Kim jest Snoke i inne informacje z książki Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy

Okazuje się, że książka Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy oparta na scenariuszu filmu oferuje dodatkowe ważne informacje na temat kilku kluczowych elementów. SPOILERY!
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Książka Star Wars. Przebudzenie mocy zadebiutowała w USA w formie ebooka. W styczniu pojawi się w formie fizycznej. Do Polski według informacji wydawnictwa Uroboros ma trafić w maju 2016 roku.

Czytaj także: Abrams o usuniętych scenach z Przebudzenia Mocy

Amerykańscy dziennikarze wzięli jednak już tego ebooka i wyciągnęli z nich dodatkowe informacje, które w filmie nie zostały wyjawione. Rzuca to trochę światła na parę kluczowych elementów. Jest nawet zmiana w stosunku do filmu wynikające prawdopodobnie ze zmian po tym, jak Alan Dean Foster skończył powieść.

Snoke

Książka daje nam trochę więcej informacji o tym, kim jest Snoke, czyli wódz Najwyższego Porządku. Snoke w rozmowie z Kylo Renem wyjawia, że miał innego ucznia przed Benem Solo, ale to on jest najbardziej obiecujący, bo nie zaczął szkolenia na adepta po Ciemnej Stronie Mocy, ale przeszedł na nią z Jasnej Strony. Okazuje się, że Snoke żyje od wielu lat – widział, jak powstanie Imperium i jak upada. I nawet wiedział, że Darth Vader był ojcem Luke’a Skywalkera, zanim jeszcze zaczął szkolić Bena Solo. Według książki Snoke, potężny użytkownik Ciemnej Strony Mocy, cały czas obserwował i interesował się Skywalkerami w czasach oryginalnej i prequel trylogii. Nie daje nam to pełnej odpowiedzi na pytanie, „kim jest Snoke?”, ale wiemy więcej niż z filmu.

Jak Poe wydostał się z Jakku?

W książce Poe Dameron obudził się w środku rozbitego myśliwca TIE. Wychodzi z niego i idzie w swoją stronę. Nie słyszy krzyków Finna z uwagi na stan, w jakim jest po katastrofie. Natrafia on na zbieracza złomu, którego ratuje przed zbirami, a ten w zamian podwozi go do miasta, skąd Poe kontaktuje się z Ruchem Oporu. I tak też udało mu się wyrwać z Jakku.

Brutalna scena w kantynie

Unkar Plutt (grał go w filmie Simon Pegg) przyleciał na Takodanę za bohaterami. Wszystko dzięki lokalizatorowi zamontowanemu na Sokole Millennium. W kantynie Unkar chciał zaatakować złodziejkę jego statku. Rey próbuje użyć blastera, ale zapomina odbezpieczyć. Przed Unkarem ratuje ją Chewbacca atakując bandytę i wyrywając mu rękę.

Inna wersja Bazy Starkiller

Okazuje się, że cały strzał z Bazy Starkiller w książce wygląda zupełnie inaczej. Kula energii zasilanej ciemną materią zostaje wystrzelona przez pod-hiperprzestrzeń, czyli kula znika tuż poza bazą i pojawia się dopiero przed celem. Wówczas ta kula podgrzewa rdzeń danej planety, który wybucha niszcząc cały system (także okoliczne planety). Widocznie zmiana wyglądu strzału została zrobiona pod koniec prac nad filmem, gdy książka została już napisana.

Generał Leia nie jest w dobrych stosunkach z Nową Republiką

W filmie widzieliśmy wysłanniczkę Ruchu Oporu imieniem Korr Sella (Maisie Richardson-Sellers), która pokazuje się w momencie, gdy promień śmierci dociera do systemu Hosnian. Korr Sella była tam jako przedstawicielka generał Lei Organy. W książce jest rozmowa pomiędzy paniami, w której Leia tłumaczy, że sama tam nie może się udać, bo Nowa Republika mogłaby ją zabić.

Śmierć Hana miała wpływ na Kylo Rena

Zachowanie Kylo Rena w momencie zabicia Hana Solo było tematem dyskusji na forach na całym świecie. Sam też zwracałem uwagę w komentarzach, że zabicie ojca osłabiło Kylo Rena, a to miało wpływ na późniejszy pojedynek z Finnem i Rey. Okazuje się, że książka to potwierdza. Kylo Ren zabił ojca, bo myślał, że go to wzmocni i ukształtuje jego przejście na Ciemną Stronę Mocy. Stało się jednak inaczej i ten czyn w istocie bardzo osłabił Kylo Rena.

Czytaj także: Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy zagrożą Avatarowie w box office?

Związek Hana i Lei

Książka potwierdza, że Han i Leia byli małżeństwem. Leia wiedziała o tym, iż Snoke będzie chciał skusić Bena na Ciemną Stronę Mocy, ale ukryła tę informację przed Hanem, bo myślała, że jako osoba bez Mocy, nie będzie on w stanie zrozumieć tego i pomóc. Leia stwierdziła, że jako rodzic podatny na Moc to jej zadaniem jest ochrona Bena, ale poniosła ona porażkę. Leia sądziła, że reakcja Hana jeszcze bardziej rzuci Bena w stronę ciemności. I to właśnie ukrycie tej informacji było drugi powodem, dla którego ich związek się rozpadł. Pierwszy został podany w filmie – Han mimo wszystko obwiniał siebie.

Pościg na powierzchni Bazy Starkiller

Było więcej akcji na powierzchni. Kiedy Rey i Finn chcą udać się do miejsca, gdzie musza podłożyć ładunki wybuchowe, kradną śnieżny śmigacz Najwyższego Porządku. Snowtrooperzy udają się w pościg. .

Nie było solowego wkładu Poe w zniszczenie Bazy

Okazuje się, że po tym, jak Han i spółka zrobili dziurę w oscylatorze, myśliwce Ruchu Oporu wystrzeliły w niego co się da i tyle. To wystarczyło. Nie ma w książce hołdu dla Nowej nadziei przez samotny lot Poe i zniszczenie oscylatora od środka.

Wyjaśnienie obudzenia R2-D2

Tutaj R2-D2 budzi się momentalnie, gdy słyszy rozmowę  o imperialnych archiwach i wyczuwa drugą część mapy u BB-8. Według Abramsa to słowa BB-8 zapoczątkowały proces przebudzenia się R2.

Banner - Star Wars
Źródło: io9.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Powiązane Artykuły

Adam Siennica
spoilery
0 -

Bardzo znani aktorzy w Gwiezdnych Wojnach: Przebudzeniu Mocy – kto był kim

Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy to kopalnia smaczków i ukrytych ról epizodycznych. Okazuje się, że w…

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Dlaczego Przebudzenie Mocy staje się naszą nową nadzieją?

Jeśli nieco zabija Wam ćwieka fakt, że Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy i Nowa nadzieja mają…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Kim jest Rey z Gwiezdnych Wojen?

Po kilku seansach można wysnuć teorię na temat tego, kim jest Rey, bohaterka filmu Gwiezdne…

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
0 -

Nowy powód usunięcia starego kanonu Gwiezdnych…

Leeland Chee z Lucasfilm Story Group w nowym wywiadzie wyjaśnił, co miało wpływ na decyzję…

Adam Siennica
0 -

Nowy kanon Gwiezdnych Wojen. Co warto…

Obecnie Lucasfilm tworzy nowy kanon Gwiezdnych Wojen, czyli mamy do czynienia ze spójnymi historiami opowiadanymi…

Michalina Reda
0 -

Film a rzeczywistość. Tak wyglądają prawdziwe…

Wielu aktorów przechodzi prawdziwe metamorfozy, by lepiej oddać wizerunek autentycznej postaci. Zobaczcie, jak wyglądają odtwórcy…

Piotr Piskozub
0 -

Plotka: Jeśli Affleck odejdzie, wiemy już,…

W sieci pojawiły się nowe spekulacje na temat filmu The Batman. Wygląda na to, że…

Piotr Piskozub
0 -

Kevin Spacey znów oskarżony. Tym razem…

Kevin Spacey został oskarżony o rasizm przez szefa ochrony na planie serialu House of Cards.

Piotr Piskozub
0 -

Chris Hemsworth wypełni kontrakt i żegna…

Chris Hemsworth w jednym z ostatnich wywiadów zabrał głos na temat swojej przyszłości w roli…

Co o tym sądzisz?