Niebieski Ekran Śmierci atakuje!
Wadliwa aktualizacja oprogramowania firmy CrowdStrike wywołała globalny błąd BSOD w systemie Windows, który spowodował problemy w bankach, uziemił linie lotnicze i odciął media od sieci.
Wadliwa aktualizacja oprogramowania firmy CrowdStrike wywołała globalny błąd BSOD w systemie Windows, który spowodował problemy w bankach, uziemił linie lotnicze i odciął media od sieci.
W piątek podczas uruchamiania tysiące maszyn z systemem Windows doświadczyło niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) , co ma wpływ na banki, linie lotnicze, nadawców telewizyjnych, supermarkety i wiele innych firm na całym świecie. Wadliwa aktualizacja oprogramowania cyberbezpieczeństwa od firmy CrowdStrike powoduje, że dotknięte komputery i serwery utkwiły w pętli odzyskiwania systemu, przez co maszyny nie mogą się poprawnie uruchomić. Oprogramowanie CrowdStrike jest szeroko stosowane przez wiele firm na całym świecie do zarządzania bezpieczeństwem komputerów i serwerów z systemem Windows.
Australijskie banki, linie lotnicze i nadawcy telewizyjni jako pierwsi podnieśli alarm, gdy tysiące maszyn odmówiło posłuszeństwa. Problemy rozprzestrzeniły się szybko, gdy firmy z siedzibą w Europie rozpoczęły dzień pracy. Brytyjski nadawca Sky News przez wiele godzin nie był w stanie nadawać swoich porannych wiadomości i wyświetlał komunikat z przeprosinami za „przerwę w transmisji”. Ryanair, jedna z największych linii lotniczych w Europie, również twierdzi, że doświadcza problemu informatycznego ze „strony trzeciej”, który wpływa na loty.
Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) twierdzi, że pomaga liniom lotniczym takim jak Delta, United i American Airlines z powodu problemów z komunikacją. „FAA uważnie monitoruje problem techniczny wpływający na systemy informatyczne w amerykańskich liniach lotniczych”, powiedziała rzeczniczka FAA Jeannie Shiffer w oświadczeniu dla The Verge. „Kilka linii lotniczych zwróciło się do FAA z prośbą o pomoc w naziemnych postojach ich flot do czasu rozwiązania problemu”.
Lotnisko w Berlinie również ostrzega przed opóźnieniami podróży z powodu „problemów technicznych”. Problemy dotknęły również wiele centrów powiadamiania ratunkowego 911 na Alasce. Jedna z linii lotniczych w Indiach zdecydowała się nawet na odręczne wypisywanie kart pokładowych z powodu awarii.
CrowdStrike twierdzi, że problem został zidentyfikowany i wdrożono poprawkę, ale naprawa dotkniętych nim maszyn nie będzie prosta dla administratorów IT. Główną przyczyną wydaje się być aktualizacja sterownika na poziomie jądra, którego CrowdStrike używa do zabezpieczania maszyn z systemem Windows. Podczas gdy CrowdStrike zidentyfikował problem i przywrócił stan sprzed wadliwej aktualizacji po „powszechnych zgłoszeniach BSOD na hostach Windows”, nie wydaje się, aby pomogło to maszynom, które już zostały dotknięte.
W wątku na Reddit setki administratorów IT zgłaszają problemy, a obejście problemu wymaga uruchomienia dotkniętych komputerów z systemem Windows w trybie awaryjnym, wejścia do katalogu CrowdStrike oraz usunięcia odpowiedniego pliku systemowego. Będzie to kłopotliwe w przypadku niektórych serwerów opartych na chmurze, a także laptopów z systemem Windows, które są uruchamiane i używane zdalnie.
„Cała nasza firma jest offline” – napisał jeden z użytkowników Reddita, podczas gdy inny twierdzi, że 70 procent ich laptopów nie działa i utknęło w pętli rozruchowej. „Szczęśliwego piątku”, napisał jeden z użytkowników Reddita. Wygląda na to, że będzie to bardzo długi dzień dla administratorów IT na całym świecie.
To nie koniec dzisiejszych problemów Microsoftu, który usuwa obecnie również kilka problemów z aplikacjami i usługami Microsoft 365. Główną przyczyną tych problemów była „zmiana konfiguracji w części naszych maszyn back-endowych opartych na Azure”.
W Polsce raczej nie zostaliśmy dotknięcie tą globalną awarią, co świadczy o tym, że raczej nie korzystamy z usług CrowdStrike. Problemy dotknęły jednak terminal przeładunkowy Baltic Hub w Gdańsku, ale nie wiadomo czy wina leży po stronie CrowdStrike, czy to wspomniane wyżej problemy z maszynami Azure.
W zamierzchłych czasach Blue Screen of Death, czyli Niebieski Ekran Śmierci, znał w zasadzie każdy użytkownik komputerów osobistych. Obecnie najczęściej można zobaczyć go na maszynach typu samoobsługowe kasy sklepowe lub monitory reklamowe w pojazdach komunikacji zbiorowej. Wysiłki Microsoftu spowodowały, że od przynajmniej dekady ich system stał się o wiele bardziej stabilny i osobiście od bardzo dawna nie widziałem BSOD, ale po dzisiejszej awarii chyba już wszyscy na świecie będą wiedzieli, jak wygląda budzący grozę Niebieski Ekran Śmierci. A także na dłużej zapamiętają nazwę CrowdStrike.
Źródło: Opracowanie własne/The Verge/TVN24
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1979, kończy 46 lat
ur. 1957, kończy 68 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1965, kończy 60 lat