Reżyserzy, którym niestraszne kino aktorskie i animowane
Są w branży filmowej reżyserzy, którzy – choć to światy bardzo różne – spróbowali swoich sił w kinie aktorskim i animowanym.
Są w branży filmowej reżyserzy, którzy – choć to światy bardzo różne – spróbowali swoich sił w kinie aktorskim i animowanym.
Andrew Adamson
W 2001 roku fani animacji dostali bzika na punkcie „Shrek”, fantastycznego filmu, który w genialny sposób naśmiewał się ze wszelakich baśniowych klisz i potrafił rozbawić widza w każdym wieku. Reżyserem tego hitu był twórca z Nowej Zelandii, Andrew Adamson, którego kariera poszła potem w iście dziwnym kierunku. Brał aktywnie udział w realizacji sequela o zielonym Ogrze, by później przenieść się do kina aktorskiego, gdzie stworzył dwie części „The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe” (szczególnie pierwsza mu się nawet udała). Hollywood znudziło mu się jednak już jakiś czas temu i od kilku lat Adamson ładuje baterie w swoich rodzinnych stronach. Czekamy, aż zatęskni za robieniem filmów, bo jego dorobek – choć niezbyt bogaty – udowadnia, że stać go jeszcze na stworzenie czegoś wyjątkowego.
[video-browser playlist="704180" suggest=""]
Phil Lord i Chris Miller
W przypadku tej dwójki trudno stwierdzić, czy lepiej czują się, tworząc animacje, czy filmy aktorskie – w obu tych dziedzinach idzie im na razie rewelacyjnie. Dowodem na to są dwie części komedii z serii „21 Jump Street” i oczywiście „The LEGO Movie”. Lord i Miller to obecnie najbardziej rozchwytywani twórcy w Hollywood i wygląda na to, że czują się w tej roli perfekcyjnie. Można odnieść wrażenie, że mają na wszystko czas. Przygotowują sequele i spin-offy produkcji LEGO, pracują nad animowanym „Spider-Manem” i piszą scenariusz do „The Flash” w kinowym uniwersum DC. Jest dla nich chyba bez różnicy, jaki rodzaj filmu robią – ważne, żeby nie zawieść widzów.
[video-browser playlist="704181" suggest=""]
Gore Verbinski
Tu mamy przykład reżysera, który naiwnie myślał, że trochę sobie odsapnie, gdy po tak wielkim przedsięwzięciu, jakim były 2 sequele „Pirates of the Caribbean: At World's End”, stworzy „mały” film animowany pt. "Rango". Verbinski nie do końca wiedział, w co się pakuje, bo zrobienie porządnej animacji trwa zwykle 2-3 lata. Na szczęście szybko się do nowych warunków pracy zaadaptował i we współpracy z Industrial Light & Magic (to również ich pierwszy pełnometrażowy film tego typu) dał widzom świetny przygodowy western o pechowym kameleonie. Trzeba przyznać, że jak na debiut wyszło bardziej niż dobrze – w końcu do kieszeni wpadł Oscar.
[video-browser playlist="704182" suggest=""]
Richard Linklater
Ekspert w tworzeniu kameralnych produkcji niezależnych, który ostatnio zachwycił świat swoim „Boyhood”. Linklater ma też w zanadrzu dwa bardzo ciekawe filmy animowane. Oba nakręcił najpierw z aktorami, a później dzięki technice rotoskopowej (czasochłonna, ręczna zamiana tradycyjnego filmu na animowany klatka po klatce) nabrały one zupełnie nowego wymiaru. Mowa tu o niezwykle ambitnych obrazach – „Życie świadome” i „A Scanner Darkly”. Pierwszy miał bardzo filozoficzne podłoże i opowiadał o mężczyźnie, który próbuje rozszyfrować znaczenie snów. Drugi, oparty na prozie Philipa K. Dicka, zajmował się tematem walki z narkotykami oraz wszechobecnej inwigilacji i wynikającej z tego paranoi. Animowana otoczka pomogła w obu przypadkach w stworzeniu unikalnej abstrakcyjnej atmosfery.
[video-browser playlist="704183" suggest=""]
Wes Anderson
O tym twórcy i jego autorskim stylu pisano już bardzo wiele. Porządek na ekranie, symetria, jaskrawe barwy, bohaterowie przerysowani i przesiąknięci absurdem – jak to inkorporować do świata animacji i odnieść sukces? „Fantastic Mr. Fox” udowodnił, że jest to możliwe, a Anderson stworzył jeden ze swoich najlepszych filmów. Oczywiście nie byłby też sobą, gdy nie podążył oldschoolową drogą lalkowej animacji poklatkowej. Był to strzał w dziesiątkę, bo dzięki temu jest to obraz jedyny w swoim rodzaju. Gwiazdorska obsada i cudowna muzyka Alexandre Desplata było zaś wisienką na torcie.
[video-browser playlist="704184" suggest=""]
- 1
- 2 (current)
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat