Konklawe: jak wybiera się nowego papieża? Jest kilka zasad
Franciszek, który był pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, zmarł 21 kwietnia 2025 roku. Wierni z niecierpliwością czekają na ogłoszenie daty konklawe. Jakie są zasady głosowania na nowego papieża i kto może nim zostać?
Franciszek, który był pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, zmarł 21 kwietnia 2025 roku. Wierni z niecierpliwością czekają na ogłoszenie daty konklawe. Jakie są zasady głosowania na nowego papieża i kto może nim zostać?

Papież Franciszek zmarł w wielkanocny poniedziałek o godzinie 7:35 w wieku 88 lat. Przyczyną jego śmierci był udar oraz nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10:00. O tym, kto zostanie nowym papieżem, przekonamy się już niedługo. Według nieoficjalnych informacji konklawe, czyli procedura wyboru nowego papieża przez kardynałów Kościoła Katolickiego, odbędzie się między 5 a 10 maja. Jakie są zasady konklawe?
Jak wybiera się nowego papieża?
Zasady głosowania na nowego papieża są ściśle określone przez Konstytucję Apostolską Universi dominici gregis. Aby konklawe mogło się odbyć, musi minąć 15 dni od abdykacji lub śmierci ostatniego papieża. W wyjątkowych sytuacjach okres ten może zostać wydłużony do 20 dni (skrócony może zostać jednie w przypadku abdykacji papieża). W głosowaniu odbywającym się w Kaplicy Sykstyńskiej mogą wziąć udział kardynałowie-elektorzy, którzy w dniu śmierci lub abdykacji papieża nie ukończyli 80 lat. Na ten moment jest ich 135. Kardynałowie-elektorzy w tym roku pochodzą z 71 krajów. Jest w sumie 23 kardynałów, który reprezentują państwa, które nigdy wcześniej nie miały przedstawiciela w Kolegium Kardynalskim.
Konklawe zwykle trwa kilka dni. W tym czasie kardynałowie-elektorzy przebywają w izolacji w Domu Świętej Marty, położonym niedaleko bazyliki św. Piotra. Na miejscu nie mogą mieć dostępu do mediów i telefonów komórkowych. Każdego dnia konklawe mogą odbyć się nie więcej jak cztery głosowania. Kardynałowie-elektorzy najpierw zapisują na kartkach nazwisko wybranego przez siebie kandydata, po czym wrzucają je do urny. Po każdym głosowaniu kartki są palone. Jeśli głosowanie nie jest udane, dym unoszący się nad Kaplicą Sykstyńską zostaje zabarwiony na kolor czarny. Wybór papieża ma miejsce w momencie, kiedy któryś z kandydatów otrzyma co najmniej dwie trzecie głosów. Wtedy dym wydobywający się z komina jest biały.
Kto może zostać nowym papieżem?
Wśród potencjalnych kandydatów na nowego papieża znaleźli się m.in.:
- Pietro Parolin z Włoch
- Matteo Zuppi z Włoch
- Pierbattista Pizzaballa z Włoch
- Luis Antonio Tagle z Filipin
- Peter Erdo z Węgier
- Odilo Scherer z Brazyli
- Robert Sarah z Gwinei
Jest również polski kandydat - kardynał Konrad Krajewski. Ma on jednak małe szanse na zostanie papieżem.
Źródło: TODAY

