Opowieść podręcznej jest o wydziale anglistyki na Harvardzie? Autorka komentuje
W filmie dokumentalnym "Margaret Atwood. Słowo to siła" autorka Opowieści podręcznej opowiada co zainspirowało ją do napisania powieści i zdradza szczegóły jej dotyczące.
W filmie dokumentalnym "Margaret Atwood. Słowo to siła" autorka Opowieści podręcznej opowiada co zainspirowało ją do napisania powieści i zdradza szczegóły jej dotyczące.
Margaret Atwood to urodzona w 1939 roku kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka. Znana jest także ze swojej działalności społecznej i ekologicznej. Po studiach niższego stopnia na Uniwersytecie w Toronto rozpoczęła studia dyplomowe w Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda, gdzie uzyskała tytuł magistra. W 1961 roku napisała pierwszy, nagrodzony tomik poezji Double Persephone, a w 1969 roku pierwszą powieść. Łącznie napisała ich 18, ale bez wątpienia tą najbardziej znaną jest Opowieść Podręcznej.
Dystopijna powieść weszła na listę lektur w Kanadzie, została przetłumaczona na 40 języków, na jej podstawie powstała opera i balet i została zekranizowana - dwukrotnie. Pierwszy raz w roku 1990 przez Volkera Schlöndorffa, a w 2017 roku przez Bruce'a Millera. Serial Opowieść podręcznej z Elisabeth Moss w roli głównej jest luźną adaptacją powieści i oparty został na obecnych realiach (sezon pierwszy) i wątkach niezawartych w książce (sezon drugi i trzeci). Produkcja trafiła równocześnie na odpowiedni moment wynosząc powieść do rangi kultowej i inspirując autorkę do napisania jej kontynuacji. Testamenty zdobyły Nagrodę Bookera w 2019 roku i stały się podstawą do filmu dokumentalnego Margaret Atwood. Słowo to siła.
W dokumencie z 2019 roku poznajemy osobiste i społeczne czynniki, które wpłynęły na twórczość Margaret Atwood oraz to jaką rolę w powieści odegrały jej studia na Harvardzie.
W czasach studiów Margaret Atwood biblioteka uniwersytecka Lamont Library była przeznaczona tylko dla studentów płci męskiej. Kobiety mogły z niej zamawiać książki, jednak nie mogły wejść do środka. Margaret Atwood opowiada:
Również w serialu Gilead przekształca budynki Harvardu w ośrodek zatrzymań prowadzony przez ich tajną policję, a ciała rozstrzelanych dysydentów wiszą na murze otaczającym uczelnię. Ponieważ, jak dowiadujemy się z dokumentu, Margaret Atwood od początku brała udział w pracach nad produkcją (co więcej, nawet wystąpiła w jednej ze scen) i miała duży wpływ na jej ostateczny kształt. Zdradziła, że stroje podręcznych, które stały się symbolem walki o prawa kobiet, nie są inspirowane strojami zakonnic, ale ubiorem kobiety w białym czepku z opakowania proszku Old Dutch Cleanser z lat 40. XX wieku, które Atwood zapamiętała z dzieciństwa.
Te i inne informacje o życiu pisarki można obejrzeć w filmie dokumentalnym Margaret Atwood. Słowo to siła, który jest dostępny na platformie HBO GO od 1 marca. Na kanale HBO film zostanie pokazany 25 marca o godz. 22:35. Dodatkowo w serwisie dostępne są również wszystkie 3 sezony serialu Opowieść podręcznej, a premiera sezonu czwartego zaplanowana jest na 28 kwietnia.
https://www.instagram.com/p/CLusaHbrv5y/?utm_source=ig_web_copy_link
https://www.instagram.com/p/B99pDLxAEvz/?utm_source=ig_web_copy_link