Lex TVN przegłosowany w Sejmie. Co to oznacza?
Sejm przyjął tak zwaną ustawę Lex TVN. Co dalej z kontrowersyjnym prawem?
Sejm przyjął tak zwaną ustawę Lex TVN. Co dalej z kontrowersyjnym prawem?

Tak zwana ustawa Lex TVN została przegłosowana w Sejmie. Oznacza to, że Sejm odrzucił senackie weto i przychylił się do wniosku komisji kultury. 229 posłów głosowało za, 212 było przeciw , a 11 podjęło decyzję, aby się wstrzymać.
Teraz ustawa trafi do prezydenta, który podejmie decyzję, czy ją podpisać i tym samym zatwierdzić, czy odrzucić. Na razie nie wiadomo, czy prezydent Andrzej Duda zdecyduje się ją podpisać (prezydent i jego kancelaria wcześniej dawali do zrozumienia, że głowa państwa ustawy w tej formie nie podpisze).
Lex TVN - co to oznacza?
Według polityków partii rządzącej dzięki przyjęciu ustawy kapitału polskich mediów nie będą mogły przejmować firmy pochodzące z państw uznawanych za niedemokratyczne (w tym Rosji i Chin). Właściciele rodzimych telewizji i radia zgodnie z nowymi założeniami mogliby pochodzić wyłącznie z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG – kraje UE, Islandia, Norwegia i Liechtenstein). Rzecz w tym, że jedynymi właścicielami polskich mediów spoza krajów EOG są firmy amerykańskie – w przypadku TVN jest to koncern Discovery.
W praktyce może to oznaczać, że kanały należące do grupy TVN znikną z listy kanałów dostępnych poprzez telewizję naziemną, a będzie je można odbierać tylko dzięki telewizjom kablowym czy satelitarnym.
Oświadczenie zarządu grupy TVN Discovery
Źródło: TVN24.pl



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1961, kończy 64 lat
ur. 1983, kończy 42 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1952, kończy 73 lat

