Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Nie żyje Albert Finney. Wybitny aktor miał 82 lata

Smutna wiadomość dotarła do nas z Wielkiej Brytanii - zmarł niezwykle ceniony aktor, reżyser i scenarzysta Albert Finney.

W wieku 82 lat po krótkiej chorobie zmarł Albert Finney – te smutne wieści przekazała jego rodzina. Aktor był jednym z czołowych przedstawicieli brytyjskiej nowej fali z lat 60., określanej często mianem „młodych gniewnych”. To on zagrał tytułową rolę w cenionym przez krytyków i fanów filmie Przygody Toma Jonesa z 1963 roku. W 2011 roku Finney postanowił zakończyć swoją karierę. Jak sam bowiem przyznał, niezwykle cierpiał przez zmaganie się z rakiem nerek. Rok później do kin weszły dwie ostatnie produkcje z jego udziałem: Dziedzictwo Bourne'a, w którym zagrał ponownie doktora Alberta Hirscha, a także Skyfall, gdzie sportretował Kincade’a.

Do spróbowania swoich sił w aktorstwie Finneya namówił jego licealny dyrektor. Co ciekawe, w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej chodził do tej samej klasy co Peter O’Toole i Alan Bates. Początkowo występował w produkcjach telewizyjnych; jego talent został doceniony już na początku kariery, gdy za rolę w filmie Z soboty na niedzielę z 1960 roku został nominowany do nagrody BAFTA. Sławę przyniósł mu Tom Jones – Finney został wyróżniony w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy i choć statuetki ostatecznie nie otrzymał, film z jego udziałem zdobył najważniejszy laur wieczoru.

Ogółem Brytyjczyk zdobył 5 nominacji do Oscara; poza Tomem Jonesem były to: Morderstwo w Orient Expressie (1974), Garderobiany (1983), Pod wulkanem (1984) i Erin Brockovich (2000). Za każdym razem wracał jednak do domu bez statuetki. Trzykrotnie nagrodzono go jednak Złotym Globem: za Toma Jonesa, Opowieść wigilijną (1970) i film telewizyjny Wzbierająca burza z 2002 roku. Młodsi widzowie powinni z kolei kojarzyć Finneya z filmów o Jasonie Bournie, jak również z produkcji Ocean's Twelve: Dogrywka. Warto zwrócić uwagę na polski akcent w jego karierze – w 1984 roku w telewizyjnym widowisku Papież Jan Paweł II aktor zagrał Karola Wojtyłę.

Źródło: Guardian / zdjęcie główne: news.sky.com
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

The Gifted: Naznaczeni – zdjęcia z…

The Gifted: Naznaczeni to serial inspirowany komiksach ze świata X-Menów. Zdjęcia pokazują ujęcia z ostatniego…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 30 sek. [X]