Dlaczego Samuel L. Jackson wystąpił na Super Bowl jako Wuj Sam?
Samuel L. Jackson podczas występu Kendricka Lamara na Halftime Show wcielił się w Wuja Sama. Jego bohater był ważnym elementem występu.
Samuel L. Jackson podczas występu Kendricka Lamara na Halftime Show wcielił się w Wuja Sama. Jego bohater był ważnym elementem występu.
![Super Bowl](https://cdn1.naekranie.pl/media%2Fcache%2Farticle-cover%2F2025%2F02%2Fsuper-bowl_67ab35026b85d.webp)
Super Bowl 2025 odbył się w nocy z 9 na 10 lutego w Caesars Superdrome w Nowym Orleanie. Gwiazdą tegorocznego Halftime Show był Kendrick Lamar, który przeszedł do historii jako pierwszy laureat Nagrody Pulitzera wystąpił w przerwie meczu Super Bowl. Podczas swojego występu amerykański raper zaśpiewał fragmenty piosenek Squabble Up, Humble, DNA, Euphoria, Man at the Garden, Peekaboo, Luther, All the Stars, TV Off oraz Not Like Us. Na scenie towarzyszyli mu tancerze oraz liczni goście specjalni, w tym między innymi tenisistka Serena Williams czy piosenkarka SZA.
Występ Kendricka Lamara wywołał spore poruszenie w mediach społecznościowych między innymi przez to, że nie zabrakło w nim politycznych nawiązań. Tancerze byli ubrani tak, aby uformować amerykańską flagę i poruszali się po scenie w chaotyczny sposób, demonstrując zarówno podział, jak i jedność. Rola Kendricka miała z kolei reprezentować jego miejsce w Ameryce. Na scenie wystąpił także Samuel L. Jackson, który również odegrał istotną rolę w występie.
Co reprezentował Wuj Sam na Super Bowl?
Samuel L. Jackson pojawił się na samym początku występu Kendricka Lamara w kostiumie Wuja Sama. Jest on narodową personifikacją Stanów Zjednoczonych, której początki sięgają wojny brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku. Bohater wystąpił się na scenie kilkukrotnie i był narratorem występu. Warto zauważyć, że postać Wujka Sama przypomina bohatera granego przez Samuela L. Jacksona w filmie Quentina Tarantino pod tytułem Django. Aktor wciela się w nim w niewolnika o imieniu Stephen, który jest zaciekle lojalny wobec swojego rasistowskiego właściciela - Calvina Candie. Stephen wierzy też w hierarchiczny porządek, w którym ludzie o jasnej karnacji znajdują się na szczycie. Jak zauważył portal Screen Rant, zarówno Stephen, jak i Wuj Sam z Super Bowl reprezentują czarnoskórych mężczyzn, którzy działają wbrew własnej rasie, aby odnieść sukces w amerykańskim społeczeństwie. Ponadto jak stwierdził portal Screen Rant:
Wygląda na to, że Samuel L. Jackson wcielił się w rolę Wuja Sama również po to, aby pokazać, że Kendrick Lamar wyróżnia się na tle innych amerykańskich artystów. Jego postać w pewnym momencie zasugerowała, że utwory rapera nie są odpowiednie na wydarzenie takie jak Super Bowl. Kiedy Lamar śpiewał piosenkę Squabble Up, Wuj Sam zaczął krzyczeć:
Warto zauważyć również to, że Kendrick Lamar pojawił się na Halftime Show przede wszystkim po to, aby dostarczyć publiczności rozrywki. Szczególne poruszenie w mediach wywołało jednak jego wykonanie piosenki Not Like Us, w której nawiązał do swojego konfliktu z raperem Drakiem. Tym sposobem występ Kendricka Lamara stał się także pewnego rodzaju autorefleksyjną analizą jego roli jako artysty w branży rozrywkowej. Bohater Samuela L. Jacksona reprezentował z kolei to, co jest siłą napędową amerykańskich mediów.
Występ Kendricka Lamara na Halftime Show
Źródło: Screen Rant
![placeholder](https://naekranie.pl/dist/images/placeholder-a.png?v=1739270967)
![placeholder](https://naekranie.pl/dist/images/placeholder-a.png?v=1739270967)