Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

Festiwal w Wenecji w ogniu krytyki. Tylko jedna kobieta wśród nominowanych reżyserów

European Women’s Audiovisual Network oraz inne grupy reprezentujące kobiety w branży filmowej, wystosowały list otwarty do zarządu Festiwalu w Wenecji. Ich zdaniem, nadchodząca edycja jest niesprawiedliwa, ponieważ wśród nominowanych reżyserów jest tylko jedna kobieta.

Od jakiegoś czasu w branży filmowej toczą się kolejne spory na temat reprezentacji mniejszości rasowych, seksualnych czy płciowych, a kolejne dochodzące do głosu grupy walczą o swoje prawa, jawnie sprzeciwiając się niektórym działaniom. Tak też stało się w przypadku tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który ma odbyć się we wrześniu. Jak się okazuje, na liście nominowanych do nagrody reżyserów znalazła się tylko jedna kobieta – mowa o Jennifer Kent, która stała za sterami filmu The Nightningale.

Ta dysproporcja rzuciła się w oczy środowiskom i grupom walczącym o prawa kobiet. European Women’s Audiovisual Network we współpracy z przedstawicielkami Women in Film & TV International, WIFT Nordic, WIFT Sweden czy Swiss Women’s Audiovisual Network, wystosowała już list otwarty do zarządu Festiwalu. W treści naświetlają wyraźnie zauważalny problem i apelują, by zarząd zdecydował się na promowanie równości w tej dziedzinie.

Te festiwale podkreślają swoje priorytety i wartości. A takimi, odkąd konkursy te tylko istnieją, są filmy tworzone przez mężczyzn (…) Chcemy gwarancji, że różnorodność zostanie ustanowiona i chcemy zakwestionować samozwańczy podniosły gust festiwali. Chcemy położyć kres dyskusjom, w których mówi się, że walka o różnorodność uniemożliwia selekcjonerom wykonywanie swojej pracy „prawidłowo”. Nie chcemy już słyszeć, że karty równości skutkują wyborem „gorszych” filmów kobiecych. Kobiety stanowią ponad połowę światowej populacji. Stanowimy 52% ludzkości, a mimo to nie pozwalano nam pokazywać efektów naszej pracy na sprawiedliwych zasadach, w zasadzie odkąd tylko istnieje kultura.

-
-

Zarząd Festiwalu nie odniósł się jeszcze do opublikowanego filmu. Przypomnijmy, że zarówno Cannes jak i Locarno obiecały zachowanie równości i zaoferowały się wspierać walkę w poprawie tej sytuacji na Festiwalach.

Jeszcze w 2012 roku kobiety stanowiły 22% wśród nominowanych reżyserów. W ostatnich dwóch latach odsetek ten spadł do zaledwie 4.5%.

Źródło: deadline.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

 

 

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

Najlepiej zarabiające aktorki 2018 roku

Magazyn Forbes przygotował zestawienie najlepiej zarabiających aktorek tego roku, uwzględniając ich zarobki z minionych 12…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Wojna bez granic – wątek…

Bracia Russo wypowiedzieli się na temat wątku Thora w filmie Avengers: Wojna bez granic, sugerując,…

Piotr Piskozub
-

Bracia Russo znów trollują. Ujawnili poetycki…

Bracia Russo ponownie postanowili strollować fanów czekających na ujawnienie prawdziwego tytułu filmu Avengers 4.

Piotr Piskozub
-

Tom Hardy jest zmęczony aktorstwem. Rozważa…

W jednym z ostatnich wywiadów na temat filmu Venom wcielający się w tytułową postać Tom…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Ant-Man i Osa – dlaczego to…

Reżyser filmu Ant-Man i Osa, Peyton Reed, zabrał głos na temat sceny po napisach ze…

Wiktor Fisz
-

TOP 10: Najciekawsze role Roberta De…

Z okazji 75. urodzin (tak, to już tyle!) aktora przygotowaliśmy zestawienie najlepszych naszym zdaniem ról…

Co o tym sądzisz?