Repertuar kin Nowość Program TV

Kazimierz Kutz nie żyje. Wielki polski reżyser miał 89 lat

Kazimierz Kutz był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, który często też pisał scenariusze. Zmarł w wieku 89 lat.

Kazimierz Kutz zmarł w szpitalu w Międzylesiu po walce z poważną chorobą. Informację o śmierci potwierdziła żona reżysera, Iwona Świętochowska-Kutz w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Karierę w branży filmowej rozpoczął jako asystent Andrzeja Wajdy, z którym pracował przy Pokoleniu. Jego pierwszym filmem pełnometrażowym był Krzyż Walecznych.

Najbardziej znany był z filmów takich jak Sól ziemi czarnejPerła w koronie i Paciorki jednego różańca, które tworzyły tzw. tryptyk śląski. Miał na koncie też takie tytuły jak Śmierć jak kromka chlebaPułkownik KwiatkowskiNikt nie woła, Tarpany, Ktokolwiek wie… czy Na straży swej stać będę. Wyreżyserował też serial Sława i chwała.

Później jego filmowa kariera zeszła na drugi plan. Kazimierz Kutz w 1997 roku rozpoczął karierę polityczną, którą zakończył w 2015 roku. Wówczas podjął decyzję, aby nie ubiegać się o reelekcję. Pracował też jako reżyser teatralny.

Źródło: Wyborcza.pl / zdjęcie główne: zrzut ekranu z YouTube / kanał SFPorg.pl
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

X-Men i Deadpool w MCU? Co…

20 marca o godzinie 17:02 w życie wchodzi umowa, na mocy której 21st Century Fox…

Norbert Zaskórski
-

Diuna 1984 vs Diuna 2020 –…

Świat kina doczekał się już jednego widowiska na podstawie książki Diuna. Natomiast w 2020 roku…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zwiastuny filmu…

Joe Russo, współreżyser Avengers: Koniec gry potwierdził, żeby nie ufać zwiastunom. Wyjaśnił ich podejście do…

Adam Siennica
-

Stranger Things – pełny zwiastun 3.…

Netflix niespodziewanie opublikował pełny zwiastun 3. sezonu Stranger Things. Poznajemy szczegóły!

Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – zwiastun…

Quentin Tarantino po raz kolejny zebrał gwiazdorską obsadę. Zwiastun Pewnego razu... w Hollywood pokazuje pierwsze…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Kit Harington…

Gra o tron to prawdopodobnie najbardziej znany współczesny serial, który stał się trampoliną do wielkiej…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.