Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – czerwiec 2016

W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z czerwca 2016 roku.

W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z czerwca 2016 roku.

W czerwcu tempo wydawnicze nieco osłabło, ale i tak w tym miesiącu ukazało się wiele interesujących powieści. Wydawcy tym razem postawili przede wszystkim na pozycje lżejsze gatunkowo, które mogą przypaść do gustu osobom wybierającym się na letnie urlopy. Stąd w czerwcowym zestawieniu dominują przede wszystkim pozycje rozrywkowe.

Oto wybór książkowych premier z czerwca 2016, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

W pułapce pamięci - David Baldacci

kryminał / część serii / kultowy autor

Popularny autor kryminałów David Baldacci tym razem przedstawia powieść otwierającą nowy cykl książkowy o detektywie Amosie Deckerze (drugi tom, The Last Mile, ukazał się w oryginale w tym roku) – człowieku, który niczego nie zapomina. Można spodziewać się tego wszystkiego, z czego słynie amerykański pisarz.

Detektyw Amos Decker na skutek urazu głowy, którego doznał w młodości, zyskał niezwykłą zdolność: niczego nie zapomina. Umiejętność, która pozwala mu znakomicie wykonywać policyjną robotę, staje się jego przekleństwem – mężczyzna nie może wymazać z pamięci szczegółów żadnego morderstwa. Po przeżyciu osobistej tragedii detektyw znalazł się na dnie – stracił dom, pracę, a przede wszystkim sens życia. Gdy w miejscowej szkole dochodzi do makabrycznej zbrodni, Decker zostaje włączony w śledztwo, ponieważ policja liczy na jego wyjątkowe umiejętności. Detektyw wpada na trop, na który nikt wcześniej nie zwrócił uwagi. Szybko jednak przestaje być jasne, kto na kogo poluje…

W pułapce pamięci - okładka
Źródło: Dolnośląskie

Dusza cesarza - Brandon Sanderson

fantasy / popularny autor / świat Elantris

Nowela popularnego pisarza fantasy Brandona Sandersona, w której poznajemy niezwykle utalentowaną złodziejkę. Dusza cesarza - w innym tłumaczeniu - ukazała się już wcześniej w Polsce w jednej z antologii, ale teraz doczekała się samodzielnej edycji. Jest to przygotowanie pod wznowienie powieści Elantris, z którą nowela jest powiązana światem.

Kiedy Shai zostaje pojmana podczas próby zastąpienia Księżycowego Berła niemal idealnym falsyfikatem, musi targować się o życie. Cesarz Ashravan co prawda nie zginął podczas ataku skrytobójcy, ale utracił świadomość – a fakt ten nie wyszedł na jaw jedynie dlatego, że w tym samym zamachu zginęła jego żona. Jeśli jednak po trwającej sto dni żałobie cesarz nie pokaże się publicznie, rządzące Stronnictwo Dziedzictwa utraci władzę, a cesarstwo pogrąży się w chaosie.

Shai dostaje do wykonania niemożliwe zadanie: w ciągu niecałych stu dni stworzyć – za pomocą Fałszerstwa – nową duszę dla cesarza. Niestety, Fałszowanie dusz jest uważane za bluźnierstwo przez tych, którzy ją pojmali. Shai zostaje zamknięta w niedużej, brudnej komnacie, strzeżona przez człowieka, który czuje do niej nienawiść, szpiegowana przez polityków i uwięziona za drzwiami opieczętowanymi jej własną krwią. Jedynym sojusznikiem Shai jest Gaotona, najbardziej lojalny doradca cesarza, który próbuje zrozumieć jej prawdziwy talent.

Shai brakuje czasu. Tworząc Fałszerstwo i próbując zrozumieć prawdziwe motywy tych, którzy ją uwięzili, musi jednocześnie opracować doskonały plan ucieczki.

dusza cesarza - okładka
Źródło: Mag

Sztokholm delete - Jens Lapidus

kryminał / Skandynawia / sensacja

Jens Lapidus to popularny szwedzki autor powieści kryminalnych. Powieścią VIP room otworzył nową serię o losach prawniczki Emelie i byłego gangstera Teddy’ego. Wydany w czerwcu Sztokholm delete kontynuuje ich historię i odwołuje się do przeszłości bohaterów.

Prawniczka Emelie i były gangster Teddy, partnerzy nie z własnej woli, tym razem zostają wplątani w sprawę, która odbija się czkawką sporemu gronu osób, niezależnie od ich pozycji społecznej.

W domu na Värmdö włącza się alarm i na wezwanie przyjeżdża ochroniarz. Nie natrafia jednak na włamanie, lecz znajduje zmasakrowane zwłoki. W pobliżu leży młody mężczyzna z ciężkimi obrażeniami. Zostaje aresztowany – wszystko wskazuje na niego. Emelie na własną rękę podejmuje się jego obrony, starając się, by nikt w jej kancelarii się o tym nie dowiedział.

Kim jest zamordowany? I dlaczego tak wiele tropów prowadzi do Matsa Emanuelssona, mężczyzny, którego przed wielu laty dla okupu porwał Teddy? Kiedy Emelie zaczyna wgryzać się w sprawę, Teddy musi zmierzyć się z przeszłością. Oraz chronić swojego siostrzeńca, który jest na najlepszej drodze, żeby powtórzyć wszystkie jego błędy. Teddy i Emelie szybko zostają wciągnięci w ryzykowną grę, której reguły nieustannie się zmieniają.

Sztokholm Delete - okładka
Źródło: Marginesy

Bezsenni - Marcin Jamiołkowski

Herbert Kruk / część cyklu / urban fantasy

Bezsenni są trzecim tomem przygód warszawskiego maga Herberta Kruka. To udana seria urban fantasy, gdzie magia wiąże się z nowoczesnością, a istoty z legend można pokonać zarówno sprytem, jak i magią lub technologią. Fani cyklu nie będą rozczarowani lekturą.

W stolicy wybucha seria tajemniczych pożarów. W dziwny sposób łączą się one z niezwykłym błękitnym płomieniem, który nawiedza sny młodej blogerki, wabiąc przypadkowe ofiary i paląc je na popiół. Ktoś… lub coś morduje Bezsennych, ulubieńców Złotej Kaczki, niepodzielnie władającej magiczną Warszawą.Herbert Kruk jak zwykle ma szczęście − lub pecha − znaleźć się w samym centrum wydarzeń.

Czy mag wygra wyścig z czasem i zdoła ponownie ocalić stolicę? Jakie intrygi rozgrywają się na Dworze Złotej Pani? Czy agent rosyjskiego Archiwum X okaże się sojusznikiem, czy może śmiertelnym wrogiem? Jaką cenę trzeba będzie zapłacić za pomoc rusałki? I wreszcie – czy warszawski czarodziej zdoła uratować swoją matkę, od lat zamkniętą w magicznym krysztale?

Bezsenni Marcin Jamiolkowski - okładka
Źródło: Genius Creations

Ostre cięcia - Joe Abercrombie

fantasy / świat Pierwszego Prawa / opowiadania

Zbiór opowiadań Joe Abercrombiego - cenionego pisarza fantasy. Jego najsłynniejszym dziełem jest cykl Pierwsze Prawo, który następnie rozszerzył o 3 dodatkowe, niezależne fabularnie powieści. W zbiorze Ostre cięcia powraca do tego świata, tym razem w krótkich formach prezentujących m.in. nieznane wcześniej losy popularnych bohaterów.

Ostre cięcia to zbiór nagradzanych historiii i nowych opowiadań mistrza mrocznej fantasy, Joego Abercrombiego. Przemoc szaleje, zdrada rozkwita, a słowa są równie śmiercionośne jak oręż w tej galerii zakulisowych rozgrywek, pobocznych historii i zakakujących zakończeń.

Unia jest pełna drani, ale tylko jeden z nich uważa, że jest w stanie samodzielnie odnieść zwycięstwo, gdy nadciągają Gurkhulczycy: niezrównany pułkownik Sand dan Glokta. Curnden Gnat i jego drużyna wyruszają za Crinnę, by odzyskać tajemniczy przedmiot. Jest tylko jeden kłopot: nikt nie wie, czego właściwie szukają. Shevedieh, najlepsza złodziejka w Styrii, miota się między kolejnymi wpadkami i katastrofami u boku swojej najlepszej przyjaciółki, a zarazem najgorszego wroga: Javre, Lwicy z Hoskoppu. A po latach rozlewu krwi pełen ideałów wódz Bethod rozpaczliwie pragnie zaprowadzić pokój na Północy. Stoi mu na drodze tylko jedna przeszkoda – jego własny obłąkany podwładny, najgroźniejszy człowiek na Północy: Krwawa Dziewiątka…

Ostre cięcia - okładka
Źródło: Mag

Big Red Tequila - Rick Riordan

kryminał / popularny autor / USA

Rick Riordan jest autorem niezwykle popularnych młodzieżowych serii fantasy. Zanim jednakże rozpoczęła się jego kariera pisarza powieści young adults, zaczynał od tworzenia kryminałów. Jego sztandarowym dziełem jest cykl powieści o Tresie Navarre. Na przestrzeni lat powstało 7 tomów cyklu. Big Red Tequila jest pierwszą z nich.

W Teksasie wszystko jest większe… nawet morderstwo.
 Przedstawiamy Tresa Navarre: amatora tequili, mistrza tai-chi, nielicencjonowanego prywatnego detektywa ze skłonnością do wpadania w tarapaty wielkości Teksasu.
Jackson „Tres” Navarre i jego zajadający się enchiladami kot Robert Johnson zajeżdżają do San Antonio, gdzie czekają na nich same kłopoty. Dziesięć lat wcześniej Navarre opuścił rodzinne miasto, aby zapomnieć o morderstwie, którego ofiarą padł jego ojciec. Teraz wraca w poszukiwaniu odpowiedzi, ale im bardziej zagłębia się w sprawę, próbując ustalić winnych, tym bardziej zbrodnia sprzed dekady zaczyna się wydawać aktualna. Mafia, wręczająca łapówki firma budowlana i toczący nieczyste gierki politycy sprzysięgają się, żeby zepsuć Tresowi powrót do domu.
Nie ulega wątpliwości, że Tres wsadził kij w mrowisko. Zostaje napadnięty, ostrzelany, przejechany przez wielkiego niebieskiego thunderbirda, a jego była dziewczyna, którą chciałby odzyskać, znika bez śladu. Navarre musi uratować kobietę, dorwać mordercę ojca i wziąć nogi za pas, zanim dosięgnie go mafijna teksańska sprawiedliwość. Chyba nawet obrońcy Alamo mieli większe szanse na przeżycie.

 

Big Red Tequila - okładka
Źródło: Galeria Książki

BFG. Bardzo Fajny Gigant - Roald Dahl

ekranizacja / dla dzieci / słynny autor

Reedycja z okładką filmową niezwykle udanej książki dla dzieci Roalda Dahla. Steven Spielberg na stulecie urodzin autora przeniósł ją na ekran w formie animacji, co wydaje się doskonale pasować do historii przyjaźni dziewczynki i dobrego olbrzyma, którzy razem chcą uratować inne dzieci przed złymi gigantami.

Kiedy usłyszysz za oknem podejrzany hałas, nie próbuj się chować pod kołdrę. Olbrzym, który kradnie dzieciom koszmary i tak Cię znajdzie… Na szczęście Bardzo Fajny Gigant – przyjaciel Sophie – nie jest okrutnym stworem. Ale w Anglii są również inne olbrzymy – o wiele mniej przyjemne, które zajadają się dzieciakami. Czy Sophie i BFG uda się ich powstrzymać? Miejmy nadzieję, że tak – w przeciwnym razie kolejnym pożartym dzieckiem możesz być TY.

bfg - bardzo fajny gigant - okładka
Źródło: Znak

Nocny recepcjonista - John le Carré

sensacja / thriller / ekranizacja

John Le Carré w mrożącej krew w żyłach opowieści Nocny recepcjonista o skorumpowanej agencji wywiadu, transakcjach wartych miliardy dolarów i prawdzie o brutalnym biznesie handlu bronią stworzył klaustrofobiczny świat, w którym nikomu nie wolno ufać. Na podstawie książki powstał serial z Tomem Hiddlestonem, Hugh Laurie i Elizabeth Debicki w rolach głównych.

Schyłek zimnej wojny jest początkiem nowej ery szpiegostwa. Z drugiej strony próżnia władzy powstała po rozpadzie Związku Radzieckiego pozwoliła przemytnikom broni i narkotyków zdobyć coraz większe wpływy i bogactwo. Jednym z najbardziej okrutnych przedstawicieli tej grupy jest Richard Onslow Roper, czarujący i bezwzględny Anglik, handlarz bronią, którego brudne interesy są nie do wytropienia.

Jonathan Pine, były żołnierz brytyjskiej armii, pracuje jako nocny recepcjonista w luksusowym hotelu w Zurychu. Pewnego razu próbuje przekazać brytyjskim władzom informacje o międzynarodowym biznesmenie prowadzącym w hotelu podejrzane interesy. Obraca się to przeciwko niemu i ludziom, którzy z nim współpracują. Przy okazji Pine poznaje Ropera i zdaje sobie sprawę, że będzie go nienawidził do końca życia. Wypowiada walkę jednemu z najbardziej niebezpiecznych ludzi na świecie.

Jego misja zabiera go z klifów zachodniej Kornwalii do północnego Quebecu i na Karaiby a nawet do dżungli Panamy, po obaleniu rządów Manuela Noriegi.

nocny recepcjonista - okładka
Źródło: Sonia Draga

Łaskun - Katarzyna Puzyńska

część serii / popularna autorka / kryminał

Łaskun Katarzyny Puzyńskiej to już szósty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Książka, której fabuła rozpoczyna się od makabrycznej inscenizacji, zapewni zapewne fanom tej serii licznych emocji, bo jednym z podejrzanych dokonania straszliwej zbrodni jest aspirant Podgórski.

Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.
 
W domu pewnego bezrobotnego sędziego policja odkrywa makabryczną inscenizację. Sprawca stworzył postać składającą się z rozczłonkowanych zwłok prawnika i nieznanej kobiety. Wkrótce okazuje się, że na miejscu zbrodni znajduje się dowód obciążający aspiranta Daniela Podgórskiego. Odkrycie tożsamości drugiej ofiary tylko pogarsza sytuację policjanta.

Czyżby to Daniel był mordercą? A może to ktoś z komendy chce go wrobić w podwójne zabójstwo? Ale skoro Podgórski jest niewinny, to dlaczego ucieka?

Łaskun - okładka
Źródło: Prószyński i S-ka

 

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: fotografia główna: Mag

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV