Pandemia telefonów w kinach? Osoby z branży winią m.in. film Deadpool & Wolverine
Czy młodzi widzowie nie umieją przestrzegać etykiety w kinie? Dlaczego nagrywanie premier komórką stało się znormalizowane? Kiedy to wszystko się zaczęło? Variety postanowiło znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Czy młodzi widzowie nie umieją przestrzegać etykiety w kinie? Dlaczego nagrywanie premier komórką stało się znormalizowane? Kiedy to wszystko się zaczęło? Variety postanowiło znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Prestiżowy portal Variety zwrócił uwagę na ciekawy fenomen. Od pewnego czasu wiele widzów w kinie nagrywa za pomocą telefonu fragmenty oglądanego widowiska, by później wstawić je do internetu. Na takich platformach jak X czy TikTok krążyły między innymi w ostatnim czasie nagrania z finału Wicked czy Paula Mescala bez koszulki z Gladiatora 2.
Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego studia filmowe wydają się nie reagować na takie zachowanie, a moderacja w mediach społecznościowych nie usuwa treści chronionych prawem autorskim.
Inne źródła były tego samego zdania i dodały, że młodzi widzowie mają inne podejście do materiału źródłowego i postrzegają go jako "tylko kontent". Za początek tego fenomenu wielu z nich uważa premierę Deadpool & Wolverine:
Twórcy filmów i eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, z którymi rozmawiało Variety, zgodzili się również, że chociaż studia filmowe mają zespoły walczące z pirackimi treściami, to nie były one przygotowane na taką formę starcia: do tej pory zajmowały się usuwaniem filmów w dobrej jakości z torrentów, a nie bawieniem się w kotka i myszkę w mediach społecznościowych, gdzie produkcje są pocięte na milion pojedynczych fragmentów.
Jest także druga strona medalu. Jeden z guru marketingu i PR, który rozmawiał z Variety, powiedział, że to po prostu naturalna ewolucja znanych chwytów promocyjnych - kiedyś widzów do pójścia na horror zachęcały wykrzywione ze strachu twarze z pokazów testowych, a teraz nagrania "przed i po" po wzruszających scenach z Wicked, wrzucone na media społecznościowe. Niektórzy uważają, że te darmowe treści wręcz zachęcają młodych widzów do chodzenia do kina.
Tymczasem The Motion Picture Association nie skomentowało sprawy. Za to w styczniu Bloomberg poinformował, że gospodarka ponosi straty rzędu 30 miliardów dolarów rocznie – i traci około 250 000 miejsc pracy – z powodu piractwa.
Źródło: Variety
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1956, kończy 68 lat