Kolejna megakorporacja zapłaci setki milionów dolarów!
Będzie to najwyższa kwota, na jaką kiedykolwiek ugodzono się w przypadku pozwu zbiorowego dotyczącego naruszenia prywatności danych.
Będzie to najwyższa kwota, na jaką kiedykolwiek ugodzono się w przypadku pozwu zbiorowego dotyczącego naruszenia prywatności danych.
Mijają cztery lata, odkąd Facebook został uwikłany w swój największy jak dotąd skandal: Cambridge Analytica. Oprócz zapłacenia Federalnej Komisji Handlu 4,9 miliarda dolarów w ramach ugody, sieć społecznościowa właśnie zgodziła się zapłacić 725 milionów dolarów, aby rozstrzygnąć długo trwający pozew zbiorowy, co jest najwyższą w historii kwotą za ugodę w sprawie o naruszenie prywatności.
Przypomnijmy – w 2018 roku whistleblower ujawnił, że nieistniejąca już brytyjska polityczna firma konsultingowa Cambridge Analytica zebrała bez zgody dane osobowe prawie 90 milionów użytkowników w celu ukierunkowania reklam politycznych podczas kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku i brytyjskiego referendum w sprawie Brexitu.
Kontrowersje doprowadziły do zeznań Marka Zuckerberga przed Kongresem, grzywny w wysokości 4,9 mld dolarów nałożonej na firmę przez FTC w lipcu 2019 roku oraz ugody w wysokości 100 mln dolarów z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. W 2018 roku wpłynął też pozew zbiorowy w imieniu użytkowników Facebooka, w którym twierdzono, że udostępniając prywatne dane innym podmiotom firma naruszyła przepisy dotyczące prywatności konsumentów.
Meta – firma-matka Facebooka – zgodziła się na ugodę w pozwie zbiorowym jeszcze w sierpniu, sprawiając tym samym, że CEO Mark Zuckerberg, dyrektor operacyjny Javiera Olivę i była COO Sheryl Sandberg uniknęli wielu godzin przesłuchań pod przysięgą. W czwartek ujawniono warunki finansowe ugody.
Prawnicy powodów w sprawie mówią, że 725 milionów dolarów to największa kwota, jaka kiedykolwiek została osiągnięta w pozwie zbiorowym dotyczącym prywatności danych i najwięcej, ile Meta kiedykolwiek zapłaciła za rozwiązanie pozwu zbiorowego. Porozumienie wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sędziego federalnego nadzorującego sprawę.
Meta utrzymuje, że nie zrobiła nic złego w incydencie z Cambridge Analytica. Nie przyznała się do żadnych uchybień w ramach ugody, nalegając na porozumienie, które miało być „w najlepszym interesie naszej społeczności i akcjonariuszy”.
Meta oznajmiła, że w odpowiedzi na pozew w ciągu ostatnich trzech lat zreorganizowała swoje podejście do prywatności i wdrożyła kompleksowy program prywatności. Zgodnie z aktami (za Bloomberg), Facebook nie pozwala już stronom trzecim na dostęp do danych o użytkownikach za pośrednictwem ich przyjaciół, wzmocnił też zdolność do ograniczenia i monitorowania tego, jak strony trzecie nabywają i wykorzystują informacje o użytkownikach Facebooka oraz poprawił metody informowania użytkowników o tym, jakie informacje o nich Facebook zbiera i jak się nimi dzieli.
To nie oznacza końca zmagań Mety w związku ze skandalem Cambridge Analytica. Zuckerbergowi grozi pozew ze strony prokuratora generalnego Waszyngtonu Karla A. Racine'a w związku z zarzutami, że szef Mety był osobiście zaangażowany w niedopatrzenia, które doprowadziły do incydentu CA, a jego „polityka skutkowała wieloletnimi działaniami mającymi na celu wprowadzenie użytkowników w błąd co do zakresu niewłaściwego postępowania Facebooka”.
Źródło: Opracowanie własne/TechSpot
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1990, kończy 35 lat
ur. 1976, kończy 49 lat
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1961, kończy 64 lat
ur. 1977, kończy 48 lat