Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
4/10

Drogi wolności: sezon 1, odcinek 1 – recenzja

Drogi wolności to nowy serial historyczny wyprodukowany przez TVP, który zarazem jest najdroższą produkcją w historii stacji. Czy warto obejrzeć?

Drogi wolności doskonale wpisują się w ofertę, do jakiej TVP przyzwyczaiło. Dostajemy więc serial historyczny (choć bardziej pasuje historical fiction) utrzymany w tonie tego, co proponowały seriale Czas honoruWojenne dziewczyny czy 1920. Wojna i miłość. Jest to więc pewna konwencja, która ma swoich odbiorców i nie wątpię, że tutaj też ich przyciągnie. Nie brak miłości na pierwszym planie, patriotycznego zacięcia, ważnych kobiecych bohaterek, jakieś intrygi i wydarzeń historycznych rozgrywających się w tle. Nie chcę deprecjonować tego typu rozrywki, bo ona ma czasem swój urok i jak jest dobrze tworzona, staje się przyjemna, ale jeśli ktoś jest wielbicielem seriali jakościowych z USA, dysonans jest niemożliwy do zaakceptowania. To po prostu kompletnie inna bajka pod kątem realizacyjnym, scenariuszowym czy nawet aktorskim. Problem w tym, że nawet na tle wspomnianych tytułów premiera serialu Drogi wolności wypada przeciętnie.

Wiemy, że ma być to historia rodziny Biernackich osadzona w czasie wybuchu I wojny światowej. Podobno jest inspirowana prawdziwymi listami Polek pisanymi w tamtych czasach, więc być może w niektórych aspektach odtworzenia epoki jest w tym jakaś doza autentyczności. Problem premiery jest taki, że trudno cokolwiek dobrego powiedzieć o Biernackich. Przedstawione bohaterki to na razie puste stereotypy bez osobowości i jakiejś głębszej historii. Zresztą to samo można powiedzieć o ich rodzicach i babci. Trudno wyrobić sobie zdanie, ocenić aktorki czy choćby poczuć jakąś sympatię. Dwie panny poznajemy w codziennym życiu i w – oczywiście – już budowanym romansie. Trzecia to schematyczna nauczycielka inspirującą młodzież, która na razie nie ma nic więcej do zaoferowania. Z nią też jest związana dziwna rzecz – raz widzimy, że kuleje, bo ma coś z prawą nogą. Potem chodzi normalnie, by potem znowu kuleć. Taki detal, a razi, bo tego typu niedopracowania nie mają prawa mieć miejsce w profesjonalnie zrealizowanej produkcji. A tak naprawdę nie wiadomo, czy jej but się popsuł, czy nogę sobie uszkodziło, bo kwestia ta pojawia się losowo.

Obrana konwencja nie jest stricte taka, jak we wspomnianych serialach. Nie jest to odtworzenie tego wszystkiego w skali jeden do jeden. Wszystko jest raczej proste, przystępne i czytelne. Nie ma skomplikowanych historii, wątki uczuciowe wychodzą na pierwszy plan, a kwestia polityczna jest zepchnięta w tło. Problem polega w tym, że nie ma to ani rozrywkowego charakteru Wojennych dziewczyn, ani klimatu Czasu honoru. Po pierwszym odcinku odnoszę wrażenie, że obcuję z czymś totalnie nijakim. Nie czuję budżetu 2 mln złotych na odcinek (choć wnętrza wygląda dobrze i wiarygodnie) ani ambicji w tym, aby ten serial wzniósł się jakościowo na wyżyny. Trudno na razie mówić o emocjach, a niektóre sceny scenariuszowo i realizacyjnie wołają o pomstę do nieba. Czas honoru i Wojenne dziewczyny to również proste seriale, ale one miały ambicję, by opowiadać coś więcej w określonej konwencji. A niektóre sceny rozmów w Drogi wolności wyglądają jak żywcem wyjęte z telenoweli lub wchodzące na rejony autoparodii. Jedna z początków sekwencji z przekiczowatym uśmieszkiem czarnego charakteru jest zrealizowana fatalnie, sztucznie, a dziwne zachowanie postaci nie jest niczym usprawiedliwione. Jak w kreskówce. A różnych dziwnych kłótni i rozmów w tym odcinku jest więcej niż bym tego chciał, a to psuje jakikolwiek pozytywne wrażenie można byłoby tutaj zbudować.

Jak wspomniałem, na razie aktorsko jest zaledwie poprawnie, bo postacie zaprezentowane w serialu nie mają co pokazać przez fatalny scenariusz i siermiężną reżyserię. Dlatego tutaj za bardzo nie mam im nic do zarzucenia, bo trudno oczekiwać, by przy takim materiale i takiej realizacji to wzniosło się na lepszy poziom. Pamiętam jednak, że choćby Wojenne dziewczyny pomimo podobnej konwencji przeważały w tym aspekcie, od razu pokazując trzy różne od siebie, ale „jakieś” bohaterki. Nie było takiej pustki i obojętności jak tutaj. A najdziwniejsza była scena z Piłsudskim, który gdyby ktoś nie powiedział, że to on, trudno byłoby zgadnąć. Nigdy chyba ta postać nie została przedstawiona tak bez charyzmy i wyrazu.

W tle mamy intrygę z przeszłości, czyli Biernaccy dokonali czegoś złego i ten ktoś powraca się zemścić. Jest to wątek utrzymany na poziomie telenoweli, ale z lepszą realizacją wychodzącą ponad Koronę królów. Trzy czwarte odcinka mamy pełne napięcia spojrzenia, tajemnicze listy i palącego papierosa za papierosem bohatera. Gdy jednak przychodzi co do czego, wszystko jest psute znów fatalną realizacją ( nie wiem, jak stojąc pół metra od poręczy, popełniając samobójstwo można spaść z mostu. Ta scena była tak nierealna i dziwna, że aż trudno do zaakceptowania. Tak jakby ktoś stwierdził: to będzie fajnie wyglądać, ale kompletnie zlekceważył nadanie temu sensu. .

Drogi wolności na pewno znajdzie swoich wielbicieli. Na razie to bardziej melodramat z wojną w tle, niż historia o osobach walczących o Polskę z miłością jako istotnym elementem. Konwencja niby ta sama, ale taka sobie realizacja i brak charakteru aż za bardzo rzuca się o oczy. Tak jak w Wojennych dziewczynach i Czasie honoru można było przymknąć oko na niedociągnięcia i po prostu cieszyć się z seansu, czerpać z niego rozrywkę, tak tutaj zbyt dużo jest niedoróbek. Pewnie ma to szansę się rozkręcić, ale na razie nie widzę w tym historii wartej śledzenia co tydzień. Zobaczymy za tydzień.


Poznaj klawiaturę multimedialną Logitech K400+

 

Źródło: zdjęcie główne: TVP
 

 

Drogi wolności

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Show…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

The Gifted: Naznaczeni – zdjęcia z…

The Gifted: Naznaczeni to serial inspirowany komiksach ze świata X-Menów. Zdjęcia pokazują ujęcia z ostatniego…

Adam Siennica
-

Czarna Pantera – muzyka godna Oscara?…

Czarna Pantera według wielu widzów i krytyków ma najlepszą muzykę filmową 2018 roku. Nowe wideo…

Adam Siennica
-

Królestwo zwierząt – teaser zapowiada 4.…

Królestwo zwierząt to serial stacji TNT o rodzinie przestępców. Teaser pokazuje pierwsze sceny z 4.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]