Repertuar kin Nowość Program TV

Festiwal w Wenecji w ogniu krytyki. Tylko jedna kobieta wśród nominowanych reżyserów

European Women’s Audiovisual Network oraz inne grupy reprezentujące kobiety w branży filmowej, wystosowały list otwarty do zarządu Festiwalu w Wenecji. Ich zdaniem, nadchodząca edycja jest niesprawiedliwa, ponieważ wśród nominowanych reżyserów jest tylko jedna kobieta.

Od jakiegoś czasu w branży filmowej toczą się kolejne spory na temat reprezentacji mniejszości rasowych, seksualnych czy płciowych, a kolejne dochodzące do głosu grupy walczą o swoje prawa, jawnie sprzeciwiając się niektórym działaniom. Tak też stało się w przypadku tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który ma odbyć się we wrześniu. Jak się okazuje, na liście nominowanych do nagrody reżyserów znalazła się tylko jedna kobieta – mowa o Jennifer Kent, która stała za sterami filmu The Nightningale.

Ta dysproporcja rzuciła się w oczy środowiskom i grupom walczącym o prawa kobiet. European Women’s Audiovisual Network we współpracy z przedstawicielkami Women in Film & TV International, WIFT Nordic, WIFT Sweden czy Swiss Women’s Audiovisual Network, wystosowała już list otwarty do zarządu Festiwalu. W treści naświetlają wyraźnie zauważalny problem i apelują, by zarząd zdecydował się na promowanie równości w tej dziedzinie.

Te festiwale podkreślają swoje priorytety i wartości. A takimi, odkąd konkursy te tylko istnieją, są filmy tworzone przez mężczyzn (…) Chcemy gwarancji, że różnorodność zostanie ustanowiona i chcemy zakwestionować samozwańczy podniosły gust festiwali. Chcemy położyć kres dyskusjom, w których mówi się, że walka o różnorodność uniemożliwia selekcjonerom wykonywanie swojej pracy „prawidłowo”. Nie chcemy już słyszeć, że karty równości skutkują wyborem „gorszych” filmów kobiecych. Kobiety stanowią ponad połowę światowej populacji. Stanowimy 52% ludzkości, a mimo to nie pozwalano nam pokazywać efektów naszej pracy na sprawiedliwych zasadach, w zasadzie odkąd tylko istnieje kultura.

-
-

Zarząd Festiwalu nie odniósł się jeszcze do opublikowanego filmu. Przypomnijmy, że zarówno Cannes jak i Locarno obiecały zachowanie równości i zaoferowały się wspierać walkę w poprawie tej sytuacji na Festiwalach.

Jeszcze w 2012 roku kobiety stanowiły 22% wśród nominowanych reżyserów. W ostatnich dwóch latach odsetek ten spadł do zaledwie 4.5%.

Źródło: deadline.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.