Starship, największa rakieta w historii, dostrzeżona nawet z kosmosu. SpaceX i Elon Musk szykują lot testowy
Starship firmy SpaceX to największa rakieta zbudowana przez człowieka. Elon Musk podgrzewa atmosferę przed jej orbitalnym lotem testowym.
Starship firmy SpaceX to największa rakieta zbudowana przez człowieka. Elon Musk podgrzewa atmosferę przed jej orbitalnym lotem testowym.
Stworzony przez SpaceX Starship już niebawem oficjalnie zyska tytuł największej rakiety w historii ludzkości. Elon Musk i jego pracownicy systematycznie podgrzewają atmosferę przed jej zaplanowanym na koniec lutego bądź początek marca orbitalnym lotem testowym. Pojazd kosmiczny stacjonuje obecnie na stanowisku startowym w położonej niedaleko miasta Brownsville w południowym Teksasie bazie SpaceX. Jest on tak gigantyczny, że wraz z podtrzymującą go wieżą, określaną wymownie mianem "Mechazilli", został dostrzeżony nawet z kosmosu.
Wczoraj na profilu Airbusa na Twitterze pojawiło się zdjęcie wykonane przez należące do firmy satelity Pléiades Neo, które uchwyciły widzianą z ziemskiej orbity, potężną rakietę. Zamieszczone pod fotografią pozdrowienia: "Hej, Starship! Obserwujemy cię z kosmosu!", SpaceX postanowiło wykorzystać jako swoistą formę promocji - chwilę później do sieci trafiły kolejne, fantastyczne zdjęcia przedstawiające Starship w otoczeniu chmur i na tle Zatoki Meksykańskiej. Spójrzcie sami:
Starship - zdjęcia
Starship - budowa i plany rakiety SpaceX
Obecna wersja Starship jest złożona z dwóch członów o nazwach Ship 24 i Booster 7. Razem mają one ok. 120 metrów wysokości, co już teraz czyni rakietę wyższą od legendarnego, wykorzystywanego w programie Apollo Saturna V (110,6 m) czy użytej w czasie misji Artemis 1 SLS (98 m i 111 m w wersji Block 2). Co ciekawe, jeszcze przed lotem testowym Starship zostanie zdemontowany i później ponownie złożony. Jak wyjawił Musk, SpaceX chce w ten sposób sprawdzić moc zapłonu wszystkich 33 silników Boostera 7 (jak do tej pory testowano ich maksymalnie 14 jednocześnie); we wrześniu zeszłego roku podobny test przeszedł Ship 24, który odpalił w jednej chwili wszystkie 6 silników nowej generacji o nazwie Raptor.
Starship stanie się największą rakietą w historii nie tylko pod względem wysokości/długości. Docelowo ma on wynieść na niską orbitę okołoziemską 150 ton - dotychczasowym rekordzistą na tym polu wciąż jest Saturn V (140 ton; Chiny na 2030 rok planują test rakiety Długi Marsz 9 o udźwigu orbitalnym 160 ton). Dalekosiężne plany Muska zakładają, że Starship zostanie wykorzystany nie tylko w trakcie misji księżycowych, ale i w czasie kolonizacji Marsa. Przypomnijmy, że zbudowana ze stali nierdzewnej rakieta ma być pojazdem kosmicznym wielokrotnego użytku i startować zarówno z bazy SpaceX, jak i Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy'ego czy specjalnych platform na oceanie powstałych z przebudowanych, wycofanych z użytku platform wiertniczych.
Falcon Heavy powraca
W oczekiwaniu na testowy lot Starship już jutro czeka nas inne widowisko z udziałem superciężkiej rakiety nośnej. W niebo znów wzbije się również należący do SpaceX Falcon Heavy, który zrealizuje misję dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych. Start zaplanowano na godz. 23:00 polskiego czasu. Pod tym adresem możecie sprawdzić, jak monumentalnie potrafią wyglądać loty tego giganta przemysłu kosmicznego.
Źródło: space.com
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1982, kończy 42 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1990, kończy 34 lat
ur. 1979, kończy 45 lat