Planete+ w poszukiwaniu Hobbita
25 marca cały świat świętuje Dzień Czytania Tolkiena, a kilka dni później Planete+, autorski kanał nc+, pokaże wyjątkową serię zdradzającą tajemnicę powstania Śródziemia, krainy stworzonej przez J.R.R. Tolkiena. „W poszukiwaniu Hobbita” stacja wyemituje premierowo w piątki 3 i 10 kwietnia o 21:00.
25 marca cały świat świętuje Dzień Czytania Tolkiena, a kilka dni później Planete+, autorski kanał nc+, pokaże wyjątkową serię zdradzającą tajemnicę powstania Śródziemia, krainy stworzonej przez J.R.R. Tolkiena. „W poszukiwaniu Hobbita” stacja wyemituje premierowo w piątki 3 i 10 kwietnia o 21:00.
Pięcioodcinkowa seria „W poszukiwaniu Hobbita” to podróż w głąb Legendarium Tolkiena. Twórcy dokumentu pokazują widzom magiczne miejsca i zakątki, w których powstawały zdjęcia do filmów. Przewodnikiem po tym świecie jest John Howe, ilustrator książek Tolkiena, który pracował z Peterem Jacksonem przy tworzeniu szkiców koncepcyjnych do ekranizacji. Piękne plenery, od legendarnego lasu Brocéliande po plan zbudowany w Nowej Zelandii, są punktem wyjścia do opowiedzenia historii powstania „Hobbita, czyli tam i z powrotem” oraz „Władcy Pierścieni”.
W pierwszym odcinku John Howe wyrusza na plan zdjęciowy do Nowej Zelandii, a następnie do Oksfordu, gdzie profesor Leo Carruthers, ekspert od twórczości Tolkiena opowiada o legendach, które zainspirowały pisarza do stworzenia fikcyjnego uniwersum. W kolejnym odcinku ilustrator spotyka się we francuskim lesie Brocéliande z Nicolasem Mezzalirą, profesjonalnym gawędziarzem, który przybliża mu legendę o Merlinie. Wielu znawców właśnie tę postać uważa za pierwowzór Gandalfa. Kolejna, trzecia wyprawa Howe’a to podróż do Kornwalii, gdzie wraz z ekspertami szuka powiązań pomiędzy legendą o Rycerzach Okrągłego Stołu a słynną Drużyną Pierścienia. W przedostatniej części serii Howe wyrusza do Niemiec - miejsca, w którym narodziła się legenda o Nibelungach, mitycznych karłach żyjących w podziemnym państwie. Tam z kanadyjskim pisarzem Davidem Dayem, autorem książek o twórczości Tolkiena odkrywa świat krasnali, smoków i magicznych pierścieni, które mogły zainspirować Tolkiena do napisania książki o popularnym hobbicie. Poszukiwania źródeł Legendarium Howe kończy w Islandii, poznając nordycką mitologię, która fascynowała Tolkiena.
Pierwszą książką napisaną przez J.R.R. Tolkiena, której miejscem akcji jest Śródziemie był „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, wydany w Wielkiej Brytanii w 1937 roku. Jej kontynuacja to „Władca Pierścieni”, powieść podzielona na sześć ksiąg, która błędnie uważana jest za trylogię. Wydanie książki w trzech tomach było spowodowane finansowymi decyzjami wydawnictwa.
Najsłynniejsze dzieła Tolkiena początkowo miały być bajkami dla dzieci. Nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilkunastu lat staną się kultowe dla wielu milionów fanów na świecie. Tolkien to pisarz, który stworzył całe fikcyjne uniwersum – Śródziemie, opisał jego mieszkańców, mity i legendy. Był poliglotą mówiącym ponad 30 językami, co umożliwiło mu stworzenie dla swoich postaci specjalnego języka quenya, nazywanego również elfią łaciną. Pisarz rozpoczął nad nim pracę w 1915 roku a przez całe swoje życie rozwijał jego słownictwo i gramatykę.
Od 2003 roku, 25 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena zainicjowany przez The Tolkien Society. Data nie jest przypadkowa - 25 marca (rethe) przypada rocznica zakończenia literackiej Wojny o Pierścień i pokonania Saurona.
PREMIERY MINISERII „W POSZUKIWANIU HOBBITA”
3 kwietnia, godz. 21:00 „Światy Tolkiena”
3 kwietnia, godz. 21:35 „Magiczny las Brocéliande”
3 kwietnia, godz. 22:10 „Tropem arturiańskiej legendy”
10 kwietnia, godz. 21:00 „Złoto Renu”
10 kwietnia, godz. 21:35 „Istoty z północy”
Źródło: informacja prasowa
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat