Nie tylko Dzień Świstaka. Motyw pętli czasu w wybranych filmach, serialach i książkach
Jak to jest utknąć w czasie? Wciąż przeżywać te same wydarzenia? Coś o tym wie bohaterka nowej książki "Może następnym razem", która właśnie trafiła na półki sklepowe. A my przedstawiamy Wam podobne historie.
Jak to jest utknąć w czasie? Wciąż przeżywać te same wydarzenia? Coś o tym wie bohaterka nowej książki "Może następnym razem", która właśnie trafiła na półki sklepowe. A my przedstawiamy Wam podobne historie.
Do księgarń trafiła nowa powieść od Ceski Major, która wykorzystuje popularny motyw pętli czasu. Historia opowiada o zapracowanej agentce literackiej, która straciła cel w życiu i przestała zwracać uwagę na bliskich. Na koniec dnia dochodzi do tragedii, ale gdy bohaterka budzi się rano, okazuje się, że znów jest poniedziałek! I tak bez przerwy. W kolejnych dniach kobieta stara się wprowadzać małe zmiany. Ma nadzieję, że uda jej się zapobiec dramatycznym wydarzeniom i wyrwać się z pętli. Przy okazji snuje refleksje nad własnym życiem.
Może następnym razem to wciągająca i poruszająca historia, która odpowiada na pytanie: "Co by było, gdyby...?". To też opowieść o tym, co we współczesnym świecie oznacza bycie kobietą.
Z okazji premiery książki chcieliśmy przypomnieć Wam dzieła popkultury, które wykorzystały motyw pętli czasu. Jeśli po fascynującej lekturze będziecie chcieli pozostać w podobnym klimacie, to czeka na Was kilka wartych uwagi tytułów. Znajdziecie tu pełne humoru komedie, wzruszające dramaty, przerażające horrory i trzymające w napięciu thrillery akcji. Sprawdźcie poniżej.
Filmy, seriale, książki i gry z motywem pętli czasu
Dzień świstaka (1993)
Bill Murray gra Phila, sarkastycznego dziennikarza zapowiadającego pogodę w stacji telewizyjnej. Podczas tytułowego Dnia Świstaka, który odbywa się w małym miasteczku, zostaje uwięziony w pętli czasowej. Bezustannie przeżywa dokładnie ten sam dzień - wszyscy zachowują się tak samo, dochodzi do tych samych wydarzeń. Tylko on powoli się zmienia. Ta romantyczna komedia z 1993 roku w reżyserii Harolda Ramisa wciąż doceniana jest przez widzów na całym świecie. Inni reżyserzy i scenarzyści rzadko porywają się na tematykę pętli czasu, bo wiedzą, że będą porównywani do klasyka z Billem Murrayem i Andie MacDowell.
Na skraju jutra (2014)
W głównej roli występuje Tom Cruise. Jego bohater nieustannie ginie podczas inwazji obcych. W nieskończonej pętli czasu próbuje dowiedzieć się, jak wygrać wojnę z kosmitami. Przypomina to trochę grę wideo, w której zdobywa doświadczenie i zbliża się do zwycięstwa. Dużym plusem tego filmu jest relacja między postaciami. Na uwagę zasługuje kreacja żołnierki (Emily Blunt). Widz angażuje się w wydarzenia i ekscytuje się efektowną, ale też dość brutalną akcją.
Palm Springs (2020)
Lekkomyślny Nyles i druhna Sarah spotykają się na ślubie i wpadają w niekończącą się pętlę czasu, z której nie mogą uciec. Palm Springs podejmuje tematykę traumy, depresji i poczucia winy, ale ma też mnóstwo zwariowanych scen tanecznych. W tym komediodramacie występują Cristin Milioti i Andy Samberg. Aktor za swój występ zdobył nominację do Złotego Globu, podobnie jak sam film w kategorii Najlepsza komedia lub musical.
Zanim odejdę (2017)
Film opowiada o wrednej dziewczynie. Zoey Deutch gra nastolatkę z San Francisco, która prowadzi "idealne" życie w szkole średniej. Aż któregoś dnia ginie w wypadku samochodowym. Uwięziona w pętli czasowej, zaczyna na nowo oceniać swoje związki i rozgryzać tajemnicę wypadku. To dobry młodzieżowy film oparty na noweli amerykańskiej pisarki Lauren Oliver.
Ten sam dzień (2006)
Brett Hopper jest detektywem policji, który pewnego dnia zostaje aresztowany w związku z podejrzeniami o zabójstwo prokuratora okręgowego. Wpada w poważne kłopoty, ale gdy budzi się następnego dnia, okazuje się, że znowu przeżywa ten sam dzień. Teraz musi uciekać, aby udowodnić, że jest niewinny, i znaleźć prawdziwego sprawcę morderstwa. W odróżnieniu od innych produkcji z pętlą czasu, bohater następnego dnia odczuwa skutki wcześniejszych wydarzeń. Ponadto do pewnego stopnia wpływa na otaczających go ludzi. Choć serial był dobry i wciągający, to ze względu na niską oglądalność ABC wyemitowało tylko sześć odcinków. Do sieci trafiło pozostałych siedem epizodów, które zamknęły historię w całkiem satysfakcjonujący sposób.
Kod nieśmiertelności (2011)
Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) budzi się w ciele kogoś innego osiem minut przed atakiem terrorystycznym w pociągu. Chce wykorzystać ten czas na znalezienie terrorysty. Reżyser Duncan Jones snuje opowieść o frustracji, które powoduje wykorzystywanie, a także o istocie wolnej woli w każdej alternatywnej rzeczywistości. Thriller emocjonuje na różnych poziomach, a do tego potrafi zaskakiwać.
Loki (2023) - 2. sezon
Loki to najlepszy serial MCU, w którym śledzimy losy tytułowego antybohatera. Pierwszy sezon rozwijał motyw multiwersum oraz różnych wariantów postaci, a w drugim Loki starał się uratować wszechświat poprzez bezskuteczne odtwarzanie tych samych wydarzeń. Skojarzenia z Dniem Świstaka nasuwają się same, ale twórcom udało się wlać w to wiele emocji za sprawą poświęcenia Lokiego. To było niezwykle zadowalające zwieńczenie jego historii.
Biegnij Lola, biegnij (1998)
Niemiecki film akcji Toma Tykwera, w którym tytułowa bohaterka Lola wyrusza na powtarzany kilkakrotnie 20-minutowy sprint. Ma w tym czasie zdobyć 100 tys. niemieckich marek i dostarczyć je swojemu chłopakowi, drobnemu przestępcy, któremu grozi niebezpieczeństwo. Za każdym razem zachodzą niewielkie zmiany w historii, gdy pokonuje kolejne przeszkody w kilku różniących się szczegółami alternatywnych rzeczywistościach. Musi podejmować decyzje, które wpłyną na powodzenie misji. Ten dynamiczny film ze świetną ścieżką dźwiękową dostarcza dreszczyku emocji, a Franka Potente zachwyca swoją kreacją.
Russian Doll (2019)
Podczas imprezy z okazji swoich 36. urodzin Nadia wpada w pętle czasu. Umiera, a potem wciąż na nowo przeżywa ten sam wieczór. Choć jest to czarna komedia, to przemyca sporo dramatu, ważnych i życiowych wątków oraz refleksji na temat kondycji współczesnego człowieka. Z kolei wspaniała Natasha Lyonne w głównej roli sprawia, że ten serial wciąga.
12 małp (1996)
W 2035 roku James Cole zostaje wysłany w czasie do połowy lat 90. XX wieku, aby zidentyfikować osobę odpowiedzialną za globalny kataklizm. Bohater męczony przez wizje odkrywa, że utknął w pętli czasowej. Na pochwały zasługuje znakomity, wielowarstwowy scenariusz, wizualna strona produkcji oraz świetni Bruce Willis i Brad Pitt. Terry Gilliam nakręcił intrygujący psychologiczny film science fiction, który zapisał się w historii kina.
Nie można też zapomnieć, że powstał niezły serial 12 małp. W głównych rolach zagrali Aaron Stanford i Amanda Schull.
Śmierć nadejdzie dziś (2017)
Główną bohaterką jest młoda studentka (w tej roli Jessica Rothe), której każdy dzień kończy się tak samo – momentem jej przerażającej śmierci. Za każdym razem jednak dziewczyna dopatruje się nowych szczegółów, co w końcu prowadzi ją do odkrycia tożsamości zabójcy. To dobrze oceniany horror, który doczekał się również sequela w 2019 roku.
Wynalazek (2004)
Jeden z ciekawszych filmów niezależnych (jego budżet wynosił 7 tys. dolarów!) o podróży w czasie. Opowiada o dwóch przedsiębiorczych wynalazcach, którzy przypadkowo wynajdują urządzenie pozwalające im cofać się w czasie o kilka godzin. Mężczyźni próbują się nawzajem przechytrzyć, ale nie widzą, co tak naprawdę wynaleźli. Shane Carruth, który napisał scenariusz, wyreżyserował film i zagrał w nim główną rolę, stworzył najbardziej realistyczny obraz traktujący o czasowych paradoksach. Warto dodać, że Wynalazek zdobył główną nagrodę na festiwalu w Sundance w 2004 roku.
Looper - Pętla czasu (2012)
Pewna organizacja przestępcza wysyła w przeszłość płatnego zabójcę, aby zlikwidował mężczyznę o imieniu Joe. Problem w tym, że rozpoznaje w nim samego siebie. Chwila zawahania kosztuje go bardzo wiele, gdy cel ucieka. Bruce Willis i Joseph Gordon Levitt stworzyli znakomity duet. Wcielili się w wersje tego samego, ale różniącego się pod względem osobowości bohatera. Historia opiera się na wielowymiarowych postaciach, a mniej skupia się na zawiłościach związanych z podróżami w czasie. Co nie zmienia faktu, że to dobre kino od Riana Johnsona.
Powtórka - Ken Grimwood
43-letni Jeff Winston, śmiertelnie znużony pracą bez perspektyw i beznadziejnym małżeństwem, umiera na zawał serca w 1988 roku, po czym budzi się w swoim dawnym pokoju w akademiku. Jest 1963 rok, a on jest osiemnastolatkiem. Pętlą nie jest tylko jeden dzień, ale całe życie bohatera, który może kreować je na nowo. To opowieść o naturze przeznaczenia, życiu, miłości i drugich szansach, które wymagają podjęcia niezwykłego ryzyka. Lektura jest wciągająca, skłaniająca do refleksji i ponadczasowa.
Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta - Claire North
W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaście razy. Nic nigdy się nie zmienia, aż tu nagle... Bohater stara się uratować przyszłość, by nie dopuścić do katastrofy. Niewątpliwie mamy do czynienia z podobnym motywem co w Powtórce Kena Grimwooda, choć historia jest przedstawiona w bardziej kryminalno-sensacyjny sposób. To opowieść o życiu, śmierci, przemijaniu i czasie, a także o decyzjach, które mogą wpływać na losy całego świata.
Do zobaczenia wczoraj (2019)
Do zobaczenia wczoraj to dramat Netflixa o podróżach w czasie, który został wyprodukowany przez Spike’a Lee. Duet nastolatków (Eden Duncan-Smith i Dante Crichlow) wraca do tego samego dnia, gdy ich pierwsza podróż w czasie zakończyła się tragedią. Film może nie jest zbyt wysoko oceniany i ma sporo dziur fabularnych, ale dostarcza dobrej rozrywki. A do tego cameo zaliczył Michael J. Fox, znany z serii filmów Powrót do przyszłości.
Alan Wake 2 i Alan Wake’s American Nightmare
W grze Alan Wake 2 również mamy do czynienia z pętlą czasową, z której nasz tytułowy pisarz próbuje się wydostać. Tworzy kolejne wersje powieści i wciąga do niej osoby postronne, np. agenta Caseya albo Sagę Anderson. Jednak pętla nie jest tym, czym się wydaje... a żeby ukończyć grę, należy ją przejść dwa razy. Z kolei w American Nightmare, czyli spin-offie pierwszej części, dostajemy typowy motyw pętli czasu, gdy dochodzi do finałowej rozgrywki przeciwko Zgrzytowi. Każda zmiana przybliża nas do pokonania złoczyńcy. Jest przy tym sporo zabawy.
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1976, kończy 49 lat
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1950, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 55 lat
ur. 1965, kończy 60 lat