Kazimierz Kutz nie żyje. Wielki polski reżyser miał 89 lat

Kazimierz Kutz był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, który często też pisał scenariusze. Zmarł w wieku 89 lat.

Kazimierz Kutz był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, który często też pisał scenariusze. Zmarł w wieku 89 lat.

Adam Siennica

Adam Siennica

Tagi:  Kazimierz Kutz 

Kazimierz Kutz zmarł w szpitalu w Międzylesiu po walce z poważną chorobą. Informację o śmierci potwierdziła żona reżysera, Iwona Świętochowska-Kutz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Karierę w branży filmowej rozpoczął jako asystent Andrzeja Wajdy, z którym pracował przy Pokoleniu. Jego pierwszym filmem pełnometrażowym był Krzyż Walecznych.

Najbardziej znany był z filmów takich jak Sól ziemi czarnejPerła w koronie i Paciorki jednego różańca, które tworzyły tzw. tryptyk śląski. Miał na koncie też takie tytuły jak Śmierć jak kromka chlebaPułkownik KwiatkowskiNikt nie woła, Tarpany, Ktokolwiek wie... czy Na straży swej stać będę. Wyreżyserował też serial Link not found.

Później jego filmowa kariera zeszła na drugi plan. Kazimierz Kutz w 1997 roku rozpoczął karierę polityczną, którą zakończył w 2015 roku. Wówczas podjął decyzję, aby nie ubiegać się o reelekcję. Pracował też jako reżyser teatralny.

Źródło: Wyborcza.pl / zdjęcie główne: zrzut ekranu z YouTube / kanał SFPorg.pl

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV