Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
5/10

Dragons: Dawn of New Riders – recenzja gry

Dragons: Dawn of New Riders to przygodowa gra akcji na podstawie popularnej serii filmów animowanych. Jak wyszła?

Pierwszy szok czekał mnie jeszcze przed uruchomieniem gry, gdy zauważyłem, że Dragons: Dawn of New Riders zajmuje tylko 830 MB na dysku mojej konsoli. Wiadomo – rozmiar nie ma znaczenia, ale w tym momencie zapaliła mi się żółta lampka ostrzegawcza. Na szczęście po kilku godzinach spędzonych z tą produkcją mogę z czystym sumieniem przyznać, że okazała się ona… całkiem przyzwoita.

Animowany film Jak wytresować smoka zadebiutował w roku 2010 i szybko zdobył serca widzów – nie tylko tych najmłodszych. Doczekał się on kontynuacji, gadżetów, a także niezbyt udanych gier. Niedawna premiera trzeciej części okazała się idealną okazją do stworzenia kolejnej produkcji z sympatycznymi smokami i ich ludzkimi towarzyszami.

Dragons: Dawn of New Riders nie przedstawia jednak tej samej historii co film. Zamiast tego twórcy zaserwowali nam nową opowieść, w której głównym bohaterem jest niejaki Scribbler – młodzieniec, który nie pamięta swojej przeszłości. W jego ręce szybko trafia jajo, w którym skrywa się wyjątkowy smok – dysponujący różnymi zdolnościami Chimeragon. Ten dostaje od chłopaka imię Patch i dwójka wyrusza na wspólną przygodę, w trakcie której zmierzą się z antagonistką o imieniu Eir, która wykorzystuje smoki w charakterze broni.

Fabuła jest tu niezbyt skomplikowana, a i sam sposób jej prezentowania nie jest zbyt angażujący. Brak tu efektownych cutscenek, a dialogi przedstawione są jedynie w formie tekstowej, z okazjonalnymi pomrukami aktorów (co nieco dziwi, bo w napisach końcowych wymieniono aktorów znanych z filmowej serii). Trudno jednak oczekiwać od produkcji skierowanej głównie dla młodszych graczy rozbudowanej historii, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji, czy też zapadających w pamięć postaci.

Fabuła

5/10

Rozgrywka od pierwszych minut nasuwa skojarzenia z klasycznymi odsłonami serii The Legend of Zelda i wszelkimi jej klonami, takimi jak chociażby niezależne Oceanhorn: Monster of Uncharted Seas. Akcja prezentowana jest z lotu ptaka (poza pewnymi wyjątkami), a rozgrywka polega na walce z przeciwnikami i rozwiązywaniu prostych zagadek w trakcie przemierzania lokacji na kilku niewielkich wyspach.

W trakcie zabawy wcielamy się zarówno w Scribbler, jak i jego smoczego towarzysza. Pomiędzy bohaterami możemy przełączać się w dowolnym momencie i będzie to niezbędne – każdy ma bowiem dostęp do innych umiejętności. Chłopak potrafi machać bronią, używać tarczy i otwierać skrzynki, Patch natomiast ma dostęp do mocy ognia, błyskawic  i lodu, co przydaje się do aktywowania wszelkiej maści przełączników, zamrażania wody itd.

Żaden z elementów Dragons: Dawn of New Riders nie jest tu przesadnie skomplikowany. Walka z przeciwnikami, pomimo kilku ich typów, prawie zawsze sprowadza się do naciskania jednego przycisku. Teoretycznie w nasze ręce oddano kilka rodzajów broni, tarcz i pancerzy, ale nie ma to większego znaczenia. Przez kilka godzin spędzonych z tą produkcją nie zginąłem ani razu (no dobra – zginąłem dwa razy w wyniku błędu, ale o tym za moment), a ewentualne obrażenia można szybko wyleczyć wszędobylskimi miksturkami, w które możemy zaopatrywać się u Astrid. Nie brakuje tu oczywiście pojedynków z bossami – te jednak są nieco rozczarowujące. Pewni przeciwnicy wyglądają dość imponująco, ale i z nimi nie będziemy się zbytnio męczyć, a sposób na ich pokonanie niemal zawsze jest oczywisty.

Podobnie wygląda to z zagadkami. Po wejściu do nowej lokacji kamera często wprost pokazuje nam przełącznik, który mamy aktywować czy miejsce, do którego powinniśmy się udać. W zdecydowanej większości przypadków musimy jedynie dobrać odpowiednią moc Patcha lub przesunąć kamienny blok na odpowiednie miejsce w celu otworzenia drzwi.

Rozgrywka

6/10

Do oprawy audiowizualnej trudno jest się specjalnie przyczepić, ale nie ma też za co ją pochwalić. Grafika jest barwna i miła dla oka, poszczególne lokacje wydają się zróżnicowane, ale gdy się im przyjrzymy, to dostrzeżemy, że pewne obiekty często się w nich powtarzają. Modele postaci są tutaj mocno uproszczone względem tych znanych z filmów animowanych, przez co całość przypomina gry mobilne. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o udźwiękowienie – nie przeszkadza, ale też i nie zapada w pamięć. Boli natomiast wspomniany już przeze mnie wcześniej brak głosów postaci.

Technicznie jest ok – z małymi wyjątkami. Gra działa płynnie, a sterowanie sprawdza się świetnie, jest intuicyjne i szybko można się do niego przyzwyczaić, poza sekwencjami, w których latamy na naszym smoku. Kontrola nad pokrytym łuskami towarzyszem jest bardzo toporna, a cały ten element wydaje się dodany na siłę. Nie ma tu żadnych walk, unikania przeszkód – ot, wsiadamy na grzbiet smoka i przez kilkanaście sekund lecimy z miejsca na miejsce. Błedów również nie ma tu zbyt wiele – raz zdarzyło mi się zablokować, a raz spaść pod tekstury, ale oba te problemy szybko wyeliminowałem i mogłem kontynuować zabawę.

Oprawa

5/10

Dragons: Dawn of New Riders nie jest grą zbyt długą i rozbudowaną. Ukończenie tej produkcji  w 100%, czyli wraz z przemierzeniem opcjonalnych wysp i odblokowaniem wszystkich ulepszeń, zajęło mi około 7-8 godzin. Podejrzewam, że tytuł ten można byłoby ukończyć nawet  w połowę tego czasu, gdyby skupić się wyłącznie na wątku głównym. To wynik nieco rozczarowujący, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę cenę tej produkcji – za 160 zł można oczekiwać jednak nieco więcej…

Przy Dragons: Dawn of New Riders bawiłem się jednak całkiem nieźle. To gra prosta, krótka, ale przy tym też i całkiem przyjemna. Podejrzewam, że idealnie sprawdziłaby się dla młodszych graczy, ale związany jest z tym jeden dość istotny problem – tytuł ten jest dostępny wyłącznie w angielskiej wersji językowej. I chociaż fabuła nie jest tu zbyt istotna, to brak polonizacji raczej skutecznie odstraszy najmłodszych.

Ocena końcowa

5/10

Fabuła

5/10

Rozgrywka

6/10

Oprawa

5/10

Plusy:
– komfortowe sterowanie,
– całkiem przyjemna, relaksująca rozgrywka,
– poprawna oprawa.

Minusy:
– mało rozbudowana,
– krótka,
– brak udźwiękowionych dialogów,
– brak polskiej wersji językowej,
– latanie na smoku wydaje się zbędne.

Źródło: fot. Outright Games

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Norbert Zaskórski
-

Cosplayerka robi swoje stroje z jedzenia.…

Pewna cosplayerka tworzy świetne stroje różnych bohaterów i bohaterek z jedzenia.

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – są pierwsze reakcje.…

Kapitan Marvel zadebiutuje za kilka tygodni, a pierwsze opinie są już dostępne w mediach społecznościowych.…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.