieniem bohaterek, przez które sam Agent 007 mógłby wpaść w spore tarapaty.

Mata Hari-Mata Hari (1931)

Mata Hari, w którą wcieliła się Greta Garbo, to postać oparta na żyjącej w XX wieku Margareth McLeod (Mata Hari to jej imię sceniczne). Była to kurtyzana i tancerka holenderskiego pochodzenia. W 1917 oskarżona została przez Francuzów o szpiegostwo na rzecz Niemców. Jeszcze tego samego roku została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Film z 1931 roku pokazuje, jak Hari uwodziła  mężczyzn, by wydobyć z nich ważne dla niemieckiego wywiadu informacje. Ta bez wątpienia tragiczna postać była jednym z pierwszych szpiegów w historii kina, a twórcy największych hollywoodzkich produkcji wzorują się na niej do dziś.

Alicia Huberman-Osławiona (1946)

Alicia Huberman to córka byłego agenta amerykańskiego wywiadu, który został skazany za szpiegostwo na rzecz III Rzeszy. Swoje życie marnuje na upijaniu się i romansach z przypadkowymi mężczyznami. To się zmienia, kiedy dostaje od FBI propozycję współpracy. Kobieta wyrusza do Brazylii, by zdobyć jak najwięcej informacji o przebywającej tam grupie nazistów i ich planach związanych ze skonstruowaniem borni jądrowej. Postać zagrana przez Ingrid Bergman pokazuje, z czym musieli zmagać się potomkowie wojennych zbrodniarzy.  Alicia Huberman potrzebowała szansy na odkupienie win ojca, by pozbyć się spoczywającego na niej ciężaru.

Natalie Cook Dylan Sanders, Alex Munday-Charlie's Angels (2000)

Zabójczo piękne, a przy tym niezwykle zabawne agentki pracujące dla tajemniczego Charliego, nie cofną się przed niczym, by każdą misję zakończyć sukcesem. Używając opanowanych do perfekcji wschodnich sztuk walki oraz najnowszych zdobyczy technologii, ratują porwanego milionera, który opatentował rewolucyjny program identyfikacji głosu zapewniający kontrolę nad światem.  Natalie Cook (Cameron Diaz), Dylan Sanders (Drew Barrymore) i Alex Munday (Lucy Liu ) to chyba najsłynniejsze żeńskie trio w historii kina, które jeszcze długo nie zostanie zdetronizowane.

Carmen Cortez-Spy Kids (2001)

Kolejną kobietę szpiega, pokochały dzieci na całym świecie. Carmen Cortez (Alexa Vega) to córka tajnych agentów, pracujących dla OSS-międzynarodowej agencji superszpiegów. Kiedy jej rodzice zostają porwani, musi połączyć siły ze swoim młodszym bratem, przezwyciężyć dzielące ją z nim różnice i uratować nie tylko rodziców, ale i cały świat. Carmen była idealnym wzorem dla dziewczynek, które uczyła, by były silne, odważne i polegały na swojej inteligencji. Przygody rodziny Cortez były takim hitem, że doczekały się jeszcze dwóch sequeli. Rodzeństwo pojawiło się też, już jako dorosłe, w filmie Spy Kids: All the Time in the World in 4D, w którym pomogło nowemu pokoleniu małych agentów w walce ze złem.

Valerie Plame-Fair Game (2010)

Valerie Plame jest tajną agentką CIA, biorącą udział w najważniejszych operacjach agencji. Jej sekret zostaje wyjawiony światu jako kara za artykuł autorstwa jej męża, byłego dyplomaty, Joe Wilsona. Wilson zarzuca administracji prezydenta Busha kłamstwo na temat posiadanej przez Irak broni masowego rażenia. Valerie postanawia wykorzystać zdobyte przez lata pracy doświadczenie, by ochronić swoją rodzinę, odzyskać dobre imię , znaleźć winnych i doprowadzić do ich ukarania. Postać, w którą wcieliła się Naomi Watts, jest zupełnie inna od większości filmowych szpiegów. Nie ratuje bowiem świata, lecz siebie i swoich bliskich. Jej przeciwnikiem nie jest groźny przestępca, a jej ojczysty kraj, dla dobra którego pracowała wiele lat. Ten realizm jest spowodowany tym, że postać ta nie jest wymyślona. To wszystko wydarzyło się naprawdę.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: Marvel

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV