Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Najlepsze filmy Ingmara Bergmana. Oto nasze propozycje

Dziś ma miejsce setna rocznica urodzin szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Jest to jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina. Wybranie dziesięciu najlepszych obrazów jest zatem nie lada wyzwaniem. Postanowiliśmy jednak przedstawić Wam nasze propozycje.

Wybór jest bardzo trudny, ponieważ filmy tworzone przez Ingmara Bergmana nie należą do najłatwiejszych w odbiorze. Często są przeładowane symboliką i pełno w nich literackich odniesień, które na pewno nie ułatwiają zadania. Dotykają też ludzkiej natury i psychiki – reżyser bowiem zaglądał głęboko w dusze swoich bohaterów. W przypadku filmografii Bergmana, każdy będzie miał swoje subiektywne odczucia i jego lista może prezentować się nieco inaczej. Niezaprzeczalnie jednak istnieją produkcje, które powinny zdobić nie tylko zestawienie najlepszych filmów Bergmana, ale kinematografii w ogóle. Oto nasze propozycje (kolejność wg. daty powstania):

Siódma pieczęć (1956)

Film ten przynosi reżyserowi światowy rozgłos i sprawia, że zaczyna być on postrzegany jako przedstawiciel czy nawet prekursor kina autorskiego z Europy. Produkcja nie jest łatwa w odbiorze, a dodatkowo przepełniają ją liczne symbole biblijne. Historia skupia się na losach szlachetnego rycerza Antoniusa Blocka, który powrócił z wyprawy krzyżowej.

Tam, gdzie rosną poziomki (1957)

Rok później Bergman tworzy kolejne wielkie dzieło, którym po raz kolejny udowadnia swoją wielkość. Ponadto, w filmie widzimy też walkę twórcy z własnymi demonami – Tam, gdzie rosną poziomki to bowiem bardzo osobisty film dla Bergmana. Wcieleniem filmowca staje się profesor Borg, który podróżuje wraz z synową do Lund, by wziąć udział w obchodach własnego jubileuszu naukowego. Wyjazd staje się jednak niezwykle emocjonalnym i refleksyjnym wydarzeniem w życiu bohatera.

Źródło (1959)

Kolejne lata twórczości Bergmana to rozwój sztuki filmowej i próba wnoszenia jej na jeszcze wyższy poziom. Dwa wcześniej wymienione filmy podniosły bardzo wysoko poprzeczkę, ale Źródło oferuje zupełnie inne doznania, pozostając równie wyjątkowym dziełem. Tutaj także nie brakuje religijnych odniesień i pytań o sens istnienia. Wszystko to ozdobione zostało kapitalną grą aktorów i urokliwym klimatem.

Jak w zwierciadle (1961)

Choć Tam, gdzie rosną poziomki wydaje się być jednym z bardziej osobistych dzieł Bergmana, reżyser właśnie o filmie Jak w zwierciadle mawiał, że jest on odbiciem jego duszy. W tej produkcji Bergman zajmuje się możliwościami poznawczymi człowieka, którego powinno widzieć się takiego jakim jest, bez patrzenia w tytułowe zwierciadło. Refleksyjne i pełne symboliki dzieło, które perfekcyjne jest pod każdym względem.

Źródło: Zdjęcie główne: jer-cin.org.il
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Plan, jakiego nie znacie. Zobacz najlepsze…

Chcemy przedstawić Wam listę najlepszych zakulisowych zdjęć z różnych filmów, które miały istotny wpływ na…

Piotr Piskozub
-

Daredevil najlepszy! Ranking seriali Netflixa o…

3. sezon serialu Daredevil zadebiutował już na platformie Netflix. To dobra okazja, by wybrać najlepsze…

Paweł Krzystyniak
-

Shani mogła pojawić się w grze…

Shani pojawiła się w 1. części serii i dodatku do Dzikiego Gonu. Na pewnym etapie…

Michał Kujawiński
-

Willem Dafoe na olbrzymim rekinie. Nowe…

Willem Dafoe wcieli się w filmie Aquaman w postać Vulko. Wreszcie mamy lepsze spojrzenie na…

Michał Kujawiński
-

Piotr Adamczyk jako gangster i inni.…

Patryk Vega opublikował nowe zdjęcia z planu swojego filmu Kobiety mafii 2. Widzimy na nich…

Wiktor Fisz
spoilery
-

Riverdale: sezon 3, odcinek 2 –…

W najnowszym sezonie Riverdale wchodzi w buty klasycznego horroru i dramatu więziennego. Czy w takim…

Ocena recenzenta:
7

Co o tym sądzisz?

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]

 

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]