Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Rzeczy ulotne – recenzja książki

Dobre książki powinny być wznawiane. Na półkach księgarń gości czwarte wznowienie opowiadań Neila Gaimana. Pisarz po raz kolejny zabierze nas w podróż w krainy balansujące między życiem a śmiercią, realizmem a fantastyką, mrokiem i światłością.

Twórczość Neila Gaimana jest bardzo lubiana przez miłośników fantastyki. Mówi się nawet, że jest jednym z ważniejszych pisarzy tego gatunku, wywierającym wpływ na innych twórców. Autorowi powieści takich jak Koralina, Gwiezdny Pył czy Amerykańscy bogowie nie obca jest także mała forma.

Rzeczy ulotne to drugi zbiór miniaturek literackich Gaimana. Jest to wydawnictwo bardzo obszerne, bo zawiera aż 30 tekstów. Niestety, jak to ze zbiorami opowiadań bywa, trudno stwierdzić jednoznacznie, czy jest on dobry, czy zły. Tak już jest, że w takich wydaniach zawsze znajdą się przysłowiowe perełki, które zachwycą czytelnika, ale także gnioty, które należałoby usunąć i zniszczyć. Podobnie jest z Rzeczami ulotnymi.

W tym zbiorze znajdziemy opowiadania nagradzane tak prestiżowymi nagrodami jak Hugo czy Locus. W większości tekstów, mimo ich krótkiej formy, Gaiman zdołał umieścić swoje znaki rozpoznawcze, czyli krótkie, błyskotliwe koncepty. W Rzeczach ulotnych znajdziemy też ten specyficzny, typowy dla Gaimana klimat, za który pokochaliśmy jego twórczość. W tych tekstach nie brakuje fantastycznych postaci, tajemniczych organizacji i magicznych światów. Pisarz uwodzi nieraz czytelnika, prowadząc go w zakamarki, gdzie jawa miesza się ze snem by płynnie i niepostrzeżenie przejść w koszmar. Jeśli o mnie chodzi, najbardziej do gustu przypadła mi cudowna mieszanka nawiązań do twórczości Conan Doyle’a i Lovecrafta w opowiadaniu Studium w szmaragdzie. Podobnie zachwycił mnie Władca Górskiej Doliny i Październik w fotelu.

Rzeczy ulotne - okładka
Źródło: Mag

Niestety zdarzały się teksty, przy lekturze których nie mogłam oprzeć  się wrażeniu, że znalazły się w zbiorze w wyniku jakiejś strasznej pomyłki. Mogę wymienić tu na przykład opowiadanie odnoszące się do Opowieści z Narni. Problem Zuzanny wzbudził u mnie wiele kontrowersji, żeby nie powiedzieć, że mnie zwyczajnie rozdrażnił. Warto zwrócić uwagę, na to, że oprócz prozy Rzeczy ulotne zawierają także poezję. Gaiman jednak, moim zdaniem, wypada zdecydowanie lepiej jako twórca prozy.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Wydawnictwo Mag zapewniło czytelnikom bardzo ładne wydanie, w twardej okładce, utrzymane w trochę surrealistycznej estetyce poprzednich wydań. Ta książka cieszy przyjemnie oko i będzie prawdziwą ozdobą półki.

Źródło: fot. Mag

Poznaj recenzenta

Agnieszka Kołodziej
Czytam książki, kocham muzykę, oglądam filmy. Walczę, uczę, piszę i fotografuję.

Najlepsze z 24h

Aleksander Mazanek
-

Cyberpunk 2077 – twitterowy żart genderowy…

Tożsamość płciowa jest czymś, na co środowisko LGBTQ+ jest bardzo czułe. Tym razem przekonał się…

Adam Siennica
-

W końcu jest czaszka. Nowe zdjęcia…

Zdjęcia do 2. sezonu Punishera zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Do sieci jednak trafiły kolejne…

Paweł Krzystyniak
-

Stworzenia z World of Warcraft jak…

Pochodząca z Rosji artystka tworzy piękne rzeźby, które przedstawiają smoki, zwierzęta i potwory znane z…

Adam Siennica
Plotka
-

Kiedy zdjęcia do serialu Wiedźmin? Jest…

Portal Discussing Film twierdzi, że dowiedział się, kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu Wiedźmin Netflixa.

Adam Siennica
-

Thor: Mroczny świat nie jest dobrym…

W nowym wywiadzie udzielonym portalowi GQ odtwórca roli Thora, Chris Hemsworth ocenił poprzednie filmy serii.

Michał Kujawiński
-

Lucyfer – gwiazda serialu Imposters, Inbar…

Jak podaje TV Insider, Inbar Lavi dołączyła do obsady 4. sezonu serialu Lucyfer, który zostanie…

Co o tym sądzisz?