Ocena recenzenta:
7/10

Susza – recenzja książki

Kryminał Susza Jane Harper przenosi nas na australijską prowincję, gdzie jedna iskra może spowodować tragedię. Dosłownie.

Do powieści napisanych przez debiutantów, a szczególnie kryminałów, które wymagają specyficznego podejścia do kreowania opisywanych wydarzeń, należy podchodzić ostrożnie. Jednakże od czasu do czasu trafia się powieść, która sprawia, że można zyskać zaufanie do początkujących pisarzy. Taką pozycją jest Susza Jane Harper – autorki dopiero zaczynającej karierę pisarską, choć dzięki dziennikarskiemu doświadczeniu świadomie posługującej się zabiegami literackimi.

Akcja kryminałów wielokrotnie toczyła się w małych, niemal ksenofobicznych społecznościach, gdzie każdy zna każdego, a mroczne sekrety kryją się w niejednym domu. Harper wykorzystuje ten motyw i osadza akcję w niewielkim australijskim miasteczku (wiosce w zasadzie), w której dochodzi do brutalnej zbrodni. Na farmie ginie niemal cała (oprócz malutkiej dziewczynki) rodzina Hadlerów, a głównym podejrzanym jest ojciec, Luke, którego zwłoki zostały znalezione z narzędziem zbrodni. W takiej sytuacji ferowanie wyroków w małych społecznościach odbywa się błyskawicznie.

I pewnie na tym by się skończyło, gdyby nie przybywający na pogrzeb przyjaciela agent federalny Aaron Falk, który niechętnie postanawia przyjrzeć się śmierci Luke’a, który dawno temu zapewnił mu alibi w sprawie śmierci ich koleżanki, Ellie. Pod pozorem nieoficjalnego dochodzenia rozdrapuje stare rany i spotyka się z ostracyzmem, a nawet agresją ze strony mieszkańców.

susza - okładka
Źródło: Czarna Owca

Właśnie ten element jest w Suszy najbardziej interesujący: nie dochodzenie toczące się na dwóch płaszczyznach (tu mamy do czynienia z klasyczną mrówczą robotą i mozolnym łączeniem faktów), ale wątki obyczajowe i próba przedstawienia mechanizmów zachodzących w małej społeczności. Pewnie, czytaliśmy o tym już wielokrotnie, ale dobrze przedstawione lokalne piekiełko przyprawia odbiorcę o ciarki na plecach równie dobrze, co najbrutalniejsza zbrodnia.

Tytułowa susza, choć przenikająca Kiewarrę na wskroś, nie odgrywa w fabule znaczącej roli; choć z pewnością odciska swoje piętno na postaciach, podkręca emocje i wywołuje frustrację. Co prawda pod sam koniec zyskuje nieco na bezpośrednim znaczeniu fabularnym, ale należy to odbierać raczej jako chęć podkręcenia emocji niż prawdziwą konieczność.

Właśnie, jedyne zastrzeżenia można mieć do finału. Oba wątki – zarówno mordercy rodziny Hadlerów, jak i śmierci Ellie – pozostawiają pewien niedostatek. Ich rozwiązania, tak oczywiste w swej nieoczywistości, mają znamiona znanej kliszy i sprawiają, że zakończenie jest nieco słabsze niż obiecywały to wcześniejsze fragmenty powieści.

Jane Harper umiejętnie prowadzi czytelnika przez swoją opowieść, nawet jeśli niektóre z rozwiązań są dość typowe dla kryminałów i przez to nie przynoszą aż tak dużego zaskoczenia, jakiego należałoby oczekiwać. Niemniej, dzięki umiejętnej narracji, w której pojawiają się liczne retrospekcje, autorka stworzyła interesujący kryminał z silnym akcentem obyczajowym. Solidny debiut.

Źródło: fot. Czarna Owca

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
68 -

Terminator 6 kompletnie pominie fabułę Terminator:…

Arnold Schwarzenegger wyjawił w jednym z ostatnich wywiadów kilka nowych szczegółów dotyczących produkcji Terminator 6.

Piotr Piskozub
0 -

W sieci krąży opis fabuły filmu…

W sieci pojawiły się głośno komentowane spekulacje na temat filmu Gambit. Przedstawiono rzekomą fabułę produkcji.

Piotr Piskozub
0 -

Marvel’s The Punisher nie zadebiutuje na…

Marvel's The Punisher najwidoczniej nie zadebiutuje na platformie Netflix 13 października. Tak twierdzi źródło portalu…

Piotr Piskozub
0 -

Widzowie w Gdyni są zachwyceni. Zobacz…

W sieci pojawił się rozszerzony zwiastun filmu Cicha noc, który zachwycił widzów w czasie Festiwalu…

Piotr Piskozub
0 -

Oto jeden z najlepszych fanowskich plakatów…

W sieci pojawił się kolejny fanowski plakat Avengers: Infinity War. Materiał wzbudził zachwyty wielu internautów.

Piotr Piskozub
0 -

Godzilla: King of the Monsters –…

W sieci pojawiła się grafika koncepcyjna do filmu Godzilla: King of the Monsters. Pozwala nam…

Co o tym sądzisz?