Uniwersum filmów animowanych DC – przewodnik
Po wielu latach tworzenia samodzielnych fabularnie produkcji o superbohaterach DC postanowiło stworzyć osadzoną w jednym, spójnym uniwersum serię animacji. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć nieco ten świat i uporządkować te filmy chronologicznie. Być może tekst ten pomoże Wam poznać tę przestrzeń.
Po wielu latach tworzenia samodzielnych fabularnie produkcji o superbohaterach DC postanowiło stworzyć osadzoną w jednym, spójnym uniwersum serię animacji. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć nieco ten świat i uporządkować te filmy chronologicznie. Być może tekst ten pomoże Wam poznać tę przestrzeń.
Uniwersum filmów animowanych DC to rzecz nowa, bo ma zaledwie trzy lata. Wówczas ludzie z Warner Bros. Animation stwierdzili, że stworzą serię filmów animowanych osadzonych w tym samym świecie i powiązanych ze sobą fabularnie.
Niniejszy przewodnik będzie na bieżąco aktualizowany, gdy pojawią się nowe filmy animowane związane z tym uniwersum.
Justice League: The Flashpoint Paradox (2013)
The Flashpoint Paradox to film przejściowy, który jest w pewnym sensie kontynuacją poprzedniej Ligi sprawiedliwości, a zarazem wprowadza do pierwszego pełnoprawnego filmu tego uniwersum. Produkcja oparta jest na popularnej historii z komiksów. Flash dokonuje zmiany w linii czasowej, dzięki czemu budzi się w kompletnie obcym świecie. Mamy zatem dużo zawiłości związanych z podróżami w czasie i alternatywnymi światami, ale koniec końców wszystko wraca do normy. Tutaj też pojawia się scena po napisach zapowiadająca kolejny film uniwersum.
Justice League: War (2014)
Pierwsza pełnoprawna produkcja należąca do filmów animowanych uniwersum DC. Inspiruje się ona komiksem Justice League: Origin, czego konsekwencją jest zaprezentowanie dopiero tworzącej się drużyny najpotężniejszych superbohaterów na Ziemi.
Wprowadzenie tylu postaci już w tym filmie tego uniwersum powoduje, iż nie widzimy tutaj typowych origin stories poszczególnych postaci, poza Cyborgiem. Twórcy założyli, iż przeszłość bohaterów jest dobrze znana widzom, dlatego fabuła opiera się raczej na ich współpracy. Widzimy, jak rodzą się ich wzajemne relacje, niekiedy wewnętrzne tarcia, ale koniec końców Liga Sprawiedliwych musi zjednoczyć się w walce z najpotężniejszym zagrożeniem, jakie do tej pory zaistniało. Pojedynek z Darkseidem być może ma miejsce zbyt wcześnie, ale w obliczu tak potężnego przeciwnika logicznym staje się zebranie wszystkich superbohaterów w jedną drużynę.
Son of Batman (2014)
Film ten koncentruje się na wątku Mrocznego Rycerza Ligi Zabójców, w której dochodzi do zamachu stanu, skutkiem czego córka Ra's al Ghula, Talia, zmuszona jest do ucieczki wraz ze swoim synem, Damianem, który - jak się później okazuje - jest też dzieckiem Bruce'a Wayne'a.
Widzimy tutaj zatem inną stronę tytułowego bohatera. Batman, Mroczny Rycerz, postrach świata przestępczego musi zmierzyć się z nowym wyzwaniem - byciem ojcem. Musi stać się autorytetem dla syna wychowanego pośród zabójców, czego konsekwencje niejednokrotnie będą skutkować konfliktami natury etycznej pomiędzy Bruce'em a Damianem.
Produkcja ta, mimo osadzenia w spójnym uniwersum fabularnym, stanowi niejako osobną historię, dzięki czemu, jeśli nie oglądaliśmy Ligi Sprawiedliwych: Wojny, nie pogubimy się w wydarzeniach dziejących się w tym świecie.
Justice League: Throne of Atlantis (2015)
Kolejne przygody Ligi Sprawiedliwych wprowadzają nas w świat morskich stworzeń oraz mitycznej krainy Atlantydy. Jej historia nierozerwalnie wiąże się z Arthurem Currym - pół człowiekiem, pół Atlantą, który musi opowiedzieć się po którejś ze stron nadchodzącego konfliktu...
Jest to historia nie tylko kolejnego członka Ligi Sprawiedliwych, ale też człowieka pragnącego poznać swoje przeznaczenie, pochodzenie. Człowieka, który dopiero odkrywa swoje zdolności. Ostatecznie zostaje Aquamanem, dziedzicem tronu Atlantydy, z jednej strony utożsamianym przez niektórych z rzymskim Neptunem czy greckim Posejdonem, aczkolwiek przez wielu fanów komiksów deprecjonowanym.
Liga Sprawiedliwych: Tron Atlantydy to typowy film origin story z nieco schematycznym scenariuszem, przez co wydarzenia stają się przewidywalne, dlatego dla wielu widzów produkcja ta może być zwyczajnie nudna.
Batman vs. Robin (2015)
Po raz kolejny eksplorujemy uniwersum Batmana, który znów musi zmierzyć się z zagrożeniem dla miasta. Film ten jest kontynuacją produkcji zatytułowanej Syn Batmana, zatem znów fabuła koncentruje się na relacji Bruce'a z Damianem. Charakterystyczny klimat filmu, zresztą podobnie jak jego prequel, nadaje temu uniwersum nieco różnorodności, a cała sekwencja zdarzeń prowadząca do finału została dobrze rozpisana - stanowi logiczną całość, dzięki czemu fabuła nie sprawia wrażenia chaotycznej.
Widzimy poprzez chronologię filmów zamysł wytwórni, która zamierza oprzeć całe uniwersum na postaci Batmana i jego historii, o czym także świadczy następna w kolejności produkcja, która nosi tytuł...
Batman: Bad Blood (2016)
To tutaj po raz pierwszy w całej serii możemy oglądać tworzącą się Bat Rodzinę. Cały ten proces nie przebiega oczywiście bezproblemowo, gdyż po raz kolejny losy Gotham i całego świata są zagrożone.
Znów na uwagę zasługuje wielowątkowa fabuła, która staje się cechą charakterystyczną produkcji skoncentrowanych na Batmanie. Innym wartym uwagi elementem filmu jest niecodzienny sojusz Nightwinga z Robinem - fajnie zobaczyć, jak układa się ich współpraca.
Justice League vs. Teen Titans (2016)
Film, który w Polsce premierę będzie miał 18 maja 2016 roku, to kolejna przygoda superbohaterów z Batmanem i Supermanem na czele, ale tym razem zestawiona z grupą Młodych Tytanów. Obie ekipy będą musiały współpracować, aby pokonać nadchodzące zagrożenie dla świata. Czy to się uda? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy natomiast, że reżyserem tego filmu jest Sam Liu, współtwórca takich tytułów jak Batman. Rok pierwszy, Liga Sprawiedliwych: Bogowie i Potwory czy wreszcie Superman/Batman: Wrogowie Publiczni, natomiast scenariusz napisali Bryan Q. Miller oraz Alan Burnett.
Źródło: zdjęcie główne: Warner Bros Animation
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat