Rutger Hauer - filmy i postacie. Tak zmieniał się holenderski aktor do ról [GALERIA]

24 lipca świat obiegła smutna informacja o śmierci Rutgera Hauera, legendy filmów z różnych stron Hollywood - od artystycznych i drogich projektów do VHS-owej rozrywki. Oto zestawienie ról, z których z pewnością zapamiętamy tego aktora.

24 lipca świat obiegła smutna informacja o śmierci Rutgera Hauera, legendy filmów z różnych stron Hollywood - od artystycznych i drogich projektów do VHS-owej rozrywki. Oto zestawienie ról, z których z pewnością zapamiętamy tego aktora.

Kino pożegnało właśnie kolejną legendę. Znakomitego aktora, który być może miał jeszcze szansę zagrać kolejną dużą rolę, ale los zdecydował niestety inaczej. Rutger Hauer odszedł, ale pozostawił po sobie spuściznę pełną filmów, które mogą pozwolić odbierać kino na wiele różnych sposobów. Wszystko dlatego, że Hauer nie bał się żadnej roli i w każdej produkcji dawał z siebie maksimum profesjonalizmu.

Dlatego też widzowie na całym świecie mogli podziwiać go nie tylko w ambitnych produkcjach, ale też widowiskowych blockbusterach czy pełnych serca amerykańskich filmach z nieco niższej półki, które jednak do dziś nazywa się kultowymi.

Poniżej możecie zobaczyć subiektywne zestawienie najlepszych ról aktora. Jeśli ktoś nie miał okazji więcej obcować z tym aktorem, niż przy okazji filmu Blade Runner, niech śmiało sięga po każdą pozycję z poniższej listy. Zobaczcie sami.

A do tego zobaczcie, jak Rutger Hauer zmieniał się przez lata na poniższych zdjęciach z jego filmów:

10. Niebezpieczny umysł

Debiut reżyserski George'a Clooneya jest jednym z tych nieco bardziej współczesnych filmów, gdzie Rutger Hauer pokazuje oblicze ekranowego łobuza i zabiera spory kawałek tortu dla siebie. Wciela się tutaj w postać agenta niemiecko-amerykańskiego. I choć na ekranie nie odgrywa pierwszych skrzypiec, to jednak wcale nie stało to na przeszkodzie, żeby zapamiętać jego rolę po zobaczeniu napisów końcowych.

9. Włóczęga ze strzelbą

Może to nie będzie film powszechnie uznawany za udany, ale ta campowa rozrywka ma wiele swoich zalet i na pewno znajdzie uznanie wśród fanów poszukujących w kinie mocnych doznań. Te zapewnia też Hauer, pokazując po raz kolejny bogaty w możliwości wachlarz oraz niesłabnącą pomimo wieku charyzmę i tę umiejętność żonglowania prawdziwymi emocjami.

8. Żołnierz Orański

Dzieło holenderskiego reżysera Paula Verhoevena, które oparte zostało o biografię holenderskiego szpiega Erika Hazelhoffa Roelfzema. Ten razem ze swoim przyjacielem dołączył do ruchu oporu i walczył przeciwko wrogim Niemcom. W tej roli oczywiście charyzmatyczny do granic Rutger Hauer, który świetnie sprawdził się w wojennym dramacie opowiadającym szczególnie o krzywdzie zwykłych ludzi.

7. Ucieczka z Sobiboru

Film telewizyjny, za który Hauer dostał swoją jedyną nagrodę Złotego Globa. Nic dziwnego, bo w roli Aleksandera Paczerskiego pokazał swój olbrzymi talent i zwyczajnie elektryzował występem. Także tło wojny stanowiło dla aktora świetne miejsce do tworzenia swoich kreacji i nawet w filmie o nieco mniejszym budżecie, dał z siebie wszystko.

6. Ciało i krew

Epickie widowisko w reżyserii wspomnianego już Paula Verhoevena, dla którego był to pierwszy amerykański film. Film nie przebił się szerzej do świadomości widzów, ale oglądanie na ekranie Hauera w roli mężnego i bohaterskiego Martina było czymś odświeżającym w jego filmografii i na pewno nie mniej wartym do zapamiętania.

5. Nocny jastrząb

Filmy powyżej pokazują, że charyzma i osobowość były jednymi z bardziej charakterystycznych cech tego aktora. Grywał postacie dobre, ale nie bez kozery nazywa się go łobuzem. Hauer w filmie Nocny jastrząb wcielił się w postać nikczemnego terrorysty, którego musiał powstrzymać Sylvester Stallone. Film swoich czasów, ale podziwiać też można znakomite kreacje aktorskie zarówno Hauera, jak i Stallone'a.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV