Przeczytaj w weekend

Urodzili się dziś – 10 listopada

Przegląd urodzinowy gwiazd kina i telewizji.

Przegląd urodzinowy gwiazd kina i telewizji.

10 listopada. Kto dziś ma urodziny? Oto nasz przegląd pięciu wybranych jubilatów. Czasem to gwiazdy, a czasem ktoś, kogo warto poznać, przypomnieć, dowiedzieć się czegoś więcej. Któż więc urodził się dziś?

Brittany Murphy

Od pięciu lat Brittany już nie ma z nami, ale przecież nie zmienia to faktu, że dziś ma urodziny. To była świetna aktorka, która równie dobrze sprawdzała się w komediach romantycznych (Nowożeńcy), dramatach (8 mila) i przestylizowanych adaptacjach komiksów (Sin City - Miasto grzechu). A do tego śpiewała i była rewelacyjna w dubbingu. W chwili śmierci miała zaledwie 32 lata. Brak nam jej.

Ellen Pompeo

Dopiero co mieliśmy tu jedną z gwiazd Chirurgów - czas na następną. Ellen Pompeo gra w tym serialu początkowo najważniejszą rolę, Mederith. I gra do dziś. Koledzy i koleżanki lekarze przychodzą i odchodzą, a dr Mederith Grey trwa. Wcześniej zagrała w kilku filmach i serialach (Old School: Niezaliczona, Złap mnie, jeśli potrafisz, wcieliła się też w Karen Page w Daredevilu, ale ją wycięli w ostatecznym montażu). Oczywiście jak każda ładna amerykańska aktorka przełomu wieków miała też swoje 3 minuty w Przyjaciołach:

Michael Jai White

Aktor i mistrz sztuk walki, który trochę się nawystępował w filmach komiksowych. Zaczynał w Tromie w serii "Toxic Avenger", potem był tytułowy występ w kinowym Spawnie, sporo podkładania głosu w grach i animacjach, rola w Mrocznym Rycerzu, a ostatnio serial Arrow. Ale nie zapominajmy, że to gość, który przede wszystkim umie uderzyć:

Edmund Fetting

Dzisiejszy polski akcent na naszej urodzinowej liście. Pana Edmunda nie ma z nami już od trzynastu lat, ale wcześniej grał dużo, chętnie i mocno. Był idealny w dziesiątkach ról arystokratycznych, zarozumiałych (nie bójmy się tego słowa) dupków. Ale nawet jeśli mijają lata i jego twarz coraz bardziej zaciera się nam w pamięci, to jego głos będzie z nami na zawsze. Bo to on śpiewał:

Roland Emmerich

No i właśnie w taki sposób kończymy (w tej formule) nasz cykl urodzinowy. Wrócimy do niego w innej formie, a kiedy urodziny będzie miał ktoś naprawdę dla nas ważny, to zrobimy o nim osobny, duży tekst. Tak jak dziś po południu o Rolandzie. Wszak to największy w historii Hollywood destruktor naszej planety - i za to go lubimy. I życzymy wielu kolejnych kinowych katastrof na światową skalę.

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Hayley Atwell

Hayley Atwell

ur. 1982, kończy 38 lat

Lily James

Lily James

ur. 1989, kończy 31 lat

Barbara Mularczyk

Barbara Mularczyk

ur. 1984, kończy 36 lat

Wojciech Mecwaldowski

Wojciech Mecwaldowski

ur. 1980, kończy 40 lat

Marshall Allman

Marshall Allman

ur. 1984, kończy 36 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV