Strefa interesów to polska koprodukcja z nominacjami do Oscara. Co warto o niej wiedzieć?
Co warto wiedzieć o polskiej koprodukcji Strefa interesów?
Co warto wiedzieć o polskiej koprodukcji Strefa interesów?
We wtorek 23 stycznia 2024 roku zostały ogłoszone nominacje do Oscarów, czyli legendarnych nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową. Przypominamy, że ceremonia wręczenia statuetek będzie miała miejsce w niedziele 10 marca. Zazie Beetz i Jack Quaid przedstawili aktorów, aktorki, filmy, reżyserów, scenarzystów oraz innych twórców, którzy znaleźli się na liście tegorocznych nominowanych. Choć polski faworyt do Oscara, czyli film Chłopi, ostatecznie nie otrzymał żadnej nominacji, wśród produkcji, które mają szanse na statuetkę znalazł się między innymi anglojęzycznego tytuł Strefa interesów. Wśród twórców filmu autorstwa Jonathana Glazera, który jest inspirowany powieścią Martina Amisa o tym samym tytule, nie brakuje wielu polskich nazwisk. O czym opowiada film i co warto o nim wiedzieć?
Strefa interesów: fabuła polskiej koprodukcji nominowanej do Oscara
Polsko-brytyjsko-amerykańska produkcja Strefa interesów otrzymała nominacje do Oscara w następujących kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszy dźwięk i Najlepszy film międzynarodowy. Głównymi bohaterami dramatu wojennego są komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Hoss (Christian Friedel) oraz jego żona, Hedwiga (Sandra Huller). Małżeństwo robi wszystko, aby ich życie w domu nad jeziorem znajdującym się tuż obok obozu - było szczęśliwe. Z uwagi na trwającą wojnę nie są w stanie jednak uciec od otaczających ich dramatów. Strefa interesów z pewnością nie jest filmem dla ludzi wrażliwych. Film został okrzyknięty przez krytyków między innymi przejmującą i głęboko wciągającą produkcją. Wielu widzów zwróciło szczególną uwagę na to, że produkcja autorstwa Jonathana Glazera jest niezwykle niepokojąca i nie brakuje w niej przemocy oraz realistycznych, makabrycznych obrazów Holokaustu. Kluczową rolę w filmie odgrywa również dźwięk oraz soundtrack autorstwa Mici Levi, który wprowadza widzów w jeszcze większy niepokój.
Warto wspomnieć, że poza nominacjami do Oscara Strefa interesów zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę krytyków FIPRESCI na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie otrzymał 6-minutową owację na stojąco.
Strefa interesów: polskie lokacje i twórcy
Film Strefa interesów został w całości nakręcony w Polsce. Zdjęcia powstawały od czerwca 2021 roku do stycznia 2022 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Niektóre sceny zostały nakręcone również na terenie województwa śląskiego, w tym między innymi we wnętrzach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Śląskich Sejfach. Za kadry ukazujące codzienne życie filmowej rodziny odpowiada dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal (Ida, Zimna Wojna). Wśród ekipy nie zabrakło również dyrektorek artystycznych i dekoratorek wnętrz, Joanny Kuś i Katarzyny Sikory, oraz kostiumografki - Małgorzaty Karpiuk. Z kolei wśród polskich producentów znaleźli się Ewa Puszczyńska, Magdalena Malisz i Bartek Rasiński. Ponadto Strefa interesów poza studiem A24 była współfinansowana również przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).
Strefa interesów: obsada
Poza wcześniej wspomnianymi Christianem Friedelem i Sandrą Huller w obsadzie filmu Strefa interesów znaleźli się między innymi: Freya Kreutzkam, Ralph Herforth, Imogen Kogge, Daniel Holzberg, Stephanie Petrowitz, Ralf Zillmann, Max Beck i Christopher Manavi.
Film Strefa interesów ma trafić do polskich kin w piątek 8 marca 2024 roku.
Strefa interesów: zwiastun
IMDb: Najbardziej oczekiwane filmy 2024 roku [RANKING]
Na jakie filmy poza Strefą interesów warto czekać?
Źródło: IMDb