Repertuar kin Nowość Program TV

iZombie (2015)

Śr. ocena 7.9

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

IZombie - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

iZombie serwuje nam najgorszy finał sezonu z możliwych. Wątki zostają zakończone niesatysfakcjonująco, postacie potraktowano po macoszemu, a całość pozbawiono charakterystycznego dla formatu poczucia humoru. Co jest tego przyczyną? Sprawdźmy.

And He Shall Be A Good Man to jeden z tych finałów, w których szeroko rozbudowana fabuła konkludowana jest w głupi, wręcz prostacki sposób. To jedno z tych zakończeń, podczas których fajne, charakterystyczne postacie giną, a przeżywają te nudne i bezbarwne. To właśnie takie zamknięcie, gdzie twórcy nie mają odwagi zagrać ostrzej i pokusić się o bardziej wyraziste rozwiązania.

W omawianym odcinku budowana przez cały sezon intryga, której głównymi antagonistami byli Chase Graves i Brat Miłość zostaje zakończona w krótkiej i mało intensywnej scenie akcji. Olivia jako Renegat ucieka przed gilotyną w ramiona Majora, który rozprawia się ze swoim despotycznym szefem. Tym czasem Prorok przeprowadza szaleńczy atak na przeważające siły wroga, wynikiem czego zostaje zastrzelony, podobnie jak dziesiątki jego wyznawców. Kilka minut wystarcza twórcom, aby sfinalizować te wątki. Co gorsze, robią to w bardzo kiepskim stylu. Scena podczas egzekucji, zostaje zrealizowana w kuriozalny sposób. Podczas segmentu akcji, kiedy Major ratuje Olivię, a Graves zostaje zdekapitowany, ekran zaczyna migać, a akcja przerywana jest dwusekundowymi czarnymi planszami. Tak jakbyśmy obserwowali wydarzenia z perspektywy człowieka, który ciągle zamyka oczy na parę chwil.

Takie zagranie ma nadać akcji jeszcze bardziej dynamiczny charakter i sprawić, że wydarzenia zyskają na atrakcyjności. Niestety efekt jest zupełnie odwrotny. Segment jest tak źle zrobiony, że zupełnie nie da się go oglądać, a widz momentami zastanawia się, czy to czasem telewizor nie zaczyna szwankować. Wynikiem tego wszystkiego jest scena akcji, która mogła być siłą epizodu, a jest jego największą bolączką.

Podczas seansu epizodu da się zauważyć intencje twórców, którzy chcieli zakończyć sezon z przytupem. Scena zamieszek i ulicznych strzelanin ma spektakularny charakter. Niestety, oprócz pewnego rodzaju widowiskowości, nie ma ona wielu zalet. Nie wywołuje emocji, nie śmieszy, nie mrozi krwi w żyłach. Moment, w którym Angus, ku zdziwieniu swojego syna, zjada policjanta, a następnie na jego koniu rozpoczyna szaleńczy pęd, jest całkiem zabawna, ale takie motywy można policzyć na palcach jednej ręki.

Deficyt humoru w ostatnim odcinku czwartej serii mocno rzuca się w oczy. Czym jest iZombie bez żartowania z rzeczywistości, zabawy konwencją, gry z popkulturą czy drwiny ze schematów fabularnych? Czymś w rodzaju And He Shall Be A Good Man. Pojedyncze dowcipy nie trzymają poziomu. W odcinku dominuje coś na kształt wzniosłeś powagi. Przesłanie serialu wydaje się krzyczeć: „Popatrzcie, jakie dramatyczne wydarzenia pokazujemy! I jeszcze ten wątek społeczny – to wcale nie opowieść o żywych trupach, a hiperboliczna metafora naszej rzeczywistości. No i nie zapomnijcie że „all you need is love”. Można odnieść wrażenie, że tak twórcy chcą pozycjonować swój serial w końcówce. Wynikiem tego dostajemy przerysowaną historię, z rzewną i sentymentalną końcówką, która mogłaby chwycić za serca jedynie miłośników tanich oper mydlanych.

Gdzie się podział ten serial, w którym każdy element można było interpretować jako przemyślaną grę z popkulturowymi motywami? Finał rezygnuje z postmodernizmu na rzecz sztampy i standardu. Dobrym prognostykiem na przyszłość może się wydawać uczynienie z Majora głównodowodzącego Fillmore Graves. Czy ten prostolinijny chłopek-roztropek ma szansę przemienić się w machiawelicznego machinatora? Jeśli nawet tak, to jak to zrobić, aby nie wyszło sztucznie i odtwórczo? Przed scenarzystami wielkie wyzwania. Piąty sezon iZombie ma być ostatnim. Wkrótce przekonamy się, czy twórcom uda się zakończyć serial z klasą.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Liv Moore
Major Lilywhite
Blaine DeBeers

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

Sezon 5:

Powiązane Artykuły

Wiktor Fisz
-

Kto powinien zagrać Lois Lane w Arrowverse?

Superman powraca do Arrowverse, a wraz z nim w uniwersum zadebiutuje Lois Lane. Ruszyła lawina…

Adam Siennica
-

Nowe sezony popularnych seriali. Jakie produkcje powrócą?

W ostatnim okresie zamówiono nowe sezony wielu popularnych seriali. Poznajcie tytuły, które będą mieć kolejne…

Michał Kujawiński
-

Najlepsze seriale lutego 2018 – wyniki głosowania czytelników

W lutym na ekranach telewizorów pojawiło się mniej nowych produkcji niż na początku roku, ale…

naEKRANIE
1-

Najlepsze seriale 2017 roku (lista aktualizowana)

Wybieramy najlepsze seriale 2017 roku. Oto tytuły, co do których jakości jesteśmy przekonani i z…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.