Pitbull. Niebezpieczne kobiety (2016)

Pitbull. Niebezpieczne kobiety

Pitbull. Niebezpieczne kobiety to 3. część serii.

W 2015 roku 40% funkcjonariuszy przyjętych do policji stanowiły kobiety. Wśród nich są Zuza (Joanna Kulig) i Jadźka (Anna Dereszowska). Na drodze świeżo upieczonych policjantek los szybko stawia starszych kolegów po fachu: Gebelsa (Andrzej Grabowski) i Majamiego (Piotr Stramowski). Ich doświadczenie okaże się bezcenne w starciu funkcjonariuszek ze skorumpowanymi przełożonymi, takimi jak Izabela Zych ps. Somalia (Magdalena Cielecka) oraz brutalnym, przestępczym światem mafii "paliwowej", której macki sięgają dalej niż można sobie wyobrazić… Życie prywatne bohaterek jest równie skomplikowane. Jadźka na co dzień zmaga się z nieobliczalnym mężem (Artur Żmijewski) – pracownikiem wywiadu skarbowego, powiązanym z mafią, natomiast Zuza niefortunnie wikła się w romans z Remkiem ps. Cukier (Sebastian Fabijański), socjopatycznym gangsterem, którego dziewczyna – Drabina (Alicja Bachleda-Curuś) właśnie wychodzi z więzienia…

[opis dystrybutora]

Trailery i materiały wideo

Pitbull. Niebezpieczne kobiety - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

W szeregi policji właśnie wstępują nowi rekruci. Wśród nich znajdują się Zuza i Jadźka. Podczas przygotowania do służby dochodzi do spotkania ze starszymi kolegami po fachu – Gebelsem i Majamim. Będą oni mieli kilka wskazówek dla nowych koleżanek i plany, by wykorzystać ich świeże podejście w walce z przestępczością. W pracy poukładane i twarde dziewczyny okazują się być zupełnie inne prywatnie. Jadźka na co dzień zmaga się z nieobliczalnym i znęcającym się nad nią mężem (Artur Żmijewski), szanowanym pracownikiem wywiadu skarbowego. Zuza natomiast wikła się w romans z niebezpiecznym gangsterem „Cukrem” (Sebastian Fabijański), którego dziewczyna „Drabina” (Alicja Bachleda-Curuś) właśnie wychodzi z więzienia.

Pitbull. Niebezpieczne kobiety to dobre rodzime kino sensacyjne z domieszką komedii i dramatu. Reżyser zarzeka się, że wszystko co widzimy na ekranie wydarzyło się naprawdę, a on tylko pozbierał różne wydarzenia i osadził je w fikcyjnej fabule. Ten zabieg sprawdził się w 2005 roku, gdy pierwsza część Pitbulla debiutowała w kinach jak i wciąż nie zawodzi. By jednak nie powielać schematów Vega postanowił tym razem oddać palmę pierwszeństwa kobietom w mundurach, spychając tym samym męską część obsady na drugi plan. Efekt jest świetny. Pokazanie determinacji policjantek w tym zdominowanym przez mężczyzn brutalnym świecie jest strzałem w dziesiątkę. Ponadto pozwoliło to na wprowadzenie nowych postaci: Zuzy, Jadźki, Drabiny czy Somalii. Jeśli czytaliście książkę Patryka Vegi Niebezpieczne kobiety, to w filmie rozpoznacie, którymi dokładnie policjantkami inspirował się reżyser. Fabuła filmu wielu osobom może nie przypaść do gustu, ponieważ składa się z kilku pozornie niezwiązanych ze sobą historii, nie mniej jednak pomysł ten broni się, ponieważ mimo wszystko opowieści te tworzą spójną całość.

Policjantki w nowym Pitbullu znacząco odbiegają swoim wizerunkiem od amerykańskich wzorców. Ich życie poza pracą to w dużej mierze pasmo nieszczęść i tragedii. Co ważne reżyser nie ocenia ich postępowania, nie stara się tłumaczyć, czemu w pewnym momencie wybierają taką a nie inną drogę. Zależy mu bardziej na tym, by widz je zrozumiał i postarał się choć przez chwilę postawić na ich miejscu. Joanna Kulig, Anna Dereszowska i Magdalena Cielecka świetnie wywiązują się z powierzonych zadań. Wychodzą ze swojej strefy bezpieczeństwa nakreślonej przez poprzednie role i grają coś dla nich nowego, oryginalnego. Ja je kupuję.

Powiedziałbym, że Vedze udało się odkryć kolejnego aktora, Sebastiana Fabijańskiego, którego obsadził w roli gangstera o ksywie „Cukier”, gdyby nie to, że Łukasz Palkowski nieco go wyprzedził, dając podobną rolę w serialu Belfer. Pojawienie się w obsadzie Alicji Bachledy Curuś było dużym zaskoczeniem, ale Vega ponownie udowodnił, że ciężka praca z aktorem potrafi zaprocentować. Nie chcę zbyt wiele zdradzać, ale z tej strony Alicji jeszcze nie znaliśmy.

W świecie Pitbulla fajne jest to, że duża część przestępców to inteligentni faceci, którzy postanowili dorobić się fortuny na skróty. To nie jest bezmyślna banda gości w dresach, potrafiąca tylko przeciwnika zbić na kwaśne jabłko. Może z wyjątkiem Stracha.

Reżyser kontynuuje rozpoczętą kilka lat temu tradycję zapraszania do swoich filmów znanych aktorów i dawania im możliwości przypomnienia sobie ról sprzed lat. Po Bogusław Linda przyszedł czas na Artura Żmijewskiego, który tak bardzo współczesnej widowni kojarzy się z Ojciec Mateusz czy doktorem Burskim z Na dobre i na złe, że mało kto pamięta go jako groźnego Radosława Wolfa z Psów II. Vega stara się właśnie tę twarz aktora wyciągnąć na światło dzienne i świetnie mu się to udało.

Niestety, w filmie jest również kilak wymuszonych powrotów. Jak pojawianie się co jakiś czas Gebelsa, czyli Andrzeja Grabowskiego, mi nie przeszkadza, tak już wciskanie na siłę postaci Stracha (Tomasz Oświeciński) jest dla mnie przesadzone. Rozumiem, że sprawdził się w poprzedniej części jako prawa ręka „Babci” ale na tym jego rola powinna się zakończyć.

Już wiemy, że ‌Pitbull. Niebezpieczne kobiety nie będzie ostatnią wizytą w świecie stworzonym przez Vegę.

MultiPoniedzialki - Superman
MultiPoniedzialki - Superman

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Janusz Chabior

Janusz Chabior

ur. 1963, kończy 57 lat

Antoni Królikowski

Antoni Królikowski

ur. 1989, kończy 31 lat

Jerry O'Connell

Jerry O'Connell

ur. 1974, kończy 46 lat

Dominic Purcell

Dominic Purcell

ur. 1970, kończy 50 lat

Michael Bay

Michael Bay

ur. 1965, kończy 55 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV