Marzycielki – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 27 lutego 2019Za górami, za lasami, za dolinami żyły sobie piękne księżniczki… Brzmi znajomo? Tak zaczyna się większość bajek znanych czytelnikom od stuleci. Jessie Burton sięgnęła po dość znaną baśń braci Grimm pt. Stańcowane pantofelki i napisała ją na nowo. Nie ma księcia wybawiciela, ale są nowoczesne księżniczki. Jak wyszło? Przekonajcie się sami.
Za górami, za lasami, za dolinami żyły sobie piękne księżniczki… Brzmi znajomo? Tak zaczyna się większość bajek znanych czytelnikom od stuleci. Jessie Burton sięgnęła po dość znaną baśń braci Grimm pt. Stańcowane pantofelki i napisała ją na nowo. Nie ma księcia wybawiciela, ale są nowoczesne księżniczki. Jak wyszło? Przekonajcie się sami.
Dość trudno jest mi oceniać tę książkę, bo tak jak w kinie, tak i w literaturze nie przepadam zbytnio za czerpaniem garściami z istniejących już utworów, w tym przypadku zachowany został cały pomysł braci Grimm: mamy księżniczki, które więzi ojciec i które się wymykają, by wieczorami miło spędzać czas w baśniowej krainie. Niby podobnie, a jednak zupełnie różnie.
Co zostało odświeżone? Autorka napełniła swoje bohaterki pasją i chęcią samorealizacji. Księżniczki prowadziły beztroskie życie i realizowały swoje hobby, mimo że w królestwie dziewcząt, niezależnie od pochodzenia, nie traktowano poważnie. Księżniczki motywowane przez matkę rozwijały swoje umiejętności. Król zgadzał się na wszystko, bo bardzo kochał ich matkę. Jednak królowa zginęła tragicznie, nawiasem mówiąc księżniczki wykorzystując swoje unikalne zdolności razem działając, odkryją tajemnicę śmierci matki.
Zrozpaczony ojciec zmienił się w tyrana niszczącego ich pasje i zabierającego córkom wszystko, co sprawia radość. Jedynym celem ojca jest zamknięcie córek i znalezienie im w miarę przyzwoitych książąt, którzy zrobią z nich oczekiwany model żon i matek. Najstarsza córka króla Frida przejmuje wśród sióstr dowodzenie i… oczywiście wszystko jak na baśń przystało kończy się dobrze, ale w sposób, który braci Grimm z pewnością przyprawiłby o palpitację.
The Restless Girls napisane są dobrze, czyta się bardzo szybko. Język nie jest skomplikowany i z pewnością spodoba się młodszym czytelniczkom. Warto też wspomnieć o pięknych, kolorowych ilustracjach, które zdobią książkę i pomagają nam w przeniesieniu się w baśniowy klimat.
Jessie Burton bardzo sprawnie dostosowuje baśniową treść do współczesnych czasów. Księżniczki są inteligentne, zadziorne, pyskate i nieobce są im telefon i samochód. Przy całej mojej miłości do klasycznego, baśniowego kanonu zadaje sobie czasem pytanie, czy klasyka byłaby w stanie zainteresować współczesne dziecko? Jednak bajki warto czytać, bo niosą ze sobą pewne uniwersalne archetypy, wzorce i elementy wychowawcze. A o uwagę czytelników trzeba walczyć
Co znajdziemy w Marzycielkach? Przede wszystkim przesłanie, że warto walczyć o marzenia i o siebie. Marzenia dają siłę, uskrzydlają i sprawiają, że jesteśmy w stanie przezwyciężyć każdą trudność.
Źródło: fot. Wydawnictwo Literackie
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejnaEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat