Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Najlepsze genezy superbohaterów w filmach i serialach

Na ekranach naszych telewizorów króluje właśnie świetny serial Cloak & Dagger, który bardzo skrupulatnie i pieczołowicie podchodzi do tematyki genezy superbohaterów. Pokazuje nam zarówno wydarzenia, wpływające na powstanie słynnego duetu, jak i wnika w życie wewnętrzne Tyrone’a i Tandy, naświetlając mechanizmy psychologiczne, prowadzące do ich wielkości.

Trzeci odcinek Marvel’s Cloak and Dagger za nami, a my wciąż obserwujemy przemianę bohaterów w swoje komiksowe odpowiedniki. Nikt jednak nie narzeka, bo proces metamorfozy przedstawiony jest bardzo dokładnie i umiejętnie. Twórcy nie pomijają najmniejszych szczegółów. Dzięki temu, gdy nadejdzie moment przebudzenia, Tandy i Tyrone nie będą mieli przed nami tajemnic.

Superbohaterskie opowieści dzielą się na te pomijające temat transformacji i skupiające się na bieżącej opowieści oraz na te, które naświetlają przeszłość protagonisty, pokazując nam powody jego przemiany. Pewne produkcje robią to po macoszemu, inne bardzo skrupulatnie. Część korzysta z tradycyjnych metod narracyjnych, niektóre podchodzą do tematu w bardzo kreatywny sposób. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym serialowo-filmowym genezom. Do zestawienia trafiły produkcje, które poświęciły wystarczającą ilość czasu aby wyczerpująco i obszernie przedstawić narodziny superbohaterów. Czy wśród nich są i wasze typy?

X-Men: Pierwsza klasa

7,7
2011
X-Men: Pierwsza klasa

O filmie

Zanim Charles Xavier i Erik Lehnsherr stali się Profesorem X i Magneto, byli młodymi mężczyznami, którzy po raz pierwszy odkrywają… Czytaj więcej

Filmów o mutantach było wiele, ale tylko ten we właściwy sposób podchodzi do tematu formowania się supergrupy. Zobaczyliśmy w nim zarówno początki Xaviera i Magneto, jak i pierwszy skład filmowych X-Menów. Znacząco różni się on od tego komiksowego, ale nikomu to nie przeszkadza, ponieważ X-Men: Pierwsza klasa według wielu jest jednym z najlepszych obrazów z serii.

Runaways

7,3
Runaways

O serialu

Runaways to serial Marvela tworzony z platformą Hulu. Opowiada o dzieciach potężnych superzłoczyńców należących do grupy The Pride. Gdy nastolatkowie… Czytaj więcej

Najnowsza recenzja redakcji

Drogi czytelniku, jeśli spojrzałeś na ocenę, wiesz już, że niestety nie jest tak dobrze, jak rok temu. Druga odsłona [link… Czytaj więcej

Kolejna superbohaterka grupa. Jej powstaniu został poświęcony cały pierwszy sezon serialu. Dopiero w ostatnim odcinku zobaczyliśmy narodziny drużyny, która starła się z całkiem potężnym złoczyńcą. Dzięki takiej obszernej genezie bardzo dobrze poznaliśmy naszych protagonistów. Zaprocentuje to z pewnością w drugim sezonie, kiedy to łatwiej będzie nam wczuć się w przygody bohaterów, z którymi jesteśmy już związani emocjonalnie.

Iron Man

7,9
2008
Iron Man

O filmie

'Iron Man' to historia miliardera, przemysłowca i genialnego wynalazcy Tony’ego Starka (Robert Downey Jr.), szefa Stark Industries, głównego dostawcy broni… Czytaj więcej

Film dzięki któremu MCU eksplodowało popularnością, przedstawił w bardzo interesujący fabularnie sposób historię metamorfozy zadufanego, hedonistycznego playboya w ideowego altruistę. Zobaczyliśmy więc nie tylko przemianę fizyczności i mentalności, ale także serca i duszy. Tony Stark z początku filmu, mimo że sympatyczny i uroczy, jest przecież osobą wspomagającą masowych morderców. Tym bardziej jego przeobrażenie imponuje, stawiając opowieść o początkach Iron Mana na superbohaterskim piedestale.

Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie

6,9
2011
Captain America: Pierwsze starcie

O filmie

Kapitan Ameryka (właściwie Steve Rogers) to pierwsza postać stworzona przez Marvel Comics. Steve przed wojną był studentem sztuki, który w… Czytaj więcej

Jedna z najbardziej kiczowatych komiksowych postaci, ma zaskakująco przewrotną genezę. Po zażyciu serum, Steve przeistacza się w super żołnierza, ale nie rusza od razu do boju z pieśnią na ustach. Staje się karykaturą samego siebie, sprzedając wojskowe obligacje i dając wątpliwej jakości występy ku pokrzepieniu serc. Później jest już bardziej tradycyjnie, ale i tak okopy Drugiej Wojny Światowej nadają pewnej powagi i naturalizmu opowieści, dzięki czemu Kapitan Ameryka jawi nam się najpierw jako żołnierz, a dopiero potem jako superbohater.

Źródło: zdjęcie główne: Materiały promocyjne
Strony: 123
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.