Oscary - który zdobywca głównej nagrody jest najlepszy w historii? Rotten znów zaskakuje...

Oscary 2020 przed nami, tymczasem Rotten Tomatoes wskazało, który ze zdobywców głównej statuetki był najlepszy w historii. Wybory po raz kolejny podzielą miłośników kina.

Oscary 2020 przed nami, tymczasem Rotten Tomatoes wskazało, który ze zdobywców głównej statuetki był najlepszy w historii. Wybory po raz kolejny podzielą miłośników kina.

Pół żartem, pół serio chcemy zauważyć, że wybory najlepszych filmów czy seriali, których dokonuje portal Rotten Tomatoes, cieszą się Waszym zainteresowaniem. Naprawdę sporym; nie ma znaczenia, czy chodzi o najlepsze w historii filmy superbohaterskie, seriale o herosach czy też o najlepsze filmy science fiction wszech czasów. Pod każdym z tych tekstów było Was więcej, niż Adam Siennica stworzył w swoim życiu recenzji. Idziemy za ciosem - teraz przyszła więc pora na najlepszych w historii zdobywców Oscara w kategorii Najlepszy film. 

Podobnie jak w ostatnich rankingach o miejscu na liście decyduje specjalna formuła matematyczna, która uwzględnia liczbę recenzji danej produkcji, jej rok powstania, jak również wyrażone w procentach oceny innych dzieł z podobnego okresu. Tym razem nie ma jednak ograniczenia jeśli chodzi o liczbę opinii - do zestawienia trafiło więc 92 wszystkich dotychczasowych zdobywców najważniejszej nagrody w świecie filmu. Warto w tym miejscu odnotować, że Rotten Tomatoes bierze pod uwagę aż dwa filmy wyróżnione w 1927 roku; choć najważniejszą Statuetkę zdobyły Skrzydła, Wschód słońca otrzymał laur za "Najlepszą niepowtarzalną i artystyczną produkcję filmową", przez niektórych znawców X Muzy traktowany dziś jako równorzędny w stosunku do głównej kategorii. 

Na miejscach od 92. do 61. znajdziecie sporo znanych nam wszystkim produkcji, takich jak Braveheart - Waleczne Serce, Gladiator czy Gandhi. Co ciekawe, wszystkie one zostały wyprzedzone przez zeszłorocznego triumfatora, Green Book

Oscary; najlepsi nagrodzeni w kategorii Najlepszy film w historii - miejsca od 92. do 61.

W kolejnej części rankingu niespodzianek jest jeszcze więcej. Zwraca uwagę relatywnie wysoka pozycja Zakochanego Szekspira, uznawanego przez wielu krytyków za jedną z najgorszych produkcji nagrodzonych najważniejszą statuetką. 

Oscary; najlepsi nagrodzeni w kategorii Najlepszy film w historii - miejsca od 60. do 31.

W pierwszej 30-tce zestawienia odnajdziemy takie filmy jak Bez przebaczenia, Birdman czy Lista Schindlera. Zwycięzca wydaje się jednak mocno dyskusyjny... Spójrzcie sami. 

Oscary; najlepsi nagrodzeni w kategorii Najlepszy film w historii - miejsca od 30. do 1.

Źródło: Rotten Tomatoes / zdjęcie główne: Paramount/A24/20th Century Fox

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV