Najciekawsze filmy polityczne
Filmowi twórcy coraz częściej odkrywają przed nami kulisy politycznego świata, w którym - jak dobrze wiemy - nie zawsze bywa kolorowo. Oto przykłady filmów wprowadzających nas w świat polityków, niejednokrotnie brutalnie burząc nasze wyobrażenia o nim.
Filmowi twórcy coraz częściej odkrywają przed nami kulisy politycznego świata, w którym - jak dobrze wiemy - nie zawsze bywa kolorowo. Oto przykłady filmów wprowadzających nas w świat polityków, niejednokrotnie brutalnie burząc nasze wyobrażenia o nim.
Wszechobecne kłamstwo, teorie spiskowe, szantaże i manipulacja – taki obraz politycznego świata jawi nam się w filmach. Tam niemalże każdy ma przynajmniej dwie twarze: tę przybieraną, by przypodobać się społeczeństwu, i tę prawdziwą. Filmowy świat polityki zazwyczaj jest przedstawiany w negatywnym świetle, trudno temu zaprzeczyć, jednak rzeczywistość bywa brutalna i chyba wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Oto produkcje, które odkrywają przed nami tajemnice politycznego świata, wprowadzając nas za jego kulisy.
Good Night, and Good Luck.
Fabuła skupia się na walce z ówczesnym systemem. W poszczególnych kadrach zamknięto konflikt mediów z politykami. Została ukazana walka dziennikarza, Edwarda R. Murrowa, o możliwość przekazywania prawdy, a także dbałość o to, by uczynić z telewizji istotne medium, które ma faktycznie służyć społeczeństwu, a nie jedynie zapewniać rozrywkę - nawet mimo tego, że oznacza to balansowanie na granicy prawa, a także ogromne ryzyko łączące się z poruszaniem tematów niewygodnych dla władzy. Film ten stanowi powrót do czasów, kiedy to dziennikarstwo łączyło się z wypełnianiem pewnej społecznej misji, działaniem dla dobra ogółu. Good Night and Good Luck to dowód na to, że George Clooney w roli reżysera radzi sobie naprawdę dobrze. Stworzył klimatyczny film poruszający niezwykle ważną tematykę, a także odkrył przez widzami kulisy funkcjonowania mediów.
Frost/Nixon
W filmie obserwujemy starcie dwóch z pozoru kontrastowych osobistości Frosta - showmana, który pragnie zyskać szacunek dziennikarskiego świata. Postanawia zdobyć go, przeprowadzając wywiad z byłym prezydentem USA - Nixonem. Nixon to postać znana niemalże wszystkim, w końcu to główny bohater i czarny charakter głośnej afery Watergate, która trwale zapisała się na kartach historii USA. Rozmowa głównych bohaterów zamienia się w psychologiczną walkę, która demaskuje wszelkie wady byłego prezydenta, a zarazem tworzy obraz człowieka niezwykle zagubionego, zaślepionego przez pragnienie władzy. W Frost/Nixon zostało także genialnie ukazane przenikanie się świata politycznego oraz świata mediów. Politycy zaczęli przypominać zwykłych celebrytów, którzy mają po prostu dać dobry show.
All the President's Men
Oto kolejny filmy traktujący o, cieszącej się złą sławą, aferze Watergate. Tak oto wraz z parą dziennikarzy - Carlem Bernsteinem i Bobem Woodwardem - wchodzimy w złożony labirynt spisków, manipulacji oraz kłamstw. Wgłębiamy się także w tajniki dziennikarskiego fachu, obserwujemy ich pasjonujący pościg w poszukiwaniu prawdy, który nieraz wymaga od nich naruszania pewnych etycznych zasad. Stopniowo razem z nimi widz odkrywa głęboko skrywane tajemnice poważanych polityków. Trzeba przyznać, że ogromne emocje i adrenalina podczas seansu Wszystkich ludzi prezydenta są zapewnione.
JFK
Nie sposób zaprzeczyć temu, że teorie spiskowe stały się tematem niezwykle wdzięcznym i widowiskowym - w sam raz na film. Oliver Stone lubi takie klimaty, dlatego postanowił przenieść na ekran historię, która wstrząsnęła nie tylko Ameryką, ale i całym światem. Zrobił to po mistrzowsku. Kontrowersje, jakie zrodziły się wokół śmierci Kennedy’ego, pociągnęły za sobą pytania o prawdziwego sprawcę zamachu. JFK stanowi rzetelną analizę dochodzenia wszczętego w imię poszukiwania prawdy, połączonego z archiwalnymi nagraniami. Wydawać by się mogło, że reżyser zgłębił polityczny świat tak dokładnie, jak to tylko było możliwe. JFK to prawdziwy majstersztyk i z pewnością jedno z największych osiągnięć w karierze Olivera Stone’a.
Milk
Film opowiada o niezwykle ważnej postaci w amerykańskiej historii - Harveyu Milku. To on jako jeden z pierwszych homoseksualistów zostaje wybrany do władz miejskich. Poznajemy jego ujmującą historię walki o równouprawnienie. Na ekranie obserwujemy jego, momentami wręcz fanatyczne, oddanie własnym przekonaniom. Jego osobowość i niezwykła charyzma tworzą przejmujący obraz. Ogromne brawa należą się odtwórcy roli Milka, Seanowi Pennowi, za tak genialną kreację, która stała się jednym z najmocniejszych punktów filmu. To, co w Obywatelu Milku również chwyta za serce, to klimat, w jakim został utrzymany. Z kadrów bije pewna nostalgia. Reżyser stworzył obraz niezwykle sentymentalny, oddając wiernie realia lat 70.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat