Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

Najlepsze filmy Ingmara Bergmana. Oto nasze propozycje

Dziś ma miejsce setna rocznica urodzin szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Jest to jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina. Wybranie dziesięciu najlepszych obrazów jest zatem nie lada wyzwaniem. Postanowiliśmy jednak przedstawić Wam nasze propozycje.

Wybór jest bardzo trudny, ponieważ filmy tworzone przez Ingmara Bergmana nie należą do najłatwiejszych w odbiorze. Często są przeładowane symboliką i pełno w nich literackich odniesień, które na pewno nie ułatwiają zadania. Dotykają też ludzkiej natury i psychiki – reżyser bowiem zaglądał głęboko w dusze swoich bohaterów. W przypadku filmografii Bergmana, każdy będzie miał swoje subiektywne odczucia i jego lista może prezentować się nieco inaczej. Niezaprzeczalnie jednak istnieją produkcje, które powinny zdobić nie tylko zestawienie najlepszych filmów Bergmana, ale kinematografii w ogóle. Oto nasze propozycje (kolejność wg. daty powstania):

Siódma pieczęć (1956)

Film ten przynosi reżyserowi światowy rozgłos i sprawia, że zaczyna być on postrzegany jako przedstawiciel czy nawet prekursor kina autorskiego z Europy. Produkcja nie jest łatwa w odbiorze, a dodatkowo przepełniają ją liczne symbole biblijne. Historia skupia się na losach szlachetnego rycerza Antoniusa Blocka, który powrócił z wyprawy krzyżowej.

Tam, gdzie rosną poziomki (1957)

Rok później Bergman tworzy kolejne wielkie dzieło, którym po raz kolejny udowadnia swoją wielkość. Ponadto, w filmie widzimy też walkę twórcy z własnymi demonami – Tam, gdzie rosną poziomki to bowiem bardzo osobisty film dla Bergmana. Wcieleniem filmowca staje się profesor Borg, który podróżuje wraz z synową do Lund, by wziąć udział w obchodach własnego jubileuszu naukowego. Wyjazd staje się jednak niezwykle emocjonalnym i refleksyjnym wydarzeniem w życiu bohatera.

Źródło (1959)

Kolejne lata twórczości Bergmana to rozwój sztuki filmowej i próba wnoszenia jej na jeszcze wyższy poziom. Dwa wcześniej wymienione filmy podniosły bardzo wysoko poprzeczkę, ale Źródło oferuje zupełnie inne doznania, pozostając równie wyjątkowym dziełem. Tutaj także nie brakuje religijnych odniesień i pytań o sens istnienia. Wszystko to ozdobione zostało kapitalną grą aktorów i urokliwym klimatem.

Jak w zwierciadle (1961)

Choć Tam, gdzie rosną poziomki wydaje się być jednym z bardziej osobistych dzieł Bergmana, reżyser właśnie o filmie Jak w zwierciadle mawiał, że jest on odbiciem jego duszy. W tej produkcji Bergman zajmuje się możliwościami poznawczymi człowieka, którego powinno widzieć się takiego jakim jest, bez patrzenia w tytułowe zwierciadło. Refleksyjne i pełne symboliki dzieło, które perfekcyjne jest pod każdym względem.

Źródło: Zdjęcie główne: jer-cin.org.il
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Thor: Ragnarok – takie plakaty rozdano…

Na zakończenie zdjęć do filmu Thor: Ragnarok, ekipa i aktorzy dostali w prezencie świetne plakaty.…

Michalina Reda
-

Fatalne otwarcie nowego filmu Spaceya. Zarobił…

Billionaire Boys Club to prawdopodobnie ostatni film z udziałem Kevina Spaceya. Produkcja właśnie weszła do…

Michalina Reda
-

Homer Simpson w prawdziwym życiu. Zobacz…

Miguel Vasquez to artysta, który tworzy trójwymiarowe modele znanych kreskówkowych bohaterów. Jego wizja Homera Simpsona…

Michalina Reda
-

Predator – zobacz nowy dynamiczny spot…

Trwa promocja nadchodzącego filmu Predator, a do sieci trafił kolejny spot promocyjny. Zobaczcie wideo.

Michalina Reda
-

Winona Ryder twierdzi, że poślubiła Keanu…

Winona Ryder i Keanu Reeves odgrywali scenę ślubu na planie Draculi. Teraz aktorka uważa, że…

Michał Kujawiński
-

Fantastyczna Czwórka w Deadpoolu 2? Szkice…

Do sieci trafiły nowe szkice koncepcyjne z filmu Deadpool 2, które zdradzają plany niedoszłego reżysera…

Co o tym sądzisz?