Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Shingeki no Kyojin (2013)

Attack on Titan

Śr. ocena 8.8

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Attack on Titan - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Takiego właśnie finału oczekiwali fani Attack on Titan – nie pozwalającego nawet mrugnąć, a zarazem okraszonego przepiękną animacją i dobrze dobraną muzyką.

Przedostatni odcinek sezonu zakończył się pojawieniem się Tytana, z którym Eren ma osobiste porachunki – to właśnie ten Tytan pożarł jego matkę. Niestety sytuacja jest raczej beznadziejna – chłopak wciąż się nie zregenerował, więc nie może nic zrobić. Pozostało jedynie czekać wraz z Mikasą na rozwój wydarzeń, mając nadzieję, że wyjdą oni jakoś z całej sytuacji bez szwanku.

Ymir znów nie wie, po której stronie barykady stanąć. O ile była ona zawsze bardzo ciekawą bohaterką, o tyle ostatnimi czasy jej brak konsekwencji w działaniach zaczyna lekko irytować. Generalnie wydaje się, że każda strona konfliktu jest dobra, o ile Christa/Historia jest cała i zdrowa, i co najważniejsze, wspiera Ymir w każdej sytuacji. Działania Ymir są zatem jednym z źródeł chaosu, który ogarnął pole bitwy. Jednak to odcinek nie o niej, a o wielu Zwiadowcach – choć to Eren niezaprzeczalnie zajmuje miejsce głównego bohatera, nie zabrakło także czasu dla Erwina, Hannesa, Christy, Conniego czy Mikasy. Zwłaszcza w finałowych odcinkach dowódca Erwin Smith wysuwa się na czoło ulubionych bohaterów Attack on Titan, ponieważ dopiero tak desperacka walka z Tytanami pokazuje, że jego status czy stopień wojskowy nie wziął się znikąd. To żołnierz kompletny i kompetentny, nie bojący się poświęcić dla dobra ludzkości.

Jest w tym coś ironicznego, że bitwa rozgrywa się na kwiecistej łące, w otoczeniu lasów i gór, przy świetle zachodzącego słońca. Jest naprawdę pięknie, a rozmowa Mikasy z Erenem to ozdoba finałowego odcinka zatytułowanego Scream. Szkoda, że zaraz przedtem ginie Hannes – jego śmierć była absolutnie do przewidzenia. W końcu nie bez przyczyny pokazano widzom retrospekcje, przedstawiającego jego spokojne dni wypełnione piciem oraz nabijania się z Erena. Wielka szkoda tego bohatera, który nie grał w serialu pierwszych skrzypiec, ale także nigdy nie wydawał się postacią zbędną. Ta historia jest niestety jak  Gra o Tron, gdzie odsetek zgonów jest naprawdę spory. W każdym razie wracając do Mikasy i Erena – Mikasa zaprawdę jest kobietą o dwóch twarzach. Przedostatni odcinek ukazał jej iście diabelskie oblicze. Tym razem widzowie mogą zobaczyć, jak najlepszej przyjaciółce Erena łamie się serce. Te wszystkie sceny slow-motion, Tytani w tle, łąka, krew, rozpacz, łzy Mikasy, jej podziękowania – ktoś powie, że to pierwszej klasy kicz, ale nietrudno się na niego nabrać. Magia trwa, widz daje się wciągnąć, a Eren… Cóż, Eren psuje klimat pierwszorzędnie. Nigdy nie był on osobą szczególnie subtelną w obyciu, ale trochę szkoda zmarnowanej puenty przemowy Mikasy. Jednak walka jest ważniejsza.

Za chwilę okaże się, że Eren posiada wręcz boską moc, ale trzeba przyznać, że moc panowania nad Tytanami może być cenniejsza od samej przemiany w takowego. Oczywiście standardowo bohaterowie nie od razu kojarzą krzyków chłopaka z dziwnym zachowaniem Tytanów – widzowie są na uprzywilejowanej pozycji, mając pełen ogląd sytuacji. Trzeba twórcom anime przyznać, że tak udało im się rozplanować akcję na cały sezon, aby zakończyć go z przytupem i wielką tajemnicą. Tajemnic to akurat nigdy nie brakowało, aczkolwiek można sezon drugi uznać za przełomowy pomimo małej liczby odcinków.

Wizualnie finał prezentuje się wspaniale, a pochwalić też trzeba podkład muzyczny, który został zastosowany umiejętnie i z wyczuciem – czasem cisza bardziej przemawia do widza niż najbardziej wyszukany soundtrack. Aby z kolei docenić kunszt animatorów wystarczy od czasu do czasu zatrzymać odtwarzanie. Efekt jest bardzo zadowalający, ponieważ groteskowe miny nie trafiają się praktycznie wcale. Technicznie finał wypada świetnie, a fabularnie równie dobrze. To koniec zaledwie 12-odcinkowego sezonu, jednak na całe szczęście wiadomo już, że przed nami kontynuacja anime, na którą fani nie będą czekać kolejne cztery lata, lecz około roku. Rok 2018 to data co prawda dość ogólna, ale mało kto spodziewał się tak szybkiego powrotu Attack on Titan na ekrany. Wypada tylko się cieszyć, że ta epicka historia wciąż trwa.

Pokaż całą recenzję

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

 

 

Powiązane Artykuły

Michał Kujawiński
-

Najlepsze seriale września 2018 – wyniki głosowania czytelników

Czas podsumować wrzesień, który dla seriali jest znakomitym miesiącem i pojawia się wtedy wiele bardzo…

Karolina Szendera
1-

Seriale anime – sezon wiosna 2017. Przegląd wybranych tytułów

Za nami kolejny sezon anime. Tradycyjnie nowych seriali było mnóstwo, z czego część zdecydowanie warta…

Karolina Szendera
1-

To już było, czyli schematy w mangach i anime

Zabieramy się za jakąś mangę czy anime, a tu co jakiś czas wewnętrzny głos krzyczy…

Karolina Szendera
1-

Trend tworzenia aktorskich wersji animacji

Nie da się ukryć, że my, mniej lub bardziej dorośli ludzie, do kin coraz częściej…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 35 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]