Nie żyje Albert Finney. Wybitny aktor miał 82 lata

Smutna wiadomość dotarła do nas z Wielkiej Brytanii - zmarł niezwykle ceniony aktor, reżyser i scenarzysta Albert Finney.

Smutna wiadomość dotarła do nas z Wielkiej Brytanii - zmarł niezwykle ceniony aktor, reżyser i scenarzysta Albert Finney.

Piotr Piskozub

Piotr Piskozub

Tagi:  śmierć 

W wieku 82 lat po krótkiej chorobie zmarł Albert Finney - te smutne wieści przekazała jego rodzina. Aktor był jednym z czołowych przedstawicieli brytyjskiej nowej fali z lat 60., określanej często mianem "młodych gniewnych". To on zagrał tytułową rolę w cenionym przez krytyków i fanów filmie Przygody Toma Jonesa z 1963 roku. W 2011 roku Finney postanowił zakończyć swoją karierę. Jak sam bowiem przyznał, niezwykle cierpiał przez zmaganie się z rakiem nerek. Rok później do kin weszły dwie ostatnie produkcje z jego udziałem: Dziedzictwo Bourne'a, w którym zagrał ponownie doktora Alberta Hirscha, a także Skyfall, gdzie sportretował Kincade'a.

Do spróbowania swoich sił w aktorstwie Finneya namówił jego licealny dyrektor. Co ciekawe, w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej chodził do tej samej klasy co Peter O’Toole i Alan Bates. Początkowo występował w produkcjach telewizyjnych; jego talent został doceniony już na początku kariery, gdy za rolę w filmie Z soboty na niedzielę z 1960 roku został nominowany do nagrody BAFTA. Sławę przyniósł mu Tom Jones - Finney został wyróżniony w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy i choć statuetki ostatecznie nie otrzymał, film z jego udziałem zdobył najważniejszy laur wieczoru.

Ogółem Brytyjczyk zdobył 5 nominacji do Oscara; poza Tomem Jonesem były to: Morderstwo w Orient Expressie (1974), Garderobiany (1983), Pod wulkanem (1984) i Erin Brockovich (2000). Za każdym razem wracał jednak do domu bez statuetki. Trzykrotnie nagrodzono go jednak Złotym Globem: za Toma Jonesa, Opowieść wigilijna (1970) i film telewizyjny Wzbierająca burza z 2002 roku. Młodsi widzowie powinni z kolei kojarzyć Finneya z filmów o Jasonie Bournie, jak również z produkcji Ocean's Twelve: Dogrywka. Warto zwrócić uwagę na polski akcent w jego karierze - w 1984 roku w telewizyjnym widowisku Papież Jan Paweł II aktor zagrał Karola Wojtyłę.

Źródło: Guardian / zdjęcie główne: news.sky.com

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

 

Advertisement
 

Advertisement

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

James Franco

James Franco

ur. 1978, kończy 41 lat

Ashley Judd

Ashley Judd

ur. 1968, kończy 51 lat

Hayden Christensen

Hayden Christensen

ur. 1981, kończy 38 lat

Tim Curry

Tim Curry

ur. 1946, kończy 73 lat

Jennifer Taylor (XVI)

Jennifer Taylor (XVI)

ur. 1972, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV