Joker da więcej zysków niż Avengers: Koniec gry

Joker to jeden z nieoczekiwanych największych hitów 2019 roku. Okazuje się, że pobił właśnie ważny rekord w gatunku kina komiksowego.

Joker to jeden z nieoczekiwanych największych hitów 2019 roku. Okazuje się, że pobił właśnie ważny rekord w gatunku kina komiksowego.

Adam Siennica

Adam Siennica

Tagi:  box office 

Joker da więcej zysków producentom, niż Avengers: Koniec gry, czyli najbardziej dochodowy film w historii. Co więcej - Joker w aspekcie przynoszenia zysków jest teraz najlepszy ze wszystkich komiksowych filmów jakie kiedykolwiek powstały.

Obecnie film zebrał w box office z całego świata 953 mln dolarów przy budżecie 62,5 mln dolarów. Według obliczeń Scotta Mendelsona, eksperta ds. box office i dziennikarza Forbesa, stosunek budżetu do wpływów gwarantuje największe zyski w historii. Joker zebrał 15,3 razy więcej pieniędzy ze sprzedaży biletów w stosunku do budżetu. Mendelsohn przywołując inne przykłady komiksowych hitów mówi, że ten mnożnik wystarczy, by pokazać Jokera jako nowego rekordzistę w przynoszeniu zysków producentom. Dokładne kwoty nie zostały obliczone, bo pamiętajmy, że z tych obecnie 953 mln dolarów tylko określony procent idzie do kieszeni producentów. Kwota jednak będzie o wiele wyższa niż w jakimkolwiek komiksowym filmie z uwagi na bardzo niskie koszty produkcji.

Podano przykłady innych hitów, które potrafiły zarobić krocie przez wysokie wpływy przy małym budżecie: Maska (351 mln dolarów wpływów przy 23 mln dolarów budżetu), Venom (854 mln dolarów wpływów przy 90 mln dolarów budżetu), Batman (411 mln dolarów wpływów przy 35 mln dolarów budżetu) czy Deadpool (783 mln dolarów wpływów przy 58 mln dolarów budżetu). Avengers: Koniec gry siłą rzeczy nie znajduje się na tej liście, ponieważ koszty są bardzo wysokie: 356 mln dolarów na realizację (w tym gaże) plus 200 mln dolarów na globalną promocję. Nawet przy wpływach 2 mld 798 mln dolarów nie przyniesie to studiu tak wielkich zysków jak Joker.

Zdaniem dziennikarza wynik Jokera jest jednak wyjątkowy z wielu przyczyn. Nie jest to typowy rozrywkowy blockbuster, ale artystyczny film psychologiczny w komiksowej otoczce. Nie jest to też film wyświetlany w 3D, ani nie ma on dystrybucji w Chinach, gdzie największe hity zbierają duże pieniądze.

Okazuje się też, gdy Joker osiągnie miliard dolarów, będzie najtańszym filmem w historii, który przekroczy tę granicę. Na razie już nie prognozuje się ostatecznego wyniku Jokera, bo potencjalne nominacje do Oscara mogą mu dać tzw. długie nogi w kinowej emisji.

Źródło: Forbes / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV