Obcy: powieść Fostera za tydzień w księgarniach.

Wszyscy znamy Obcego z ekranów kin i telewizorów. Jeśli jednak nie znacie książki Alana Deana Fostera, to już za tydzień będziecie mieli okazję się zapoznać z jej nowym wydaniem.

Wszyscy znamy Obcego z ekranów kin i telewizorów. Jeśli jednak nie znacie książki Alana Deana Fostera, to już za tydzień będziecie mieli okazję się zapoznać z jej nowym wydaniem.

Tymoteusz Wronka
Tymoteusz Wronka

Seria filmowa rozpoczęta filmem Obcy - 8. pasażer Nostromo cieszy się ogromną popularnością i ciągle powstają nowe produkcje rozbudowujące to uniwersum.

Obcy doczekał się także powieści autorstwa Alana Deana Fostera. Nie jest to jednak literacki pierwowzór, a nowelizacja filmu. Jej nowe wydanie ukaże się już 13 listopada. 

Zapowiedziany przez Vespera Obcy jest w nowym przekładzie Piotra W. Cholewy i uzupełniony o obszerne posłowie autorstwa Piotra Goćka, a także klimatyczną oprawę graficzną, za którą odpowiedzialny jest Maciej Kamuda.

Oto okładka i opis książki:

Alien - okładkaŹródło: Vesper

„W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku”.
Załoga transportowca „Nostromo” odbiera tajemniczy sygnał pochodzący z nieznanej planety. Po wylądowaniu na jej powierzchni odkrywają wrak statku kosmicznego obcej cywilizacji. Jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez nieznaną formę życia. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie.
Powstały w 1979 roku film „Obcy. 8 pasażer »Nostromo«”, w reżyserii Ridleya Scotta z Sigourney Weaver w roli głównej, to jeden kanonicznych tytułów kina science fiction. Przełomowy, wizjonerski, klaustrofobiczny, duszny i mroczy. Znakomicie zrealizowany obraz, arcydzieło gatunku. Po prostu klasyk. „Obcy” nie miał jednak swojego pierwowzoru literackiego, ale po ogromnym sukcesie filmu doczekał się literackiej adaptacji, której podjął się Alan Dean Foster. I mimo że książki z tego podgatunku nie pretendują zazwyczaj do miana arcydzieł, zdarza się, że ich lektura daje czytelnikowi dużą satysfakcję. A „Obcy” w wersji Fostera jest bez wątpienia udaną adaptacją. Autor utrzymał znane z filmu napięcie oraz klimat, wplótł w fabułę również wiele treści, których nie da się przenieść na język filmu – jak choćby refleksje głównych bohaterów. W książce znajdziemy też kilka scen znanych wyłacznie z reżyserskiej wersji filmu, oraz takie, które wypadły z niego podczas montażu lub w ogóle nie zostały zrealizowane, choć ujęte były w oryginalnym scenariuszu Dana O’Bannona.

Książkę można już kupować w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa Vesper.

Źródło: Vesper / fot. Vesper

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV