Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

Festiwal w Wenecji w ogniu krytyki. Tylko jedna kobieta wśród nominowanych reżyserów

European Women’s Audiovisual Network oraz inne grupy reprezentujące kobiety w branży filmowej, wystosowały list otwarty do zarządu Festiwalu w Wenecji. Ich zdaniem, nadchodząca edycja jest niesprawiedliwa, ponieważ wśród nominowanych reżyserów jest tylko jedna kobieta.

Od jakiegoś czasu w branży filmowej toczą się kolejne spory na temat reprezentacji mniejszości rasowych, seksualnych czy płciowych, a kolejne dochodzące do głosu grupy walczą o swoje prawa, jawnie sprzeciwiając się niektórym działaniom. Tak też stało się w przypadku tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który ma odbyć się we wrześniu. Jak się okazuje, na liście nominowanych do nagrody reżyserów znalazła się tylko jedna kobieta – mowa o Jennifer Kent, która stała za sterami filmu The Nightningale.

Ta dysproporcja rzuciła się w oczy środowiskom i grupom walczącym o prawa kobiet. European Women’s Audiovisual Network we współpracy z przedstawicielkami Women in Film & TV International, WIFT Nordic, WIFT Sweden czy Swiss Women’s Audiovisual Network, wystosowała już list otwarty do zarządu Festiwalu. W treści naświetlają wyraźnie zauważalny problem i apelują, by zarząd zdecydował się na promowanie równości w tej dziedzinie.

Te festiwale podkreślają swoje priorytety i wartości. A takimi, odkąd konkursy te tylko istnieją, są filmy tworzone przez mężczyzn (…) Chcemy gwarancji, że różnorodność zostanie ustanowiona i chcemy zakwestionować samozwańczy podniosły gust festiwali. Chcemy położyć kres dyskusjom, w których mówi się, że walka o różnorodność uniemożliwia selekcjonerom wykonywanie swojej pracy „prawidłowo”. Nie chcemy już słyszeć, że karty równości skutkują wyborem „gorszych” filmów kobiecych. Kobiety stanowią ponad połowę światowej populacji. Stanowimy 52% ludzkości, a mimo to nie pozwalano nam pokazywać efektów naszej pracy na sprawiedliwych zasadach, w zasadzie odkąd tylko istnieje kultura.

-
-

Zarząd Festiwalu nie odniósł się jeszcze do opublikowanego filmu. Przypomnijmy, że zarówno Cannes jak i Locarno obiecały zachowanie równości i zaoferowały się wspierać walkę w poprawie tej sytuacji na Festiwalach.

Jeszcze w 2012 roku kobiety stanowiły 22% wśród nominowanych reżyserów. W ostatnich dwóch latach odsetek ten spadł do zaledwie 4.5%.

Źródło: deadline.com / zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Ant-Man – wielka frajda na planie…

W sieci pojawiła się galeria zakulisowych zdjęć z filmów Ant-Man i Ant-Man i Osa.

Piotr Piskozub
-

Avengers 4 to koniec Kapitana Ameryki…

Chris Evans poruszył kilka wątków związanych z filmem Avengers 4, w tym ten, czy produkcja…

Piotr Piskozub
-

Tom Hiddleston na plakacie dorysował Lokiego.…

Ekranowy Loki z MCU, Tom Hiddleston, w humorystyczny sposób dorysował Lokiego na plakacie jednego z…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Titans: sezon 1, odcinek 1 –…

Za nami pierwszy odcinek Titans, nowego serialu superbohaterskiego opartego na komiksach DC. Wybija się on…

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
-

Hellboy – wyciekł zwiastun nowej wersji…

Hellboy powraca w kompletnie nowej adaptacji komiksów Mike'a Mignoli, która nie jest związana z poprzednimi…

Piotr Piskozub
-

Liga Sprawiedliwości – oto murale ze…

W sieci pojawiły się zdjęcia murali ze świątyni Amazonek z filmu Liga Sprawiedliwości - na…

Co o tym sądzisz?