Repertuar kin Nowość Program TV

Oscary – filmy, które zasłużyły na najważniejszą statuetkę

W historii rozdania Oscarów zdarzało się, że dany film dostawał go kosztem wielu lepszych produkcji. Tym razem przedstawimy jednak zestawienie dzieł, które zasłużyły na najważniejsze filmowe wyróżnienie.

Jeśli chodzi o najważniejszą filmową nagrodę, zawsze były i będą kontrowersje związane z wyborami Akademii. Powodów tego jest wiele, ale w dużym skrócie możemy powiedzieć, że Oscary rządzą się swoimi prawami. Trudno jest bowiem o wybranie obiektywnie najlepszego filmu w danym roku i nie powinniśmy oczekiwać sytuacji, w której wygra produkcja uznana przez wszystkich jednogłośnie za najlepszy film.

Odbyły się jednak edycje rozdania Oscarów, gdzie o te rozbieżności w ocenach krytyków i widzów, były naprawdę niewielkie i wybierano mocne tytuły, dzięki czemu Akademia nie ma powodów do wstydu. Poniższa lista oczywiście jest subiektywna i choć trudno będzie o znalezienie osób krytykujących takie filmy jak Ojciec chrzestny czy Lot nad kukułczym gniazdem, wiemy dobrze, że wszystko jest możliwe i gusta widzów są niezmierzone. Starałem się o wybranie uczciwie takich produkcji, które nie wzbudzą w nikim wątpliwości. Zatem spójrzcie na listę najlepszych filmów, które zasłużyły na to miano podczas rozdania Oscarów:

Przeminęło z wiatrem

8,2
1939
Przeminęło z wiatrem

Przeminęło z wiatrem

O filmie

Film przedstawia historię pięknej Scarlett O'hara tle wydarzeń wojny secesyjnej i wielkiego pożaru Atlanty. Scarlett jest wyjątkową osobą o niespotykanej… Czytaj więcej

Kiedy pod ocenę bierzemy film z minionej epoki, należy zadać sobie jedno pytanie – czy produkcja ta zestarzała się? W tym przypadku ani trochę, ponieważ związek Scarlett O’Hary z Rhettem Butlerem jest ponadczasowy, podobnie jak zabiegi formalne i narracyjne, na które odważyli się twórcy. Dziś na nikim może nie zrobią takiego wrażenia, ale kiedyś trzeba było naprawdę dużo odwagi, aby wyłamywać się ze schematów kina stylu zerowego.

Casablanca

8,5
1942
Casablanca

Casablanca

O filmie

Trwa wojna. Rick prowadzi w Casablance nocny klub. Pewnego dnia zjawia się tam Ilsa, kobieta, w której niegdyś Rick był… Czytaj więcej

Tutaj z kolei mamy perfekcyjny przykład produkcji pozbawionej stylu, ale za to z niesamowicie opowiedzianą historią i z mistrzowskimi rolami Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman. Filmowa legenda i produkcja, która znajduje się w każdym podręczniku filmoznawstwa. Taki film nagrodzony Oscarem nie budzi zatem żadnych wątpliwości.

Ben Hur

8,1
1959
Ben Hur

Ben Hur

O filmie

Niesprawiedliwie zniewolony przez Rzymian hebrajski książę staje do walki w wyścigu rydwanów. Wygrana i sława sprawiają, że otrzymuje okazję, by… Czytaj więcej

Niezwykle długie, ale zapierające dech w piersiach widowisko, które na nowo zdefiniowało Hollywood. Zdobywca aż 11 Oscarów w 1959 roku, wciąż robi ogromne wrażenie i każda z tych nagród w pełni jest zasłużona. Kino sandałowe najwyższej próby, którego dziś pewnie już w takiej formie nie uświadczymy. Dowodem na to jest nieudany reboot filmu z 2016 roku.

Lawrence z Arabii

8,3
1962
Lawrence z Arabii

Lawrence z Arabii

O filmie

I wojna światowa. Zjednoczone Królestwo znajduje się w konflikcie z Turcją. Oficer armii kolonialnej na Bliskim Wschodzie T.E. Lawrence (Peter… Czytaj więcej

Długo trwa także seans kolejnego wybitnego filmu, ale także w tym wypadku nie działa to źle na odbiór widowiska. Czas trwania sugeruje oczywiście, że jest to produkcja dla prawdziwych koneserów, ale tak naprawdę mamy tutaj do czynienia z epicką przygodą, która podszyta jest interesującym spojrzeniem na tytułowego bohatera. Naprawdę warto spędzić cały wieczór nad filmem Davida Leana.

Ojciec chrzestny i Ojciec chrzestny II

9,2
1972
Ojciec chrzestny

Ojciec chrzestny i Ojciec chrzestny II

O filmie

Ojciec chrzestny to szczery, brutalny i poruszający portret sycylijskiej rodziny, która desperacko stara się zachować swoje wpływy w pełnej korupcji,… Czytaj więcej

Oba legendarne filmy Francisa Forda Copolli, które nie tylko zdeklasowały konkurencję w swoim okresie, ale też wpłynęły na całą popkulturę. Ojciec chrzestny to szczery, brutalny i poruszający portret sycylijskiej rodziny, która desperacko stara się zachować swoje wpływy w powojennej Ameryce. Druga odsłona choć już bez Marlona Brando, uznawana jest za najlepszy sequel (i prequel zarazem) w historii kina. Zasłużone liczne Oscary.

Żądło

8,3
1973
Żądło

O filmie

Chicago, lata 30. XX wieku. Młody kanciarz chcący pomścić swojego zamordowanego partnera łączy siły z mistrzem oszustw, aby zdobyć fortunę… Czytaj więcej

Trudno powiedzieć, czy widzowie za choćby kilka dekad pamiętać będą zwycięzców ostatnich kilku rozdań Oscarów. Do dziś pamiętają jednak takie filmy jak ten, który nie tylko jest klimatyczny i interesujący, ale też przede wszystkim inteligentny i płynnie pokazujący nam znakomitą, oryginalną historię. Takich dzieł się nie zapomina i takie powinno się nagradzać.

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe
Strony: 12

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Gotuj się na Avengers: Koniec gry!…

Przed premierą filmu Avengers: Koniec gry chcemy Wam przedstawić listę gadżetów i artbooków, które mogą…

Paweł Krzystyniak
-

Marvel’s Spider-Man: Fan połączył dwa kostiumy…

W Marvel's Spider-Man znajdziemy mnóstwo kostiumów dla Pajączka, ale nie przeszkadza to fanom na tworzenie…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Flash – zaskoczeni tożsamością Cykady? Lepsze…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Flash, na których pojawia się prawdziwa osoba…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny potwierdza swoją klasę w 9. sezonie. Chyba nigdy nie…

Ocena recenzenta:
9
Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry – olbrzymie zainteresowanie…

Wiemy już, ile wyświetleń w trakcie pierwszych 24 godzin po internetowym debiucie zanotował zwiastun filmu…

Piotr Piskozub
Plotka
-

The Batman – wiemy już, w…

W sieci pojawiły się nowe doniesienia na temat filmu The Batman - są one związane…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.