The Voice of Poland vs. inne światowe wersje. Polska odsłona wyróżnia się na ich tle
The Voice of Poland od 13 lat pozostaje jednym z najpopularniejszych oraz jednym z najczęściej docenianych przez widzów programów rozrywkowych w polskiej telewizji. Okazuje się, że nasza odsłona formatu pod wieloma względami wyróżnia się na tle jego zagranicznych wersji.
The Voice of Poland od 13 lat pozostaje jednym z najpopularniejszych oraz jednym z najczęściej docenianych przez widzów programów rozrywkowych w polskiej telewizji. Okazuje się, że nasza odsłona formatu pod wieloma względami wyróżnia się na tle jego zagranicznych wersji.
Format The Voice od lat cieszy się szczególną popularnością na świecie, przyciągając uczestników, którzy marzą o karierze muzycznej. Dotychczas swoją wersję show wyprodukowało aż 76 krajów, w tym Polska. Przez 13 lat w naszym The Voice zagrano ponad 2,5 tysiąca największych polskich i światowych przebojów, a na scenie wystąpiło już ponad 1200 wokalistów walczących o tytuł Najlepszego Głosu w Polsce, spełnienie muzycznych marzeń oraz sławę. Wielu z nich na stałe zagościło na polskiej scenie muzycznej i do dziś odnosi sukcesy. Jak się okazuje, polska odsłona The Voice świetnie wypada na tle innych wersji formatu pod wieloma względami. Nasz kraj wyróżnia się nie tylko pod względem liczby nagranych sezonów, ale też scenografii, ilości wyświetleń występów w sieci oraz trenerów.
The Voice of Poland wyróżnia się na tle innych wersji formatu
Polska stała się z pierwszych pięciu krajów, które w 2011 roku postanowiły stworzyć lokalną wersję muzycznego show. Rok wcześniej powstał program The Voice of Holland, który zapoczątkował franczyzę. Dyrektor The Voice Wil Kilsdonk niedawno wypowiedział się na temat jego formatów w rozmowie z TVP, przyznając, że polska wersja na tle innych szczególnie wyróżnia się nowoczesną scenografią:
Nasz rodzimy The Voice znajduje się w ścisłej czołówce nie tylko ze względu na wysoki poziom produkcji i nowoczesne podejście do realizacji. Polska wersja formatu pod względem liczby nagranych sezonów znajduje się na 2. miejscu na świecie. Nasz kraj wyprzedzają Stany Zjednoczone, gdzie do tej pory zrealizowano 25 odsłon formatu. Jak wiadomo poza The Voice of Poland w Polsce emitowane są również programy The Voice Kids (dotychczas 7. sezonów) oraz The Voice Senior (do tej pory 6. sezonów). Wil Kilsdonk zwrócił też uwagę na to, że liczba edycji The Voice of Poland:
Ponadto spośród wszystkich 14 krajów, które w 2011 roku wprowadziły The Voice, Polska może się również pochwalić 3. miejscem pod względem wyświetleń na oficjalnym kanale programu na YouTubie. Do tej pory wszystkie występy odtworzono ponad 1,2 miliarda razy. Na 1. miejscu znalazła się ukraińska wersja z ponad 3 miliardami wyświetleń, a na drugim niemiecka odsłona talent show z ponad 1,7 miliarda wyświetleń.
The Voice of Poland to także wyjątkowi na światową skalę trenerzy. Mowa tutaj o Tomsonie i Baronie, którzy byli drugim w historii formatu duetem zasiadającym w obrotowym fotelu. Przed nimi w podwójnym fotelu zasiedli Nick i Simon, którzy byli trenerami w pierwszych trzech edycjach z pierwszych trzech edycji holenderskiej odsłony show. Poza tym Tomson i Baron zajmują 3. miejsce w światowym rankingu trenerów z najdłuższym stażem w The Voice. Na pierwszym miejscu obecnie znajduje się z kolei Blake Shelton z amerykańskiej wersji talent show, który zasiadał w fotelu trenera przez aż 23 edycje. Drugie miejsce zajmuje Adam Levine, który w amerykańskim The Voice pojawił się 16 razy. Na trzecim miejscu, obok Tomsona i Barona, znalazł się za to muzyk i kompozytor will.i.am, który był trenerem w 12 sezonach brytyjskiej edycji formatu oraz w jednej edycji australijskiej wersji programu.
Przypomnijmy, że w sobotę 7 września 2024 roku na TVP2 wystartowała jubileuszowa 15. edycja The Voice of Poland, w której poza odmienionym studio można oglądać zarówno nowego trenera, jak i prowadzących. Do Tomsona, Barona Lanberry oraz powracającego po latach Michała Szpaka dołączył Kuba Badach. Uczestników wspierają też Paulina Chylewska i Maciej Musiał, który również powrócił na plan programu po dłuższej przerwie. Niezmiennie od 2011 roku za warstwę muzyczną w programie odpowiada Krzysztof Pszona Band, w którego skład wchodzą czołowi muzycy na co dzień pracujący z największymi polskimi artystami.
Warto też wspomnieć, że The Voice of Poland przez 13 lat otrzymał aż 22 nominacje do Telekamer Tele Tygodnia, czyli jednego z najważniejszych plebiscytów w polskiej telewizji. Dotychczas zdobył też pięć statuetek, w tym: dla Programu Rozrywkowego w 2014 roku, Jurora w 2018 roku dla Michała Szpaka. W tej samej kategorii w 2020 oraz 2022 roku wygrali Tomson i Baron. W 2022 roku w ich ręce trafiła również statuetka Juror 25-lecia.
Źródło: Materiały prasowe TVP